Файл: 8. 3 а траты электр тогы Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлімі:

8.3 А Тұрақты электр тогы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

№ 4 зертханалық жұмыс. «Тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге және кедергіге тәуелділігін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.2.5 –сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру;

8.1.3.1 – эксперименттен деректерді жинақтау, талдау және қателіктерін ескеріп жазу

8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт – амперлік сипаттамасын беретін эксперименттің нәтижелерін түсіндіреді және қателіктерін ескеріп жазады;

Көптеген оқушылар істей алады: Эксперименттен деректерді өлшейді, жинақтайды, талдайды және қателітерін ескеріп жазады;

Кейбір оқушылар істей алады: Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің электр тізбегі бөлігінің кедергісіне тәуелділік графигін сызады, салыстырмалы және абсоюлттік қателіктерін табады;

Бағалау критерийлері


-Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт – амперлік сипаттамасын беретін эксперименттің нәтижелерін түсіндіреді және қателіктерін ескеріп жазады;

-Эксперименттен деректерді өлшейді, жинақтайды, талдайды және қателітерін ескеріп жазады;

- Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің электр тізбегі бөлігінің кедергісіне тәуелділік графигін сызады, салыстырмалы және абсоюлттік қателіктерін табады;


Құндылықтарға баулу


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Қарым - қатынас жасау қабілетіне баулу;

Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Ойлан-жұптас-топтас» әдісі арқылы үй тапсырмасын қайталау.




1. = I · t




2. А = ·




3. = / R




4. U= /




5. =ρ·l /





Дескриптор:

-Өткен сабақ формуласын есте сақтайды.

-Формуланы түрлендіре алады.


ДК экран
Салайд


Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

25 минут


Жұмыс орындау кезеңі

Әдісі: Жеке жұмыс (I) . Ашық және жабық сұрақтар. Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт–амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру

1-тапсырма. Амперметр мен вольтметр шкалаларының құнын және өлшеудің аспаптық санақ қатесін анықтаңдар.

2-тапсырма.Сұлба бойынша электр тізбегін жинаңдар.

Тәжірибе 1. Ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу (кедергі тұрақты R=const). Тізбекті тұйықтап, ток көзіне қосыңдар. Реостаттың жәрдемімен кедергісі 2 Ом резистордың ұштарындағы кернеуді 1В, 2В және – қа жеткізе отырып, әр жолғы амперметр мен вольтметрдің көрсетулерін кестеге түсіріңдер.

1 кесте

Кернеу, В










Ток күші, А












3-тапсырма.Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін сызыңдар да қорытынды жасаңдар.

Тәжірибе 2. Ток күшінің тізбектің бөлігіндегі кедергіге тәуелділігін зерттеу (кернеу тұрақты: C=const)

4-тапсырма. Электр тізбегіне кедергісі 1 Ом, 2 Ом және 4 Ом болатын резисторды кезекпен қосып, әр жолы реостаттың жәрдемімен олардыңұштарындағы кернеуді 2 В-қа теңестіріп отырыңдар. Әр кедергіге сәйкес амперметрдің көрсеткен ток күшін төмендегі 2 кестеге түсіріп жазыңдар.

2 кесте

Тізбек бөлігінің кедергісі, Ом










Ток күші, А











5-тапсырма. Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің электр тізбегі бөлігінің кедергісіне тәуелділік графигін сызыңдар да қорытынды жасаңдар.

Тапсырма: Өлшеу нәтижелері бойынша ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін тұрғызып, сол функцияға сипаттама беріңдер.

Әр жұп графиктерімен таныстырады.

Мұғалім берген қосымша-1 нұсқаулығымен танысып, оқушылар зертханалық жұмысты жасайды. Электрлік құралдармен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережесін есте сақтайды.

Дескриптор:

-Тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт – амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелейді және түсіндіреді

Жалпы балл-4


Дескриптор:

-Белгіленуін, өлшем бірлігін дұрыс жазады.

- Тәжірибенің мазмұнын түсінеді.

- Формуланы дұрыс пайдаланады.

- Қажетті формуланы қолданып нәтижесін шығара алады.

- Тәуелділік графигін салады

Жалпы балл-6

https://smk.edu.kz/Upload/Der/703867f4-fa12-42e8-a83b-fe7b100ba2f1/der4/index.html

Сабақтың соңы.
10 минут


Бағалау


Үй тапсырмасы

Рефлексия (кері байланыс) «Алақан» әдісі арқылы

Бас бармақ – керемет әрі қызықты болды!

Екінші бармақ – осыған көңіл бөлу керек.

Ортаңғы бармақ– менде қандай қиындықтар болды?

Төртінші бармақ – бұл жерде орта...

Кішкентай бармақ– бүгін мен не білдім, қандай тәжірибе жинақтадым?
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
 «Электр тоғынсыз Жер» тақырыбына эссе жазу (қалауы бойынша)

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін алақан әдісі өз ойларын жеткізеді.

Ынталандыру

Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл


Алақан суреті бар қағаздар


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?


Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тәжірибе арқылы білімдерін бекітіп оны өмірде қолдана алады және өз ойларын еркін жеткізуде саралап талдауды қолдана алады. «SWOT» әдісіні оқушыларды жан-жақты ойлауға жетелейді. Білім қажеттілігі жоғары деңгейдегі оқушыларға жеңіл сұрақ-жауаптар мен терминмен жұмыс берілді.

Формативті бағалау әдістері: «Алақан», «Сұрақ арқылы бағалау», «Рефлексия», «Кері байланыс», арқылы бағаланды

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: