ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 26.04.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ: қазақ тілі

Мектеп:№4жоббм



Күні: 18.01.23ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тұяқова З.К

Сынып: 5 «а,ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың  тақырыбы:

«Өнер-білім бар жұрттар ...»

Оқу  мақсаттары:

5.1.1.1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;

5.2.1.1. мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну;

5.4.2.2. зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды..

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді

Кейбір оқушылар орындай алады: тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды; зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады.

Бағалау критерийлері

 

-тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды;

-мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді;

-зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады.

Сабақ  барысы:

Сабақтың кезеңі уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру

Сәлемдесу.

Шаттық шеңбер құрып, «Бас,қол,арқа»әдісі арқылы топқа біріктіру.

Үй тапсырмасын тексеру: 4-тапсырма

   Сабағымыз сәтті өтсін деп, жылылықпен бір –бірімізге күліп, көңілді кейіп көрсетейік. Бар зейініміз сабақта болсын   

жүрекше





Сабақтың

ортасы 

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

«Сақина салмақ ойыны»

Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?

Алдыңғы білімді пысықтау.

1.Үндестік заңы дегеніміз не?

2. Үндестік заңы нешеге бөлінеді?

3.Антоним,омоним,синоним дегеніміз не?

4. Зат есім дегеніміз не?

5.Зат есім құрамына қарай нешеге бөлінеді?

6.Зат есім тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?

7.Жалпы есімге мысал келтіріңдер

8.Жалқы есімге қаланың, адамның аттарын жатқыза аламыз ба?

Жаңа сабақ.

Өнер білім бар жұрттар.

1-тапсырма. Суреттерге қарап,бүгінгі сабақтың мазмұнын болжам жасаңдар.

1.Мәтінді оқып, мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар.

Қолдану

2. Ақын өлеңінде өз заманы үшін ғажайып оқиғалар мен таңсық дүниелерді сипаттаған?

3.Ы.Алтынсариннің жазғаны бүгінгі таңда қалай жүзеге асқанын айтып беоіңдер.

4.Ақын суреттеген ғажайыптар неліктен қиял болудан қалды?

Әдеби тілдік норма.

Зат есімдер танылуына қарай 2-ге бөлінеді.

Деректі зат есім. Мыс: кітап, мектеп, жолдас, су,т.б.

Дерексіз зат есім.Мыс: ақыл, ой,бақыт, арман,т.б.

Оқылым мәтінін негізге ала отырып, 3 топқа 3 түрлі тапсырма .

1-топ.Мәтіннен деректі, дерексіз зат есімдерді топтастырып жазыңдар.

2-топ.Дерексіз зат есімдерге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасаңдар.

3-топ.Өлеңдегі ғажайып сипатқа ие оқиғаларды бүгінгі күн мен салыстырып кестені толтырыңдар.

1-тапсырмадағы суреттерге сүйеніп жазу.

Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру.

Сергіту сәті

«Мен не сыйлаймын?»

Мен бір әріпті көрсетемін, оқушылар сол әріптен келетін сыйлық ойлап табу керек. Мысалы: А – әрпі. Мен досыма айна сыйлаймын.

Әріптер: А, С, Т, Д, Е, Қ, М, Б, Р, Ә



Дескриптор:

-зат есім түрлерін анықтайды;

-зат есімнің жасалу жолын қайталайды;

-затесімге мысал келтіреді

Дескриптор:
-Суреттерге қарап,бүгінгі сабақтың мазмұнын болжайды;

-Мәтінді оқып, мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды

Дескриптор:

-Мәтіннен деректі, дерексіз зат есімдерді топтастырып жазады;

- Дерексіз зат есімдерге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасайды;.

- Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады.



ҚБ «Бас бармақ » әдісі


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Ауызша

Мадақтау

Тамаша,_Керемет,_Жарайсың_Өте_жақсы.'>Тамаша,

Керемет,

Жарайсың

Өте жақсы.

ҚБ «Бас бармақ » әдісі


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Ауызша

Мадақтау

Тамаша,

Керемет,

Жарайсың

Өте жақсы.


суреттер
сөздік дәптер
оқулық



Сабақтың соңы

15 минут

«ПОПС» формуласы бойыша оқушыларға өз ойларын айтқызады. Қорытынды пікір айту.

Менің ойымша, ... »

• «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

• «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

• «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... »

Рефлексия: Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма?

Өздеріңе қандай ақпараттар алдыңдар?

Сендерге не қиын болды?
Үйге тапсырма: 5-тапсырма.




ҚБ «Бас бармақ » әдісі



Бор,

Тақта,

Стикерлар