ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.04.2024
Просмотров: 9
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім 5.1А. Сандарға амалдар қолдану | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерізімі: 11.12.2018ж. | Мұғалім аты-жөні:Хожанова Жанылсын Абаевна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 5 «А» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме: | 5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу; 5.1.2.22 берілген санға кері санды табу; 5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: - жай бөлшектермен және аралас сандарды бөлуді орындай алады; - аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі; 2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек; - бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады; - бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,... керек; - бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,... керек; - екі бөлшекті көбейту үшін,... керек; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өткен сабақтарда қарастырылған жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас сандарды аралас санға қосу, азайту, көбейту тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында биология, физика, механика пәндерімен байланыс орнатамын. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы сабақтан алған білім | Жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас санды аралас санға көбейтуді біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқыту ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастырукезеңі (1мин) Сабақтыңбасы (4мин) 5 мин | Мотивациялық кезеңі: а) Сәлемдесу; ә) Оқушыларды түгендеу; б) Оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру; в) Оқушыларды жалауша,шар және карта арқылы 3 топқа бөліп отырғызу; г)Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды; «Қарлы кесек» әдісі арқылы тексеру. д)Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі; Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды. Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады. Қайталауға арналған сұрақтар: Жай бөлшектер дегеніміз? Аралас сандарға мысалдар келтіріңдер? Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту деп? Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек. Ережені әріптермен жазсақ: Мұндағы - натурал сан немесе 0 саны, натурал сандар. Мысалдар: Санды нөлге бөлуге болмайды. Себебі кез келген санды 0-ге көбейткенде көбейтінді 0-ге тең болады. Аралас санды аралас санға бөлу Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек. Натурал санды бөлшекке бөлу және бөлшекті натурал санға бөлу Бөлінгіш немесе бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады. «Есте сақта» Ұлы педагог Ушинский «Бір рет айтылған әңгіме артынан қайталануы керек. Бұл ұмытылғанды ескере түсіру емес, қайта ұмытып кетуді болдырмау». Есте сақта! | Презентация Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жекежұмыскезеңі (8мин) | Оқулықпен жұмыс. Тақтамен жұмыс. Дәптермен жұмыс №616(тақтары) №617(тақтары) | Слайд 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топпенжұмыскезеңі (7мин) | Семантикалық карта толтыру. Үш топқа постерлер таратылады. Картаны топтаса отырып толтырады.
| А3 парағы , түрлі-түсті маркерлер, Математика, 5 сынып, бөлім,Т.Алдамұратова, Е.Байшоланов, 2015 ж. Презентация Слайд 5 Zamak Yayinlari, PRE-ALGEBRA 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті (5мин) | Бірнеше мемлекеттердің туларының суреттері арқылы жай бөлшектерге есептер құрастыру. Оқушыларға тулардың суреттері таратылып сол елдің бас қаласын, яғни астанасын сұрау. | ПрезентацияСлайд 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау (7 мин) |
Қалыптастырушы бағалауды алу себебім оқушылардың оқу мақсатына жеткендігін білу үшін | Презентация Слайд 6 Қалыптастыр-ушы бағалау 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(2 мин) | Рефлексия | Презентация слайд 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин | №616,617(жұптары). Ережелерді қайталау, жаттау. | Интерактивті тақта |
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейміз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексереміз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ құндылықтарымен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушымен жұптық жұмыс жасайды. Қабілетті төмен оқушыны сабаққа ынталандырып, сабақтың түсініксіз тұстарын түсіндіріп, өзінің сыныптасын абілімге баулиды өзі де тақырыпты қайталау арқылы білімін бекітеді. Сыныптағы барлық оқушыны назардан тыс қалдырмай белсенділігіне байланысты мақтаулар, мадақтаулар айту. | Оқушының өзін-өзі бағалауға және сыныптаға белсенді оқушыны бағалап, әлі неге қол жеткізу керектігін бағалау арқылы түсініп отырады. | Ойлауды дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара қарым-қатынаста өзін ұстау мәдениетін және қандай жағдай болмасын бірқалыпты болуға тәрбиелеу. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.Қайталау арқылы еске түсіру 2.Қалыптастырушы бағалау Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Тапсырмаларды топта талқылау Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Топтағы оқушылардың тапсырманы орындауға толық қатысып отырғанына көңіл бөлу қажет |