Файл: 124 жббм (білім беру йымыны атауы) ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

124 ЖББМ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді жоспар

__§16.Тіл әліпбиі.Синтаксис

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

3 бөлім. Python тілінде прогрраммалау

Мұғалімнің аты-жөні:

Кобебаева Амангайша Ергазыкызы

Күні

23.01.2023ж

Сынып: 6аә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§16.Тіл әліпбиі.Синтаксис

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;

Сабақ мақсаты:

Рython тілінің әліпбиін біледі.Арнайы белгілерді қолдана алады.

Рython тілінің синтаксис ережелерін біледі.

Рython тілінде программа құрып, оларды сақтай алады.

Сабақтың барысы

Сабақ тың кезеңі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

3 мин

2 мин

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандандасу.

Психологиялық ахуалын қалыптастыру мақсатында "Би терапиясы" жаттығуын жасайды. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Музыка ойнайды. Басқарушы биді орындайтын дене мүшелерін кезекпен айтып тұрады.

-қолдың саусақтарымен билеу;

-қолмен билеу; -баспен билеу;

-иықпен билеу; -ішпен билеу;

-аяқпен билеу.

Үй тапсырмасын тексеру

«Пазл құрастыру» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қою. Сыныпқа жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.

  1. Алгоритм дегеніміз не?

  2. Рython тілін кім, қашан ойлап тапқан?

  3. Программада жаңа терезе ашу үшін қолданылатын команда?

  4. Программа нәтижесін қалай шығарады?

  5. Рython тілінде жасалған ең танымал программа

  6. Print функциясының қызметі

Сыныпты 3 топқа бөлу. Шляпа әдісі арқылы

Амандасады
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады


Әр оқушы сұрақтарға жауап береді



«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Презентация

Интерактив ті тақта

LearningApps.org https://learningapps.org/display?v=py94463k523



Ортасы

5 мин

5 мин

5 мин

5 мин

10 мин

2 мин
3 мин

2 мин


Жаңа сабақ Оқушылар тақырыпты өздігімен оқып шығады. «ЖИГСО» ұжымдық оқыту әдісі бойынша

Постер қорғау. Оқулықтағы жаңа тақырып бойынша үш топқа QR код

арқылы тақырыпшалар бөліп беріледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша топ ішінде ақылдасып, постерге өз ойларын, нақты ақпаратты плакатқа түсіреді. Топтар арасында бір-біріне түсіндіру жұмыстары жүреді.

1- топ: «Python тілінің әліпбиі»

2- топ: «Python тілінің синтаксисі»

3 -топ: «Транслятор, айнымалылар»

Мұғалімнің түсіндіруі

Енді программа жазуды үйренейік.

Программадағы командалар бірінен кейін бірі орындалса, оны сызықтық алгоритм деп атайды

Кез келген екі санның қосындысын есептейтін программа құрып көрейік.

a,b -айнымалылар. Кез келген екі сан 5+4, 8+9, 20+1 т.б. болуы мүмкін.

int ()-функциясының мәні бүтін санға түрлендіреді

input () -пернетақтадан деректерді енгізу үшін кірістірілетін функция

рrint () – мәліметті экранға шығару үшін кірістірілген функция

a=int(input('a-ny engiz'))

b=int(input('b-ny engiz'))

print ('kosyndy', a+b)



Программа нәтижесінде  экранға шығарылатын  сөздер тырнақшаға («») алынып жазылады немесе  тырнақша 

орнына дәйекше (‘’ апостроф) қолдануға болады.

Саралау тапсырмалары

Сұрақтарға жауап берейік (топтық жұмыс)

  1. Тіл әліпбиі деген не?

  2. Тіл синтакисі деген не?

  3. Қандай алгоритмдер сызықтық деп аталады

Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары

Саралау тапсырмалары (жұптық жұмыс)

Себебін анықтайық

  1. Не себепті сөздер дәйекше немесе тырнақша ішінде алынып жазылады?

  2. Транслятор не үшін қажет?

  3. Айнымалылар неліктен керек?

Компьютерде орындайық (жеке жұмыс)

Екі санның көбейтіндісін есептейтін программа құрыңдар

Екі таңбалы немесе одан да көп таңбалы екі санның қосындысын есептейтін программа құрыңдар

Екі санның арифметикалық ортасын есептейтін программа құрыңдар

Сергіту сәті
Дәптерде орындайық

Анықтамасын жазыңдар

Тіл әліпбиі......

Синтаксис.......

Транслятор......

Айнымалылар.........
«Ой бөлісейік»

Сабақта не білдіңдер?

Нені үйрендіңдер?

Алған білім, біліктеріңді күнделікті өмірде қандай жағдайда қолдануға болады?

Жаңа тақырыпты меңгеру

Топтық жұмыс

Сұрақтарға жауап береді

Себебін анықтайды


Компьютерде жұмыс (жеке)

Бейнероликтен көз жаттығуын қайталайды
«Түртіп алу» әдісі арқылы жаңа тақырыпта кездескен термин сөздерді өз дәптерлеріне жазып алады

Өз ойларымен бөліседі



«Қошеметтеу» әдісі



«Қошеметтеу» әдісі




Ауызша мадақтау


Бас бармақ әдісі





Презентация

QR код

Python программа лау тілі

Оқулық, компьютер

Python программа лау тілі

Компьютер


https://www.youtube.com/watch?v=69r03KlpFNU
Жұмыс дәптерлері, Интерактив ті тақта

Соңы

3 мин

Рефлексия «СМС әдісі»
Үйге тапсырма

Күнделікті өмірде кездесетін сызықтық алгоритмдерге мысалдар құрастырып келіңдер

Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды!

Мен сабақты жақсы түсіндім!

Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек!




Презентация


https://forms.gle/AK9fSv3RYLxbVqRW7