Файл: азастан Республикасыны Оуаарту министрлігі орта мектебі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 21

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 75-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ілік септік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.3.1 сұхбаттасының жасын, жай- күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

Сабақтың мақсаты


  • сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысады;

  • зат есімді септеуді біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

  1. «Санау» әдісімен топқа бөліп отырғызу.

- 1,2,3,4-ке саналып, топқа бірігіп отыра қалыңдар.

- Топқа ат қойыңдар.

- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.

Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

Ә) Сұрақ-жауап:

- Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік?

-Атау септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Атау септігінің жалғаулары қандай?

-Ілік септігінің сұрақтарын кім айтады?

-Ілік септігінің сұрақтары қандай?

-Бүгінгі сабақта да ілік септікті ажыратуға арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.



Жаңа білім

15 мин


2 мин
15 мин


Жаңа сабақ

(Ұ) 1-тапсырма - «Ашық микрофон» әдісі.

41-жаттығу.

Мәтінді тыңдап, үлгіге сай бір-біріңе жер сілкінісі болған жағдайда не істейтіндеріңді анықтауға бағытталған сұрақтар қойыңдар.

42-жаттығу.

Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, көшіріп жазыңдар.

Ілік септігіндегі сөздерді табыңдар.

Жаңартаудың, жаңбырдың

Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айтыңдар.

Ж: Тұрлаусыз мүше.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Ілік септігіне мысалдар келтір.
Сергіту сәті: «Қаражорға» биі.
(Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

43-жаттығу.

Мұз жарылып суға түсіп кеткен адамға қалай көмектесуге болады? Қасына баруға болмайды, өзің де түсіп кетуің мүмкін. Осындай жағдайда дұрыс болатын әрекеттерді жазыңдар.

-Айқайлап үлкендерді көмекке шақыру.

-Судағы адамға арқан немесе шаңғы таяғын лақтыру.

44-жаттығу.

Табиғаттағы қауіпті жағдайларда не істейтініңді ойланып, айтып беріңдер.

Тапсырмамен жұмыс жасайды.

Билеп сергиді.
Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.

Дескриптор:

Мәтінді тыңдап, үлгіге сай диалогке түседі-2балл.

Сөйлемдерді тыныс белгісін қойып, қатесіз көшіріп жазады-2балл.

Ілік септігіндегі сөздерді анықтайды,

қандай мүше болып тұрғанын айтады-1балл.


Мұз жарылып суға түсіп кеткен адамға көмектесу жағдайын анықтайды-1балл.

Осындай жағдайда дұрыс болатын әрекеттерді жазады-2балл.

Табиғаттағы қауіпті жағдайларда не істейтініңді ойланып, айтып береді-2балл.

Қазақ тілі 4 сынып оқулығы

2-бөлім


Қорытынды

5 мин


Кері байланыс - «Нысана» әдісі.

  • Сабақтан алған білімдерің жайлы пікірлерін жазыңдар.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар.

Үй тапсырмасы: 45-жаттығу.

Өзінің жұмысын бағалайды.

Жазады.

ҚБ қойылады.

Интербел-сенді тақта





Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 76-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Барыс септігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақтың мақсаты


  • мәтінді салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;

  • зат есімді септеуді біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

  1. «Санау» әдісімен топқа бөліп отырғызу.

- Топқа ат қойыңдар.

- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.

Өткен сабаққа шолу:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

«Керме жіп» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.

-Жіпте ілінген парақтардағы сұрақтарға жауап беріп, жасырын сөзді ашыңдар. (барыс)

- Атау септігінің сұрақтарын ата. (б)

- Ілік септігінің сұрақтарын ата (а)

- Атау септігіне мысал келтір. (р)

- Ілік септігіне мысал келтір. (ы)

- Ілік септігінің жалғауларын ата (с)

-Бүгінгі сабақта барыс септігінің сұрақтарын, жалғауларын анықтауға

арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.

Саналады.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.


сұрақтар жазылған парақшаларБ,А,Р,Ы,С


Жаңа білім

15 мин

2 мин
15 мин

5 мин



Жаңа сабақ

(Т) 1-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

46-жаттығу.

Мәтінді оқып, өзара салыстырыңдар.

-Қайсысы ғылыми-танымдық мәтін? Дәлелдеңдер.

-Өрт қауіпсіздігі ережелерін білесіңдер ме?

-Өздерің өрт қауіпсіздігі туралы ереже құрап жазыңдар.
Сергіту сәті: «Қаражорға» биі.
(Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс.

47-жаттығу.

Тиісті тыныс белгілерін қойып, көшіріп жазыңдар.

Адамның киімі өртенсе, суға түскені дұрыс. Су болмаса топыраққа аунатып, үстіне құм шашу керек.

-Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойыңдар.

Неге? қайда?

Суға, топыраққа

Бұл сөздерді сөз құрамына талдап, олардың жалғауына назар аударыңдар.



48-жаттығу.

Жұмбақтың шешуін табыңдар.

-Барыс септігіндегі сөздерді табыңдар.

-Сызбаны пайдаланып, пікірлеріңді дәлелдеңдер.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Ілік септігіндегі зат есімге мысалдар келтір.
(Ж) 3-тапсырма –Ашық микрофон» әдісі.

50-жаттығу.

Жағдаяттарда қайда хабарласатындарыңды айтыңдар.





Тапсырмамен жұмыс жасайды.

Билеп сергиді.
Тапсырма орындайды.

Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.



Дескриптор:

- Мәтінді оқып, өзара салыстырады-1балл.

Ғылыми-танымдық мәтінді анықтайды-2балл.

Өрт қауіпсіздігі ережелерін анықтайды-1балл.

Өрт қауіпсіздігі ережелерін құра жазады-1балл.
Тиісті тыныс белгілерін қойып, қатесіз көшіріп жазады-1балл.


Жұмбақтың шешуін табады-1балл.

Барыс септігіндегі сөздерді табады-1балл.

Сызбаны пайдаланып, пікірлерін дәлелдейді-1балл.

Жағдаяттарда қайда хабарласатынын айтады-1балл.

Қазақ тілі 4 сынып оқулығы

2-бөлім


Қорытынды

3 мин


Кері байланыс - «Шеринг» әдісі.

  • Шарты: Барлығы шеңберде отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар.

Үй тапсырмасы: 49-жаттығу.

Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.

Күнделікке тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 77-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табыс септік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру

Сабақтың мақсаты

  • аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға береді;

  • зат есімді септеуді біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

  1. «Таңдау» әдісімен топқа бөліп отырғызу.

- Таңдап алған суретке қарай топқа бірігіп отыра қалыңдар.

- Топқа ат қойыңдар.

- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.

Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

«Серпілген сауалдар» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.

-Қандай септіктерді білесіңдер?

-Барыс септіктің сұрақтарын атаңдар.

-Ілік септіктің сұрақтарын атаңдар.

-Атау септіктің сұрақтарын атаңдар.

-Атау септіктегі зат есімге мысалдар келтіріңдер.

-Ілік септіктегі зат есімге мысалдар келтіріңдер.

-Барыс септіктегі зат есімге мысалдар келтіріңдер.

-Барыс септіктің жалғауларын атаңдар.

-Ілік септіктің жалғауларын атаңдар.

-Олай болса, бүгінгі сабақта табыс септігінің сұрақтары мен жалғауларын меңгеруге арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.

Таңдау жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.



Түрлі заттар суреті

доп

Жаңа білім

15 мин

2 мин
10 мин

10 мин



Жаңа сабақ

(Ұ) 1-тапсырма - «Еркін әңгіме» әдісі. Дәптермен жұмыс.

51-жаттығу.

Мәтінді тыңдаңдар, баланың әрекетіне өз пікірлеріңді білдіріңдер.

52-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жазыңдар.

Табыс септігіндегі сөздерді табыңдар.

Аққуды-аққу-ды.



Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Табыс септігіндегі зат есімге мысалдар келтір.
Сергіту сәті: «Қаражорға» биі.
(Д) 2-тапсырма –дәптермен жұмыс.

- 53-жаттығу.

Сөздерді топтаңдар.

1)Жанартау, эколог, су, от

2) Күннің, найзағайдың

3) Әжеге, атама

4) Желді, бағбанды, ұшқышты

Сөздерді қандай белгісіне қарай топтастырдыңдар? (Жалғауларына қарай)

-Топтардың бір-бірінен айырмашылығын түсіндіріңдер.

)Зт есімнің септіктері)
(Т) 3-тапсырма- «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

54-жаттығу.

Берілген сөздерге табыс септігінің жалғауын қосып, сөйлем құрап жазыңдар.

Құсты қолдан келгенше қорғау қажет. Сүтті ысырып қылып төгуге болмайды. Жаздағы ыстық күнді сағындық. Өсімдікті күтіп-баптап, мол өнім алу үшін еңбектену керек.

Табыс септігіндегі сөздердің қай сөздермен байланысып тұрғанын айтыңдар. (етістікпен, сын есіммен)

Тапсырмамен жұмыс жасайды.


Билеп сергиді.
Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.


Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.



Дескриптор:

- Мәтінді тыңдап, баланың әрекетіне өз пікірлерін білдіреді-1балл.

Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады-2балл.

-Табыс септігіндегі сөздерді анықтайды-1балл.

Сөздерді топтап жазады-1балл.

Сөздерді жалғауларына қарай топтастырғанын айтады-1балл.

Топтардың бір-бірінен айырмашылығын түсіндіреді-1балл.


Берілген сөздерге табыс септігінің жалғауын қосып, сөйлем құрап жазады-2балл.

Табыс септігіндегі сөздердің қай сөздермен байланысып тұрғанын айтады-1балл.

Қазақ тілі 4 сынып оқулығы

1-бөлім


Қорытынды

5 мин


Кері байланыс - «Желпуіш» әдісі.

  • Шарты: А-4 түрлі түсті парақтан әр топ бір желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен сабақтан алған білімдерің жайлы пікірлерін жазыңдар.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар. Оқушыларға ҚБ қояды.

Үй тапсырмасы: 55-жаттығу.

Өзінің сабақтағы жұмысын бағалап, пікірін жазады.

Күнделікке тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 78-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жатыс септік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу

Сабақтың мақсаты


  • зат есімді септеуді біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

  1. «Таңдау» әдісімен топқа бөліп отырғызу.

- Бұрыштардағы түсті қағаздардан біреуін таңдап алып, түсіне қарай топқа бірігіп отыра қалыңдар.

- Топқа ат қойыңдар.

- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.

Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

«Бұрыш» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.

-Бұрыштардан алған парақтардың кейбірінде әріптер жазылған, соларды біріктіріп, бір сөз құрастырыңдар.

-Жатыс септік туралы не айта аласыңдар?

-Бүгінгі сабақта жатыс септікпен терең танысып, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.

Таңдау жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.


Түсті парақша-лар,

Ж,а,т,ы,с

с,е,п,т,і,к

әріптері жазылған парақша

Жаңа білім

15 мин

2 мин
20 мин


Жаңа сабақ

(Ұ, Д) 1-тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі.

56-жаттығу.

Жұмбақты оқыңдар, шешуін табыңдар.

Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тоңады. (қар)

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойыңдар.

Қыста-неде?

Оның жалғауын табыңдар. Қай септікте тұр?(-та, жатыс септік)

57-жаттығу.

Мақал-мәтелді оқып, жатқа жазыңдар.

Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі.

Ерлік білекте емес, жүректе.

Жатыс септігіндегі сөздердің астын сызыңдар.

Оларға сұрақ қойыңдар. (қайда? неде?)


Сергіту сәті: «Қаражорға» биі.
(Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

58-жаттығу.

Мәтінді көшіріп жазыңдар.

Мәтінге ат қойыңдар.



Жатыс септігіндегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықтаңдар.

59-жаттығу.

Берілген септіктердің сұрақтары мен жалғауларын салыстырыңдар.



Ж: Екеуіне де ортақ қайда? сұрағы бар.

Бұларды бір-бірінен қалай айыруға болатыны жөнінде қорытынды жасаңдар.

Ж:Қайда?сұрағына жауап беретін сөздерді бір-бірінен жалғауларына қарап айыруға болады.

Тапсырма орындайды.

Билеп сергиді.
Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

- Жұмбақты оқып, шешуін табады-1балл;

- Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды, жалғауын, оның жатыс септікте екенін анықтайды-1балл.
Мақал-мәтелді оқып, жатқа жазады-1балл.

Бастауыштың қай септікте тұрғанын айтады-1балл.

Жатыс септігіндегі сөздердің астын сызады, сұрақ қояды-1балл.


Мәтінді қатесіз көшіріп жазады-1балл.

Мәтінге ат қояды-1балл.

Жатыс септігіндегі сөздер сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі болып тұрғанын анықтайды-1балл.

Берілген септіктердің сұрақтары мен жалғауларын салыстырады-1балл.

Қайда?сұрағына жауап беретін сөздерді бір-бірінен жалғауларына қарап айыруға болатыны жөнінде қорытынды жасайды-1балл.

Қазақ тілі

4 сынып оқулығы

2-бөлім


Қорытынды

3 мин


Кері байланыс - «Шеринг» әдісі.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар.

Үй тапсырмасы: 33-жаттығу.

Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.

Тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.

Интербел-сенді тақта