Файл: Кеістіктік фигуралар.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.04.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім:

Кеңістіктік фигуралар

Мұғалімнің аты-жөні

Жасұланова М.Р

Күні:

30.01.2023ж

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Текше (куб)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындайды және олардың моделін құрастыра алады.

Көптеген оқушылар: текшенің жақтарын өлшеп, моделін жасай алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында жаттығулар жасайды.

Оқушылард топқа бөлу «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі және «4 сурет, 1 сөз» әдісі арқылы жүреді:

- Өткенде қандай бөлімді қорытындыладық?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

- Тақтадағы 4 суретке қарап, ортақбір сөзді табыңдар. (текше)

- Ендеше бүгінгі сабағымызда текшенің жағы, төбесі, қыры ұғымдарымен танысып, тапсырма орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.
Үй тапсырмасын тексертеді.

Сұраққа жауап береді.

-Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру.



Жаңа білім

5 мин


2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин

(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Фигураларды ата. Әр түрінен қанша фигура бар?



Текшенің жақтары жайында не айтуға болады?

Ж:Текшенің жақтары өзара тең.

2) Текше туралы біліміңді пайдалана отырып, түтіктер мен ермексаздан текшенің моделін жасаңдар. Текше моделін дайындау алгоритмін құрыңдар.

Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т, Ж) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

3) Есептерді шығар.

А) Дизайнер түсті қағаздан 6 дана көк, 4 дана қызыл қорап жасады. 1 қорапқа 36 см2 қағаз жұмсалған болса, барлық қорапқа қанша қағаз қажет болды?

Ш:(6+4)*36=360

Ж: 360 см2 қағаз қажет.

Ә) Есептегі деректерді өзгерт. Қосындысы 10 саны шығатындай қораптардың санын кез келген екі санға ауыстыр. Алынған есепті шығар.

Ш:(3+7)*36=360

Ж: 360 см2 қағаз қажет.

4) Үлгі бойынша текшенің жазбасын қалай әзірлеуге болатынын ойластыр. Нұсқалардың бірін таңда. Текшенің жазбасын досыңмен бірге жаса. Шаршының қабырғалары 4 см болсын.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Ж) 3- тапсырма «Кел, ойнайық!» ойыны, дәптермен жұмыс.

5) Ойыншының әрқайсысы екі текшені лақтырады. Түскен сандарды көбейтіп, нәтижесін жазады. Досың есептеудің дұрыстығын тексереді. Әр ойыншы ойынды 5 рет қайталайды.

7) Ойын текшесінің қарама-қарсы қабырғаларындағы нүктелердің қосындысын тап. Заңдылықты анықта.

1+3=4

2+5=7

4+6=10

Тапсырманы орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырмалар орындайды.

Тапсырмалар орындайды.


Дескриптор:

- Фигураларды атайды -1 балл.

- Текшенің өлшемдерін анықтайды -1балл.

- Текшенің жақтары өзара тең деген қорытынды жасайды-1балл.

- Түтіктер мен ермексаздан текшенің моделін жасайды-1балл.

Дескриптор:

Есептің шешуін, жауабын табады -1балл.

Есептегі деректерді өзгертеді, шешуін, жауабын табады -1балл.

Қабырғалары 4 см болатын текшенің жазбасын жасайды -2балл.

Дескриптор:

Екі текшені лақтырады. Түскен сандарды көбейтіп, нәтижесін дұрыс табады -1балл.

Оқулық, дәптер


Түтік, ермексаз

Оқулық, дәптер



Текше




Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 6-тапсырма 37-бет.

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 17-сабақ

Бөлім:

Кеңістіктік фигуралар

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Текше, тікбұрышты параллелепипед

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдана алады.

Көптеген оқушылар: өрнектердің мәнін есептеп, дұрыстығын тексере алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен білімді еске түсіру:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы жүреді:

- Өткенде қандай тақырып өттік?

-Қандай тапсырмалар орындадық?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда да тиімді есептеу үшін тапсырмалар орындайтын боламыз.

Жаттығу жасайды.
Тапсырма тексертеді.
Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Ауызша мадақтау» әдісі



Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1)Бұл қорапқа қабырғалары 1см болатын текшелер салынған. Бірінші қабатындағы 3 қатардың әрқайсысына 3 текшеден орналастырылған. Осындай 3 қабат текшелермен қорапты толтыруға болады. Қорапқа барлығы қанша текше сыйды?

3*3*3=27 (текше)

Төмендегідей қораптарға қабырғалары 1см болатын қанша текше сыяды?

2*2*2=8 (текше)

5*5*5=125 (текше)

4*4*4=64 (текше)

8*8*8=512 (текше)

2. Төмендегі қорапқа мұқият қара. Мұндай фигура математикада тікбұрышты параллелепипед деп аталады. Ол қандай фигуралардан тұрады?




Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5)Үлгі бойынша тікбұрышты паралелепипедтің жазбасын әзірле.

Оның жазбасын әзірлеу үшін қандай өлшемдер қажет?

Ж: Ұзындығы, ені, биіктігінің өлшемдері қажет.

4) Түтіктер мен ермексаздан тікбұрышты паралелепипедтің моделін әзірле. Ол үшін қандай өлшемдерді білу қажет?

Ж: Ұзындығы, ені, биіктігінің өлшемдерді білу керек.

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады

Қарқынды оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.

(Т) 3- тапсырма –«Кел, ойнайық!» әдісі.

8) Бір текшені лақтырыңдар. Ондағы санды 8 бен 9 сандарының қосындысына көбейтіңдер. Мұны сендерге қалай орындаған ыңғайлы?



6) Қатырғықағаздан әзірленген текшені қырлары бойынша қиғанда төмендегідей текшенің жазбасы алынады. Төменде қай текшенің қиылған жазбасы берілген?

Ж: б)

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырмаларды орындайды.

тікбұрышты паралелепипед-тің жазбасын, моделін әзірлейді.

Тапсырмаларды орындайды.



Дескриптор:

-Қорапқа барлығы 27 текше сыятынын анықтайды -1 балл.
Қораптарға барлығы 8(125,64,512) текше сыятынын анықтайды -2 балл.
Тікбұрышты параллелепипедтің қандай фигуралардан тұратынын анықтайды-1балл.


- Тікбұрышты паралелепипедтің жазбасын әзірлейді -1балл.

- Тікбұрышты паралелепипедтің моделін әзірлейді -1балл.


Дескриптор:

Текшеде түскен санды 8 бен 9 сандарының қосындысына көбейтеді -1 балл.
Текшенің қиылған жазбасын анықтайды-1балл.


Оқулық, дәптер



Оқулық, парақ, қайшы, сызғыш, қарындаш



түтік, ермексаз






Кері байланыс

2 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 4(ә)-тапсырма 39-бет.

Кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 18-сабақ

Бөлім:

Кеңістіктік фигуралар

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Текше, тікбұрышты параллелепипед

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады.

Көптеген оқушылар: жазбаға қарап негізгі қорапты анықтай алады.

Кейбір оқушылар: ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру,

өзін –

өзі тексеру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

  1. «Таңдау» әдісімен әртүрлі фигуралар суретін таңдатып, топқа бөлу.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау: «Керме жіп» әдісі арқылы жүреді.

- Керме жіпте қандай сөз тұр? (Параллелепипед)

- Ендеше бүгінгі сабағымызда текше, тікбұрышты параллелепипед жайлы тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топтарға бірігеді.

Тапсырма тексертеді.Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау» әдісі

әртүрлі фигуралар суреті

Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин



(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Текшенің жақтарына жазылған сөзді таңда. Текше мен тікбұрышты параллелепипед, шаршы және тіктөртбұрыш жайында сұрақтар қой.

2а) Фигуралардың қайсысы текшенің, тікбұрышты параллелепипедтің жақтары болып табылады.

Ж: қызыл түсті шаршы мен тіктөртбұрыш.

Ә) Мына қораптың бүйір жағының ауданын есепте. Қорапты қаптау үшін қанша қағаз керек екенін тап.

S=4м*2м=8м2

S=4м*8м=32м2

S=2м*8м=16м2

(8+32+16)*2=112м2

Ж: Қорапты қаптау үшін 112м2 қағаз керек.

Б) Таспаны күлтелемей қорапты екі мәрте айналдыра байлау керек. Ол үшін қанша метр таспа қажет болады?

Ш: 10см*6*2=120см

Ж: 120 метр таспа қажет.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

3) Бөлменің ұзындығы 8м, ені 5м, биіктігі 3м. Осы бөлменің еденінің ауданын тап. Бөлме қабырғалары бетінің ауданын есепте. Бөлмеде терезе(ұзындығы 2м және ені 2м) мен есік ( ұзындығы 2м және ені 1м) бар екенін есепке алуды ұмытпа.

Ш: Sеден=8м*5м =40м2

S1қаб=5м*3м =15м2

S2қаб=8м*3м =24м2

Sбергі беті=8м*3м-(2м*2м+2м*1м) =18м2

4а) Дизайнер сыйлық салу үшін текше пішінді қорап әзірледі. Оған үлгі жасауға көмектес. Қорапты өз талғамыңа қарай сәнде.

Ә) Қай қораптың жазбасы берілген?

Ж: б)

5) Ойнайық! Бір текшені лақтыр. Түскен санға көбейт. Қалай тиімді есептеуге болады?

(50+40)* =

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Т) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

7) Астыңғы текшенің қабырғасы 6см. Оның үстіне қойылған әрбір текшенің қабырғалары 1см-ге кеміп отырады. Онда ең үстіндегі текшенің қабырғасының ұзындығын тап?

6см-4см=2см

Ж: ең үстіндегі текшенің қабырғасының ұзындығы 2см.

8) Кесте бойынша өрнектер құрастырып , олардың мәндерін тап.

300-32*3=204 780-156*4=156

(45+765)-205=605 730-(32+460)=238

Тапсырма орындайды

Билеп сергиді.
Тапсырмаларды орындайды.


Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Фигуралар жайында сұрақтар қойып, жауап береді-1 балл.


- Текшенің, тікбұрышты параллелепипедтің жақтарын табады -1балл.

Қорапты қаптау үшін қанша қағаз керек екенін табады-1балл.

Қорапты екі мәрте айналдыра байлау үшін

қанша метр таспа қажет болатынын есептейді-1балл.


Дескриптор:

- Бөлме қабырғалары бетінің ауданын есептейді -1балл.

Текше пішінді қорап әзірлеп, сәндейді-1балл.

Қай қораптың жазбасы берілгенін дұрыс анықтайды-1балл.

Текшеде түскен санға қосындының мәнін тиімді жолмен көбейтеді -1балл.


Дескриптор:

- Ең үстіндегі текшенің қабырғасының ұзындығын табады -1балл.
Кесте бойынша өрнектер құрастырып , олардың мәндерін табады-1балл.

Оқулық, дәптер









Оқулық, дәптер






Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 6 -тапсырма 42-бет.

Тақырып бойынша түсінгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 19-сабақ


Бөлім:

Кеңістіктік фигуралар

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Текше, тікбұрышты параллелепипед

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады.

Көптеген оқушылар: фигура құрастыруға жұсалған текше санын анықтай алады.

Кейбір оқушылар: ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі арқылы жүреді:

- Өткен сабақта қандай тақырып өттік?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда да осы мақсатта тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады.




Жаңа білім

10 мин

2 мин
15 мин

Бекіту

10 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1)Жазбаны қара. Фотосуретші текшелерді үлгіде көрсетілгендей түсірді. Текшенің сол және оң, жоғарғы және төменгі жақтарында, артқы жағында қанша нүктеден болатынын анықта.

Текшені ал. Нүктелердің орналасуы жазбамен сәйкес келе ме? Тексер.

Ж: Нүктелердің орналасуы жазбамен сәйкес келмейді.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.

(Т,Д) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

4) Егер текшенің үстіңгі жағынан қараған болсаң, төмендегі нұсқалардың әрқайсысының астыңғы жағында неше нүкте болады?

А)6 нүкте. Ә) 5 нүкте.

Б) 4нүкте. В) 3нүкте.

Г) 2 нүкте. Г) 2 нүкте.

Ғ) 1 нүкте.

5) Екі фотосуретші бір апта бойы күнде табиғатты суретке түсірді. Біріншісі күн сайын 25 суреттен, ал екіншісі 45 суреттен түсірді. Бір аптада қайсысы суретке көп түсірді және неше сурет артық түсірді?

Ш: 45*7-25*7=140

Ж: Бір аптада екінші фотосуретші суретке көп түсірді және 140 сурет артық түсірді.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Т, Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

6) Сызба бойынша өрнек құрастырып, амалдардың орындалу тәртібін белгіле.

1 2 4 3

480 : 8 : 6 + 540 : 6=100

7) Әр фигурада қанша текшеден бар? Өзің фигура құрастыр. Сенің неше текше пайдаланғаныңды досың санасын.

Ж: 4*3+3*5=27-орындық

3*5+3*3+3=27-тұғыр.

Тапсырмаларды орындайды.

Билеп сергиді.

Тапсырмаларды орындайды.


Тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор:

- Текшенің сол оң, жоғарғы және төменгі жақтарында, артқы жағындағы нүктелерді анықтайды -2 балл.

Нүктелердің орналасуын анықтайды-1балл.

Дескриптор:

Текшенің үстіңгі жағынан қарап, әрқайсысының астыңғы жағында неше нүкте болатынын анықтайды -2балл.

- Есепті шығарып, шешуін, жауабын анықтайды -2балл.

Дескриптор:

Сызба бойынша өрнек құрастырып, амалдардың орындалу тәртібін белгілейді -1балл.

- Әр фигурадағы текше санын анықтайды-2балл.

Оқулық

дәптер





Оқулықдәптер





Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар жауабын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 43-бет.

Кері байланыс жасайды.


ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Математика 20-сабақ


Бөлім:

Кеңістіктік фигуралар

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Текше, тікбұрышты параллелепипед

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіре алады.

Көптеген оқушылар: жазбаға қарап негізгі қорапты анықтай алады.

Кейбір оқушылар: ұқсас тапсырмалар құрастыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі арқылы жүреді:

- Өткен сабақта қандай тақырып өттік?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда да осы мақсатта тапсырмалар орындайтын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтырылады.



Жаңа білім

10 мин

2 мин

15 мин

Бекіту

10 мин


(Д) 1- тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асады.

1) Фотосуретші объективтен дәл алдында түзу орналасқан текшені көрді. Текше суреттегі жазбадан құрастырылған.Әріптер текшенің қай жағында болады?

Ж: С-оң жағында, Е-сол жағында. В-жоғарыда, Ғ-төменде болады. Д-А-ға қарама-қарсы.

4) Кәдесый қораптарын жасап, оларды суретке түсір.

Жұмысты неден бастайсың?

Алдымен өз іс-әрекетіңнің жоспарын құр.

Саралау тәсілі: «Қарқын» арқылы жүзеге асады.

Қарқынды оқушыға:

-Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.
(Т,Д) 2- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

5) Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Қандай тәсіл ыңғайлы? Неліктен?

Фотосуретші әр апта сайын мектепке 5 рет барады. Әр барғанда ол 30 баладан фотосуретке түсіреді. Ол 4 аптада қанша баланы фотосуретке түсіреді?

Ш: 30*(5*4)=600

Ж: Ол 4 аптада 600 баланы фотосуретке түсіреді.

Ә) Есептегі деректерді өзгертіп, қайтадан шығар.

6) Теңдеулерді шеш.

У-165=620+173 800-х=870-610

У-165=793 800-x=260

Y=793+165 x=800-260

Y=958 x=540

958-165=620+173 800-540=870-610

793=793 260=260
А:15=54:18 y-420=600-56

A:15=3 y-420=544

A=3*15 y=544+420

A=45 y=964

45:15=54:18 964-420=600-56

3=3 544=544
55*x=820-710 300-x=42*2

55*x=110 300-x=84

X=110:55 x=300-84

X=2 x= 216

55*2=820-710 300-216=42*2

110=110 84=84

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.
(Д) 3- тапсырма дәптермен жұмыс.

7) Тирде екі дос жарысуда. Олардың әрқайсысы қанша ұпай жинағанын анықта.

Алмас: 40*3+30*3=210

Қайрат: 40*3+30*4=240

Есептің шартындағы құлатқан фигураға берілетін ұпай санын өзгертіп, есепті қайта шығар.

8) Бірінші суретке үстінен қарағанда қай фигура сәйкес келеді?

Ж: ә)

Тапсырмалар орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырмалар орындайды.

Тапсырмалар орындайды.



Дескриптор:

- Әріптер текшенің қай жағында болатынын анықтайды-1 балл.
Кәдесый қораптарын жасайды-1балл.

Дескриптор:

Есепті әртүрлі тәсілмен шешуін шығарады, жауабын жазады-2балл.

Есептегі деректерді өзгертіп, қайтадан шығарады-1балл.

Теңдеулерді шешеді, тексереді-2балл.

Дескриптор:

Есепті әртүрлі тәсілмен шешуін шығарады, жауабын жазады-1балл.

Есептің шартындағы құлатқан фигураға берілетін ұпай санын өзгертіп, есепті қайта шығарады-1балл.

Бірінші суретке үстінен қарағанда сәйкес келетін фигураны анықтайды-1балл.

Оқулық, дәптер

оқулық




Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.

Оқу тапсырмасы: 2,3-тапсырма 45-бет.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.