Файл: Мектеп 24 орта мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


7Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты өлшеу және компьютерлік жад

Мектеп: №24 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шакиржанов Ж.С.

Сынып: 7

Қатысқандар: 0

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Файлдардың өлшемдері

Оқу мақсаттары

7.1.2.3 Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі форматтағы файлдардың өлшемін салыстыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Әр түрлі форматтағы бірдей ақпарат сақталған файлдардың өлшемін салыстыру алгоритмін меңгерген

Оқушылардың басым бөлігі: . Әр түрлі форматтағы бірдей ақпарат сақталған файлдардың өлшемін не үшін салыстыру қажет екенін түсіндре алады.

Оқушылардың кейбіреуі: Әр түрлі форматтағы бірдей ақпарат сақталған файлдардың өлшемін салыстыру түріне зерттеулер жүргізеді.


Бағалау критерийі

Оқушылар әр түрлі форматтағы бірдей ақпарат сақталған файл өлшемін меңгерген.Әр түрлі форматтағы бірдей ақпарат сақталған файлдардың өлшемін не үшін салыстыру қажет екенін түсіндіре алады.

Тілдік мақсаттар


Оқылым,жазылым,диалог

  • Файл өлшемдерін айта алады.

  • бірдей ақпарат сақталған әр түрлі форматтағыфайлдардың өлшемін салыстыруды сипаттайды.

  • Файлдардың әр түрлі форматтағы берілуін топтастырып жаза алады

Пәндік лексика,терминология

Түрлі өлшемдегі файлдар

Файлыразныхразмеров

File of different sirez

Файлдардың форматы

Формат файлов

File format

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» құндылықтарының қоғамымыздағы ұлттық бірлік азаматтық жауакершілікке,ынтымақтастыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

Математика, ағылшын тілі, орыс тілі

Алдыңғы білім


Есте сақтау құрылғылары қызметін,сипаттамасын атай алады және «компьютерлік жад»ұғымын меңгерген.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі: 1 мин

Үй тапсырмасы:

5 мин


1мин

«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы лебіз айтады.

Сурет қиындылары арқылы топқа бөлу

«Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. (1 сұраққа 1балл).

1.Компьютерлік жад нешеге бөлінед?

2.Жедел жадқа анықтама бер?

3.Тұрақты жад қандай қызмет атқарады?

4.Тұрақты жад дегеніміз не?

5.Компьютерлік жад ұғымын қалай түсінесіңдер?

6.Сыртқы жад дегеніміз не?

Жетелеу сұрақтарын қоя отырып тақырыпты ашу.


Монитор,пернетақта, жүйелік қорап суреттері

Қарлы кесек










Сабақтың ортасы

Білу,түсіну,талдау деңгейі

20 мин

Негізгі бөлім

1.Мәтінді оқу (топтық жұмыс)

2.Түйінді сөздерді түртіп алу.

3.Оқулықтағы кестені толтыру ,22бет

«Стикердегі диалог»әдісі

Топтар стикердегі сұрақтарға жауап береді немесе ол жөніндегі өз ойларымен бөлісіп,талқылап,стикерге өз ойларын жазады,кейін пікірлерін қорғайды.

1.Бірдей мазмұндағы,бірақ түрлі форматтағы файлдарды қандай тәсілдермен салыстыруға болады?

2..doc және .tiff кеңейтілуімен сақталған файлдардың .docx және .jpg кеңейтілуі арқылы сақталған файлдардан ерекшелігін анықтаңдар.

3.Қандай жағдайда.docx немесе.tiff форматтарын таңдап едіңдер?

ҚБ Оқушылар бағдаршам арқылы бірін-бірі бағалайды.


Оқулық


Стикер

Бағдаршам


Қолдану деңгейі

10минут

Практикалық жұмыс

Конверт
Компьютер

«Сиқырлы конверт» әдісі

Конверттің ішіне практикалық тапсырмалар салынады әр топ тапсырманы алып компьютерде орындайды және қорғайды.

1.Word мәтіндік процессоры мен Блокнотта құрылған құжаттарды ашып салыстыру жүргізіңдер.

2. Графикалық файл мен аудио файлдың өлшемін салыстыр.

3.Менің компьютерім бумасы мен Менің құжаттарым бумасының файлдық өлшемін тексер.

Дескриптор

Мәтіндік құжаттарды аша алады -1 балл

Мәтіндік құжаттардың файл өлшемін салыстыруы-1 балл

Графикалық және аудио файлдарды аша алады-1балл

Графикалық және аудио файлдардың өлшемін салыстыру-1

Бумалардың файлдық өлшемін салыстыру-1балл

Сабақтың соңы

Бағалау деңгейі

3минут

Кері байланыс «Жетістік»стратегиясы:

-Мен жетістікке жеттім...

-Мен бұдан да жақсы жетістіктерге жетем,егер...

-Егер жаңадан бастаған жағдайда
Оқушыны мадақтау. Үй жұмысын беру. Файлдардың өлшемі тақырыбы

Сабақ аяқталды. Сау болыңдар!


плакат

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Дарынды оқушыны анықтау мақсатында берілетін қосымша жеке тапсырма:









Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,неліктен.





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?