Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Сйытар жне атты денелер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сұйықтар және қатты денелер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.4.1 - ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;


Сабақтың мақсаты

1) Ауаның абсолют және салыстырмалығын ажыратып көрсету;

2)Психрометр көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығы және шық нүктесін анықтау;

3) ҚР қалаларындағы салыстырмалы ылғалдылықты виртуальды зерттеу.

Бағалау критерийі

1) Ауаның абсолют және салыстырмалығын ерекшелік, ұқсастықтары мен өлшеу құралдарын ажыратады;

2)Психрометр көрсеткіштерін пайдаланып, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы және шық нүктесін есептейді;

3) ҚР қалаларындағы салыстырмалы ылғалдылықты зерттеуде виртуальды жұмысты орындайды.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ауаның абсолютті ылғалдылығы, салыстырмалы ылғалдылық, шық нүктесі, гигрометр және психрометр

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

........ көлемінде болатын су буының мөлшерін ауаның абсолют ылғалдылығы деп атайды.

Ауаның салыстыр малы ылғалдыл ғы –...... процент түрінде берілген қатынасы.

Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

География - ҚР метерологиялық картасы, математика - есептер шығаруда, информатика - интернет желісімен жұмыс.

Алдыңғы білім

Қаныққан және қанықпаған булар – 8-сынып.




Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

5-10 минут


Топқа бөлу:

«Серігінді ізде, өз орнынды тап» әдісі арқылы 24 оқушы 8/8/8- ден үш топқа бөлінеді.

1-топ: Температура

2-топ: Қысым

3-топ:Ылғалдылық
Ой қозғау
Оқушылар суретке қарап, не ойлайтындарын ортаға салады. Соңында жаңа сабақ мақсаттары анықталады.
Жұптық жұмыс

«Адасқан терминдер» әдісі

Оқушылар бос орынға тиісті терминдерді орналастырады.

Қажетті терминдер:

(абсолютті ылғалдылық, температурада, салыстырмалы ылғалдылық, массасының, пайыздық мөлшері)
..... - ауадағы су буының мөлшерінің берілген температурада болатын мөлшеріне пайызбен көрсетілген қатынасы. Ауада болатын су буының (ылғалдылықтың) нақты мөлшері, әдетте, ........ деп аталады. Қарапайым тілмен айтқанда, абсолютті ылғалдылық дегеніміз - су буының ............. құрғақ ауа массасына қатынасы. Салыстырмалы ылғалдылық, керісінше, ауада болатын су буының мөлшері, сол ....... ұстай алатын мөлшерге қатысты болады.

ҚБ: Өзара бағалау


Таратпа материалдар

Сабақтың ортасы

10-20 минут

20-37 минут

1-тапсырма. Топтық жұмыс

Венн диаграммасы.

Ауаның абсолют және салыстырмалығының:

  • Ерекшеліктерін;

  • Ұқсастықтарын;

  • Өлшеу құралдарын ажыратып жазыңыздар!


ҚБ: «Сэндвич» әдісі

Мадақ-сын-мадақ
2-тапсырма.

«Практиктер шыңы» әдісі

Психрометрдің құрғақ термометрі 20ºС-ты көрсетіп тұр, бөлмедегі абсолют ылғалдылығы 58 %.

  1. Салыстырмалы ылғалдылықты анықтаңыз.

  2. Психрометрдің дымқыл термометрі нені көрсетеді?

  3. Шық түсу үшін максималды температура қандай болуы керек?


3-тапсырма. «Эксперттер шыңы» әдісі

https://yandex.kz/pogoda

Сілтемені пайдаланып келесі зерттеулерді жүргізіңіздер!

Картаны пайдаланып және формулаларды қорытып, кестедегі мәліметтерді толтырыңыз!

Қала

Салыстырмалы ылғалдығы

p – су буының қысымы

pқ – сол температурадағы қаныққан бу қысымы

Ақтөбе










Ақтау










Семей












ҚБ: Өзін-өзі бағалау.

Венн диаграммасы

Таратпа материалдар

https://yandex.kz/pogoda

Сабақтың соңы

37-40 минут


Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы»

Үйге тапсырма:

«Ылғалдылықтың экологиялық әсері» шағын зерттеу.

Слайд

стикер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





«Адасқан терминдер» әдісі арқылы бос орынға тиісті терминдерді орналастырады.

«Венн диаграммасы» арқылы ауаның абсолют және салыстырмалығын ерекшелік, ұқсастықтары мен өлшеу құралдарын ажыратады.

«Практиктер шыңы» және «Эксперттер шыңы» арқылы есептеулер мен күрделі зерттеулер жүргізеді.

ҚБ: «Сэндвич» әдісі

Мадақ-сын-мадақ

КБ: «Жетістік баспалдағы»

Денсаулық сақтау технологиялары.

Белсенді іс-әрекеттер және АКТ қолдану қауіпсіздігі