ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.04.2024
Просмотров: 22
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мектеп: | И.Құтпанұлы ОМ | |
Мұғалім: | | |
Сабақтың тақырыбы: | ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы ғылыми жаңалықтар мен жаңа технологиялар Бірінші дүниежүзілік соғыс барысына қалай әсер етті? | |
Күні: | | |
Сынып: | Дүниежзі тарихы, 9 сынып | |
Оқу мақсаты: | 9.2.4.3 - тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау 9.2.4.2 - тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы | |
Сабақ мақсаты | I. Барлық оқушылар біледі. | Б. Әскери ғылым мен техниканың дамуына бірнеше мысал келтіріңіздер! өзгерістерді біледі |
Т БДС негізгі оқиғалар мен нәтижесін көрсетеді түсінеді | ||
II. Оқушылардың басым бөлігі біледі. | Қ. БДС әскери ғылым мен техниканың рөліне қарастырады | |
Т.: Әскери ғылым мен техниканың дамуына бірнеше мысал келтіреді талдайды | ||
III. Кейбір оқушылар біледі. | Ж.: БДС тұжырымдау арқылы әлем мемлекеттерінің экономикалық дамуын жинақтайды | |
Б.: Тарихи оқиғалардағы әскери ғылым мен техниканың рөліне баға береді | ||
Бағалау критерийлері |
| Әскери ғылым мен техниканың дамуына бірнеше мысал келтіріңіздер! өзгерістерді біледі |
| БДС әскери ғылым мен техниканың рөліне қарастырады қарастырады | |
| Әскери ғылым мен техниканың дамуына бірнеше мысал келтіреді талдайды | |
| Әскери ғылым мен техниканың дамуына қатысты пікір білдіреді | |
| | |
РЕСУРСТАР | https://youtu.be/_lfvjh7IzC4 |
САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
ЖОСПАР | ||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар‑ ланған уақыт | Жоспарланған жұмыстар | | ||||||||||||||||||||||||||
| Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ БАСЫ (5 мин) | | А) Оқушылармен амандасу В) Оқушылардың сабаққа қатысу деңгейін анықтау С) Ынта-зейіндерін сабаққа аудару | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | |||||||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ (36МИН ) | I‑кезең: (8 мин.). |
1916 ж Сомма өзенінің бойындағы шайқас Бірінші дүниежүзілік соғыс XX ғасырдың бірінші жартысындағы ғаламат оқиға болды.Ауқымы және әлеуметтік –экономикалық салдары бойынша бұл соғыстың адамзат қоғамы тарихында теңдесі болмады.Бұл соғысқа 1,5 млрд халқы бар 38 мемлекет қатысты.Екі тараптан 74 млн адам соғысқа тартылды. Соғысушы елдер әскери техниканың жаңа түрлерін:танкілерді,ұшақтарды,радио байланысын,сүңгуір қайықтарды,химилық қару,газ тұмылдырықтарды қолданды. Соғыс нәтижесінде Еуропаның саяси картасы өзгерді.Жаңа мемлекеттер: Кеңестік Ресей,Польша,Венгрия,Чехославакия,Австрия,Финляндия,Литва,Латвия,Эстония пайда болды. | Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | |||||||||||||||||||||||||
II‑кезең: (28 мин) | ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМАЛАР I-ДЕҢГЕЙ Б1. Тапсырма 1 Әскери ғылым мен техниканың дамуына бірнеше мысал келтіріңіздер!
2 - тапсырма. Кестені толтырыңыз !
Өз біліміңізді тексеріңіз
Тапсырма 3 Картадан Бірінші Дүниежүзілік соғыстың ең ірі шайқастарын көрсетіңдер
1916 ж Сомма өзенінің бойындағы шайқас 1топ. Отарсызданудың бірінші кезеңі 2топ. Отарсызданудың екінші кезеңі 3топ. Отарсызданудың үшінші кезеңі,Отарсызданудың Төртінші кезеңі | | ||||||||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ СОҢЫ 4 мин | (2-3 мин.) | Бағалау, рефлексиялық кезең, Үйге тапсырма: Бірінші дүниежүзілік соғыстың нәтижесі туралы 50 сөзден тұратын шағын ой-талқы жазыңыздар | | |||||||||||||||||||||||||
САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ | ||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері | Дағдылардың қалыптасуы | |||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||
| |