Файл: за мерзімді жоспар блімі Траты ток.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.04.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұрақты ток

Мектеп: Сағашилі ЖББОМ


Күні: 25.01.23

Мұғалімнің аты-жөні: Барсаева М.С

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.3 Ток көзінің ЭҚК мен әр түрлі жұмыс режиміндегі (жұмыстық бос жүріс, қысқа тұйықталу) кернеудің арасындағы байланысты зерттеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Әр түрлі жұмыс режиміндегі ток көзінің ЭҚК-ін зерттеу

Басым бөлігі:

Ток көзінің ЭҚК мен кернеу арасындағы байланысты зерттеу

Кейбірі:

Ток көзінің ЭҚК мен кернеуге тәуелді графигін зерттеу

Бағалау

критерийлері

  • Ток көзінің ЭҚК мен әр түрлі жұмыс режиміндегі шамалар арасындағы байланысты анықтайды;

  • Қысқа тұйықталу кезінде тізбектегі токтың шамасын есептейді;

  • Сызбаларды пайдаланып ток көзі шамаларының арасындағы байланысты графикте көрсетеді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: барлық оқушылар зерттеу жұмысын жүргізе алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: аккумулятор,гальвани элементтері, ток көздері,ток көздерінің электр қозғаушы күші

Сыныптағы диалог:

Зарядтың ток көзінен алған электр энергиясының ток көзінің ішкі құрылысына тәуелділігін сипаттайтын шама ... деп аталады.

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алуға, ынтымақтастыққа баулу.

Пәнаралықбайланыстар

Физикалық шамалар арасындағы байланысты зерттеуде математикалық сауаттылық. Электр тогын химиялық әсері арқылы анықтайды.

Алдыңғы білім

8.4.2.Электр тізбегі және оның бөліктеріндегі физикалық шамалардың байланысын анықтайды .

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығулар түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы
12 минут

Уәж туындату. «Амандасу»тренинг.(оқушылар жұппен тұрып, қазақша төс қағыстыра, европалықтарша – қол қысып, жапондықтарша –еңкейіп көрсетеді.)

Топқа бөлу: Тұрақты ток таруына сай өлшем бірліктер бойынша топтастыру: Ом Ампер Вольта

Ширату жаттығуы.

Белсенді оқыту:«Сұрақ-жауап» әдісі

Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар жазып, бір-біріне жауын сияқты жаудырады.

Кері байланыс: «Отшашу»әдісі


Ғалымдардың аттары жазылған үлестірме қағаздар

https://infourok.ru


Сабақтың ортасы

24минут



Білім дағдысы: түсіну

Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

1-тапсырма.(I, G,W).

Ток генераторының ішкі кедергісі r=0,2Ом оның қысқыштарындағы кернеу 110В.Тізбекке параллель жалғанған 100 шамның кедергілері R1=R2=….=R100=400 Ом.Генератордың ЭҚК-ін анықтаңдар. «Өткізгіштің кедергісін ескермеңдер»

Критерий

Дескриптор

Ток көзінің ЭҚК -ін табады

-Физикалық шамаларды анықтайды

-Формулаларды қолданады

-ЭҚК-і есептейді

Кері байланыс: «Серіктестердің жауабы» әдісі


Есептер жазылған үлестірме қағаздар

http://bilimdiler.kz/phizika/14886-elektr-kerneui.-voltmetr.html


Білім дағдысы: қолдану

Белсенді оқыту: «Мен-саған, сен-маған» әдісі

2-тапсырма. (G)

(оқушылар жұптаса отырып есептер шығарады)

Ток қөзінің ЭҚК ε=2В, ішкі кедергісі r=0,5 Ом болса қысқа тұйықталу тогын анықтаңыз.



Критерий

Дескриптор

Қысқа тұйықталу кезінде тізбектегі токтың шамасын есептейді


  1. -Сызбаны пайдаланып кедергінің мәнін анықтайды

-Қысқа тұйықталудың формуласын қолданады. -Тізбектегі токтың шамасын есептейді

Кері байланыс: «Көршінің жауабы» әдісі(жұппен жұмыста бір-біріне талдау жасайды)

Есептер жазылған үлестірме қағаздар

https://infourok.ru/tok-kzini-ekin-zhne-oni-kedergisin-anitau-931737.html


Білім дағдысы:талдау

Белсенді оқыту: «Броундық қозғалыс» әдісі

(оқушылар сыныпты шарлап, талқыланатын мәселе бойынша ақпарат жинап, басқалармен пікірлеседі. Оқушылар партаға отырмайды)

3-тапсырма. (I). Суретте А және В өткізгіштегі ток көзінің кернеуге тәуелділік графигі көрсетілген. График бойынша қай өткізгіштің кедергісі үлкен?



Кері байланыс: «Неге олай ойлайсың?»әдісі

Есептер жазылған дәптерлері
infourok.ru›otkritiy-urok-na-temu…zai-1183224.html

«БББ» кестелері


Сабақтың соңы

9 минут

Білім дағдысы: жинақтау

Белсенді оқыту: «уақыт тізбегі»

1.ЭҚК-і дегеніміз не?

2.Бөгде күштердің жұмысы дегеніміз не?

3.ЭҚК-і мен қысқа тұйықталу кезіндегі ток арасындағы байланысы қандай?

4.Ток күші мен кернеудің арасындағы тәуелділік графигі қалай орналасады?

Рефлексия

«Күн көзі» әдісі

(Оқушылар сабақ туралы өз ойларын сары түсті жолақ қағаздарға жазып, тақтадағы Күннің суретіне барып жапсырады. Тапсырма соңында барлық пікір оқылып, сабаққа қорытынды жасалады)

Сары түсті жолақ қағаздар,

Күннің суреті

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыруды жоспарладым.

Оқушылардың басым бөлігі: Ток көзінің ЭҚК мен кернеу арасындағы байланысты талдай алады

(1) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.

(2) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағытталған ойлау операцияларын қолдануы.

Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау.

Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады. Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуғане ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?