Файл: ысамерзімді жоспар Сабаты таырыбы 16 (VI)топ элементтері. Ккірт. 7 крсетілім Ккіртті аллотропиялы тр згерістері.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.04.2024
Просмотров: 6
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. №7 көрсетілім «Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері»
Бөлім: | 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
Педагогтің аты-жөні: | Аясханова А.Қ. |
Күні: | 25.01.2023 |
Сыныбы: 9 | Қатысушылар саны: 11 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. №7 көрсетілім . «Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.2.1.11-16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау 9.2.1.12-күкірттің аллотропиялық түрөзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін анықтайды. Көпшілік оқушылар үшін: Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін сипаттайды Кейбір оқушылар үшін: Күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін біледі |
Бағалау критерилері | -Күкірттің өте ертеден белгілі болғанын және табиғатта таралуын сипаттайды. -Күкірттің бейметалдармен, металдармен, күрделі заттармен әрекеттесу реакция теңдеулерін жазып, формулалармен бейнелейді. -Күкірттің қосылыстарын өндірісте, ауыл шаруашылығында, күнделікті өмірде қолданады. |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Орта |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. | І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға сәттілік тілеу а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жылы лебіз» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Үй тапсырмасы сұралады. Жеке жұмыс. «Қоржын сырын ашу» әдісі. Қоржында жасырылған сұрақтарға әр оқушы жеке жауап беріледі. 1.Хлорсутек қышқылының формуласын атап, жазу. 2.Хлорсутектің физикалық қасиеттері 3.Тұз қышқылының мырышпен әрекеттесу теңдеуін жазу. 4.Негіздік оксидтермен әрекеттесуін теңдеуін жаз. 5.Негіздермен әрекеттесу теңдеуін жаз. 6.Ерімейтін негіздермен әрекеттесу теңдеуін жаз. 7.Тұздармен әрекеттесу теңдеуін жаз. 8.Хлор ионын анықтау реакция теңдеуін жаз. 9.Хлор және оның қосылыыстарының қолданылуы. 10.Тұз қышқылы қандай қышқылдарға жатады. 11.Тұз қышқылы неше негізді қышқыл, себебі. №1. Тізбекті аяқта, теңестір №4. Тотығу дәрежелерін анықта | Ұйымдастыру кезеңі . Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жылы лебіз» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. ТҚЕ сақтау.
Уақыт шегінде жұмыс жасау. Әр оқушы жеке, ауызша және жазбаша жауап береді. Хлорсутек қасиеттерін сипаттап, жай, күрделі заттармен реакция теңдеулерін жазды. | Мақсаты'>Оқушыларды ынталландыру Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. 2 балл 1балл 1балл | | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы. Жаңа сабаққа кіріспе | «Зейінді шоғырландыру және сергіту» жаттығуы. «Үшбұрыш қалпақ» Менің қалпағым үшбұрыш Үшбұрыш менің қалпағым Егер қалпақ үшбұрыш болмаса Ол-менің қалпағым емес Негізгі бөлім. Жаңа тақырыптың мазмұнын түсіну үшін «Миға шабуыл» тәсілі. «Мен кіммін?»әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Оушылар барлығы орнынан тұрып бірге 3 рет орындайды. 1. 3 электрондық қабатым бар, нешінші период? 2 валентілік электроным бар? 3А топшасы , қай топша? 4.Электрон саны-16 5.ПЖ – бұл пәтерінде кім тұрады екен? | Мақсат: оқушыларды сергіту, зейінін бір ортаға шоғырландыру Мақсаты: ойлана отырып, шапшаң жауап беру Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Интер белсенді тақта Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Петрии табағы, бос күйіндегі S элементі. | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. | Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді | Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. ПЖ дегі орны Күкірттің электрондық формуласы Физикалық қасиеттері. Аллотропиялық түр өзгерісі Химиялық қасиеттері Күкірттің жай заттармен әрекеттесуі Күкірттің күрделі заттармен әрекеттесуі. Қолданылуы | Дескриптор: Жалпы - 2 балл 1. (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін анықтайды. | Интер белсенді тақта Тапсырмаға байланысты интернет желісін пайдаланып видеоролик тамашалау. | ||||||||||||||||||
| Жаңа сабақты бекіту мақсатында тапсырманы орындатады, бақылайды. Функционалдық сауаттылық. Пиза тапсырмалары | 1. Тапсырма Жұппен жұмыс. «Тізбекте не түсіп қалған?» Күкірттің электрон саны .. Күкірт ... период, ... топта орналасқан Күкірттің электрон саны ... Күкірт ..., ..., ... валентті бола алады. Күкірт мына қосылыстарда H2S, S, SO2, SO3 мынадай тотығу дәрежесін көрсетеді ..., ..., ..., ... «Жеке жұмыс» «иә», «жоқ» әдісімен тапсырмалар беріледі Жеке жұмыс. «Сіз қаншалықты сенесіз?» «ИӘ», «ЖОҚ» әдісі
Пиза тапсырмалары.
Ғаламшардың ең үлкен гүлдерінің бірі – аморфофаллус, ол төрт жылда бір рет жайнап гүлдейді, бірақ ол шіріген балықтың иісін шығарады. Бал араларының кейбір түрлеріне осы «хош иіс» ұнайды, сондықтан олар гүлге қонып тозаңдандырады. Білесің бе гүлдің мұндай иісі қандай элементтің қосылысының болуына байланысты деп ойлайсыңдар?
Бұл элемент ерте заманнан адамзатқа белгілі болған. Ол ауадағы ауру тудыратынмикроағзаларды өлтіреді, паразит жәндіктерді жояды. Алайда бұл элемент аурудан адамды ғана емес, өсімдіктерді де қорғаған. Онымен жүзім алқабын зиянкестер пайда болған жағдайда алқапты ыстаған. Ал ұнтақтарын өсімдіктің жапырақтарына сепкен. Ол үшін ұнтақты сабынды сумен араластырып, өсімдікке бүріккен. Білесің бе бұл қай элемент туралы айтылған? | Дескриптор: Жалпы - 2 балл 1.Кестемен жұмыс 2 балл Дескриптор: 2 балл | Кеспе қағаз. Интер белсенді тақта. Жұмыс дәптерлері. Әлеуметтік желіден алынған материал | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Еркін микрафон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Ү.т: Күкірт.№ 2-4 | Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. | |