Файл: Жанабаев Куаныш Самбетович Кні 17. 11. 2021 Сынып 7 Сабаты таырыбы 1 практикум.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Бөлім:

Электрондық кесте арқылы есеп шығару

Педагогтің аты-жөні

Жанабаев Куаныш Самбетович

Күні:

17.11.2021

Сынып:

7

Сабақтың тақырыбы

7.3.1 Практикум. Мәтіндік процессордағы кестелер

Оқу мақсаты:

Мәтіндік процессордағы кесте элементтерін пішімдеу ережелерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Кесте құруды, сыртқы түрін өзгертуді үйренеді.

  • Мәліметтерді кестеде пішімдеуді үйренеді.



Сабақтың кезеңі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық орта қалыптастыру мақсатында:

Сыныпты қима қағаздарға арқылы топтастыру. 4 топқа топтастырып аламын.

І топ « Word»

ІІ топ «Excel»

ІІІ топ Power Point

IV топ Paint
Үй тапсырмасы:

«Ашық микрофон» әдісі

  • Шарты: Оқушыларға микрофон ұсынып, өткен сабаққа байланысты немесе үй жұмысына байланысты сұрақ қояды, оқушы жауап береді.

1. Кесте дегеніміз не?

2. Тігінен және көлденеңнен орналасқан кесте қалай аталады?

3. Ұяшық дегеніміз не?

4. Мәтіндік құжатта кесте құру үшін қандай мәзір жолағын таңдаймыз?

5. Кестелерді пішімдеу үшін қандай жапсырмалар қолданылады?

6. Конструктор жапсырмасы қандай топтардан тұрады?

7. Макет жапсырмасының «Жолдар мен бағандар»тобы қандай қызмет атқарады?

Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу


Дескриптор: Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, біледі



Әр дұрыс жауапқа - 1 балл


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап дескриптор арқылы кері байланыс беріп отырады


Презентация

(1-3 слайдтар)



Жаңа сабақ

Жаңа сабақты түсіндіру.

Қызығушылығын ояту.

«Миға шабуыл» (әдісі).

Суреттер арқылы тақырыптың мазмұнын ашу .




Оқулық атауы

Бағасы/ теңге

1

Информатика

700

2

Алгебра

600

3

Биология

500

4

Физика

650


Кестелерді MSWord мәтіндік процессорларда форматтау туралы бейнежазба көрсету, оның мазмұны туралы әңгіме жүргізу.

«Түртіп алу» әдісі.

-Бейне жазба не туралы болды?

-мәтіндік процессорларда кестелерді қалай орналастырамыз?

-Кестенің түрлерін құру жолдарын көрсет.


Жаңа тақырыпты меңгеру

Дескриптор:

-Бейнеролик арқылы жеке,жұптық тапсырмаларды сипаттайды, анықтайды




Қб: «Күлекештер арқылы» бағалау әдісі бойынша бір-бірлерін бағалайды

Презентация (слайдтар 4-11)

Сабақтың ортасы

Терминдермен жұмыс

«Ойлан, Жұптас, Бөліс» әдісі. Топтық жұмыс.

І топ: Кесте элементтерін форматтау қажеттілігіне назар аударту (баған саны, қатар саны арқылы сынып мәліметін анықтау)

ІІ топ: Оқушыларға мәтіндік процессерды пайдаланып, кесте құру, сабақ кестесін жазу.

ІІІ топ:

Бір күндік режіміңді көрсететін кесте құрастырыңдар.

ІV топ: Кестеге сыныбыңдағы 5 оқушының дерегін (аты-жөні, туған күнін, оқу үлгерімін, қызығатын тақырыбын, сүйіп

оқитын кітабы жайлы) жазыңдар.

Сергіту сәті: Көзге арналған жаттығулар.

Отырып, дисплейдің бір бұрышынан екінші бұрышына кезек-кезек қараймыз. Одан кейін түрегеліп тұрып, басты қимылдатпай оңға-солға, солдан-оңға, жоғары-төмен, төмен-жоғары қараймыз. Бұны 5-6 рет қайталаймыз.

Компьютермен жұмыс. «Білгенге маржан» әдісі

1-топ: МS Word терезесін ашып 4 бағаннан, 5 жолдан тұратын сынып тізімін құраңыз.

Р/с

Оқушының аты-жөні

сыныбы

Туған жылы

1










2










3










4










5










2-топ: МS Word терезесін ашып кестені 1 әдіс бойынша құр. Tab пернесін басып 1 жол қос, 4-ші ұяшықты біріктір.



күні




пәндер

Үйге тапсырма

бағасы

6.03.21

жұма

1

2

3

4

Қазақ тілі

Математика

География

информатика

Шығарма

198 есеп

Картамен жұмыс

Кестемен жұмыс

5

5

















3-топ: МS Word терезесін ашып кестені ашып. Пәндердің апталық бағаларын жаз



Пәндер атауы

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма

1

Информатика
















2

Математика
















3

Физика
















4

Биология
















4-топ: МS Word терезесін ашып кестені құрып. Заттардың қасиетін жаз

Заттардың қасиеті

Атауы


Оттегі

Темір

Су

Агрегаттық күй

Газ

Қатты

Сұйық


Исі

-

-

-

Түсі

-

Сұр

-


Барлық топқа: МS Word терезесінде кесте құрып, үлгіге сәйкес біріктіріңдер















































Қб: «Үш шапалақ» әдісі



Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау

А4 парақ

Дескриптор:

-Оқушылар компьютерде мәтіндік процессорда кесте құрады, оны өңдейді.

Кесте құру




Қб:Топтар бірін-бірі бағалау.

Қб: «Үш шапалақ» әдісі


Презентация (слайдтар 4-11)

Бекіту

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Ширату жаттығулары

Жұмбақтың шешімін 3 тілде айту.

1.Тұрады ол жолдармен бағандардан,

Және тұрар ұяшықтар ағымынан.

Кәне ойланып көрейік ол не екен,

Баған менен жолдарды қиылыстырған.

(Кесте, Таблица, Table)

2. Кестенің бір негізгі элементі,

Көлденең ұяшық құру қызметі.

Ұяшық емес, баған емес ол не екен?

Кестенің негізгі болған қызметі.

(Жол, Строка, Line)

3. Тіктөртбұрышқа ұқсайды,

Елемей кетуге болмайды.

Бағанменен жолдардың қиылысы,

Кестеде қай элементті құрайды.

(Ұяшық, Ячейка, Stage)

Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау

Бағалау критерийлерін ұсыну

Презентация (слайд 12)

Қорытынды

Сабақты қорытындылау, рефлексия

Рефлексия. «Баспалдақ»

1-баспалдақ: Еш нәрсе түсінбедім.

2-баспалдақ: Түсіндім, бірақ өзіме сенімді емеспін.

3-баспалдақ. Жаңа тақырыпты түсіндім, өзім орындай аламын.

Үй тапсырмасы: оқулық, 45 бет, 1-тапсырма.







Презентация (слайд 13)