Файл: Мектеп 22Бауыржан Момышлы атындаы орта мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.04.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В Ауа. Жану реакциясы

Мектеп:

22Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Өскенбаева Малика

СЫНЫП:7

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ауа. Ауаның құрамы

№6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.1-ауа құрамын білу;

7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу

7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну

Сабақ мақсаттары

Ауаның құрамын біледі заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын және атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді, Тапсырмалар орындау барысында алған білімдерін қолданады.





















































































Бағалау критерийі

1.Ауа құрамын біледі.

2.Заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын меңгереді.

3.Атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

- затты жағуға қажеттіжағдайларды және жануреакциясының

өнімдерін сипаттайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:Оттек ,тез тұтанатын, өртке қауіпсіз, жану, сынау, жанармай, жанбайтын, тұтану, жану өнімдері, отын, тұтану көзі, өртсөндіргіш

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер:

От жануы үшін қойылатын талаптар ... …-сыз от жана алмайды, себебі ... Отпен күрес кезінде … пайдаланбау маңызды, себебі ...

Өрт сөндіргіш …Отпен күресте оңтайлы, себебі ...

Отпен күрес тәсілдері … болдырмаудан тұрады.

Құндылықтарға баулу

Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу,экологиялық білім алуды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану


Алдыңғы оқу


Жер атмосферасы (Жаратылыстану 5-сынып)

5.2 Ауа (Ғылымға кіріспе 1-4 сыныптар)

Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы
5 мин


2 мин

3 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.Жағымды психологиялық ахуал.

«Сені көргеніме қуаныштымын...» жаттығуы
Мақсаты: Қатысушылардың жағымды жақтарын анықтау.
Жаттығу барысы
Әрбір қатысушы өз көршісіне келесі сөздерді айтады: «Мен сені көргеніме қуаныштымын, себебі ...». Бұл сөйлемді адамның сыртқы келбетіне байланысты сөзбен емес, мінез ерекшеліне байланысты сөзбен аяқтау керек. Топ 1-3 ке саналу арқылы топқа бөлінеді

«ЖҰМБАҚТЫ ШЕШ» әдісі арқылы жаңа сабақтың мағынасын ашу.

«Исі де, дәмі де жоқ ұсталмайды

Ол болмаса отын да тұтанбайды

Ол болмаса тіршілік, өмір де жоқ,

(Ауа)

Қалыптастырушы бағалау: қолмен белгі беру арқылы білім алушылар бірін-бірі бағалайды.

Мақсатымен, күтілетін нәтижемен таныстыру



Сабақтың ортасы

30 мин

10 мин

10 мин


5мин

5 мин

Мәтінмен жұмыс

Мәреге жету” әдісі ( оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары дамиды).(Білу түсіну деңгейі).Жеке жұмыс, топтық жұмыс.

Үш топқа бөледінген оқушыларға мұғалім,оқып-үйренуге тиісті мәтін береді. Белгі бойынша оқушылар оқи бастайды. Мұғалім нөмірленген парақ дайындап, оларды әр топқа береді.Сосын кітапты жауып, оқушылар оқиғаларды, фактілерді, олардың мерзімдерін жазып нөмірлейді. Бұған үш минуттай уақыт бөлінеді. Қай топ неғұрлым көп фактілерді, оқиғаларды,олардың мерзімдерін көрсеткенін, қай топ неғұрлым толық, нақты, анық жауап бергенін мұғалім анықтап, жеңімпаздарды белгілейді.

Қалыптастырушы бағалау: күлекеш арқылы бағалау.

. «Бірге ойлаймыз» әдісі

Тәжірибе №6-зертханалық жұмыс

Жұмыс барысы.

Тұрғыға құрғақ стаканның аузын төмен қаратып бекітіп астына жанған балауызды орналастырамыз.Cтаканның қабырғалары буланады.Енді жанып тұрған балауызды алдын ала әк суымен шайылған стаканның астына орналастырамыз.Стаканның қабырғаларында лайланған су тамшылары пайда болады. Байқалған құбылыстардан тиісті қорытынды жасаймыз.

Тәжірибе реті

Жұмыстың орындалуы

Байқалған құбылыс

Қорытын-ды












Дескриптор Білім алушы

− лабораториялық тәжірибе жасап, физикалық

Құбылысты түсіндіреді;

− лабораториялық тәжірибе негізінде химиялық

Құбылысты түсіндіреді;

- жану өнімдерінатайды;

-кестені толтырады;

Қалыптастырушы бағалау: фигуралар арқылы бірін -бірі бағалау. Жеке жұмыс.Талдау деңгейі.
1- тапсырма «түртіп алу әдісі»

Ауаның сапалық құрамын кестеге толтырыңыз:


Құрамдық бөлігі

Газдардың мөлшері % есебімен


Көлемі бойынша










Дескриптор Білім алушы

-ауаның құрамын кестеге толтырады;

-ауаның құрамын көлемі бойынша кестеге толтырады;

Қалыптастырушы бағалау:бағдаршам арқылы бірін- бірі бағалайды

2- тапсырма «көрсетілім-тәжірибе» әдісі

Заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын оқушылар кітаппен оқып үйренді, оқушылардың жауаптарына сәйкес тәжірибені өзім көрнекі көрсетемін



А-сурет Ә-сурет

Фосфорды шыны қалпақ астында жағу:

А- фосфордың жануы; Ә - су деңгейінің

1/5 көлемге көтерілуі

Дискриптор: Білім алушы

- заттардың жануын зерттейді

Қалыптастырушы бағалау:медальдар арқылы бағалау

3-тапсырма "Өз шешіміңді тап" әдісі арқылы үш сөйлемді эссе жазу.

1-топ.Атмосфераның ластану көздерін атаңдар.

2-топ.Автокөліктердің атмосфераны ластауы

3-топ.Атмосфераны ластанудан сақтау шаралары

Дескриптор: Білім алушы

- атмосфераның ластану көздерін атайды;

- атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді;

Қалыптастырушы бағалау:теңгемен бағалау жазылым оқылым тыңдалым дағдылары.



постер толтыру


Смайликтер

Оқулық


Үлестірме материалдар

А4 форматы

Маркер

Үлестірме материалдар


Құрал-жабдықтар: шыны ыдыс, балауыз шам, шырпы,

құрғақ пробирка, ұстағыш.
Құрал-жабдықтар: шыны ыдыс, балауыз шам, шырпы,

құрғақ пробирка, ұстағыш.



Сабақтың соңы

5 мин


5 мин



Синквейн құрастыру әдісі

1 зат есім

2 сын есім

3 етістік

1 сөйлем

|Қанатты фраза

Дескриптор:

-өлең құрастырады

-ауаның маңызын, құрамын біледі

Қалыптастырушы бағалау:2жұлдыз 1тілек.(оқылым, жазылым, айтылым, тыңдалым дағды дамиды) Жинақтау деңгейі. Топтық жұмыс. Рефлексия:

Жетістік баспалдағы



-Үйге тапсырма. Атмосфераны ластанудан сақтау үшін өз ұсыныстарын жоба түрінде дайындап келу




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



  1. Білім алушылар топта жұмыс жасағанда қабілеті жоғары оқушылар атмосфераны ластаудан сақтау үшін өз ұсыныстарын жоба түрінде дайындап келуді тапсырамын .




  1. Оқушылар ақпарат көздерінен және оқулықты пайдалана отырып жұмыс істей алады




  1. Бағалау критерийлеріне дискриптор құру арқылы бағалаймын.Сабақ барысында топтар бір-бірін бағалайды қалыптастырушы бағалау кері байланыс алынып отырады.


.

Бірін- біру бағалау

Өзін- өзі бағалау

"Күлекештер " арқылы бағалау

«Фигуралар» арқылы бағалау

«Бағдаршам» арқылы бағалау

«Медальдар» арқылы бағалау

«Үлттық теңгемен» бағалау

«2жұлдыз 1тілек» арқылы бағалау

Рефлексия

Басбалдақ әдісі арқылы кері байланыс парағы алынды.

Техникалық қауіпсіздік ережесі



Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?