Файл: Асай ауылыны жббм кмм ыса мерзімді жоспар.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.04.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

«Ақсай ауылының ЖББМ» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 43-сабақ

Бөлім:

Мәдени мұра

Мұғалімнің аты-жөні

Мұғалім:Ахтаева Гульнара Бердыклычевна

Күні:

28.11.22ж.

Сынып: 4 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мамандықтың бәрі жақсы. Сөз және оның мағынасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу

4.2.2.1-тұрақты сөз тіркестері мен көп мағыналы сөздерді ажырата білу, мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану

Сабақтың мақсаты


-мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжап, ойын дәлелдейді, тұрақты сөз тіркестері мен көп мағыналы сөздерді ажыратады, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолданады.

-мәтін мазмұнын болжайды, синонимдерді және антонимдерді табады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
10 мин



Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісімен жүреді.

Пазл” арқылы топқа бөлінеді

1- топ «Антоним» тобы

2- топ “Синоним” тобы

3-топ “Омоним” тобы
Үй тапсырмасын тексеру. 4 жаттығу, 99бет

Өтілген тақырыптарға шолу “Ыстық орындық” әдісі

Сөз дегеніміз не ?

Сөздер неден құралады?

Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қандай түрлері бар?

Сөйлемнің құрамына қарай түрлерін ата.

Шеңберде гүл сыйлап, бір-біріне тілек айтады.
Қима қағаздардан құрастырады
Таңдау жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.
Сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.



Қима қағаздар






Жаңа білім

10 мин


2 мин

10 мин

8 мин


Жаңа сабақ

«Суреттер сөйлейді» әдісі.

- Мына суретте кімдер ?

- Бір сөзбен қалай айтамыз?

- Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

- Сабақтың тақырыбы «Мамандықтың бәрі жақсы».

- Мамандықтың қандай түрлерін білесіңдер?

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Мәтіннен синоним,антоним,омоним сөздерді табамыз,сөз мағынасын ажыратамыз.

-Балалар, сендер кез келген сөз не заттың, не қимылын, не сапасын, не санның атауы екенін жақсы білесіңдер. Жалпы дүние, әлем туралы білімдеріңнің мол болуы сөз мағынасымен тікелей байланысты. Сөздің мағнасын дұрыс түсініп, білетін боласыңдар.
1- тапсырма.Берілген сөздерді мағынасы жағынан ойыңды аяқта.

«Қарлы кесек» әдісі бойынша барлық оқушылар берілген сөздерді мағынасына қарай жіктейді.

Жұптық жұмыс. Оқулықпен жұмыс, 2 тапсырма - Берілген сөздерді мағынасына қарай жікте (Слайд)

Жеке жұмыс. «Ойлан, тап!» әдісі, 3 жаттығу 102 бет (СЛАЙД ). Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,

2-3сөйлем құрастырып жаз.Берілген сөздер, сөз мағынасының қай түріне жатады.
102 бет, 4-тапсырма (ауызша)

-Мәтіннің тақырыбы қандай?

- Көз алдымызға не елестейді? Теңізші сөзімен байланысты қандай ассоциация болады? ВИДЕО (кеме, теңіз, балықшылар, теңізшінің бойында қандай қасиеттер болу керек? Мықты , жігерлі, тб), жақсы, жарайсыңдар

-Мәтіннен синонимдерді (мағынасы жуық сөздер) тап.

(өжет- ержүрек-батыл)

Қарамен жазылған сөздердің антонимдерін (қарама-қарсы)

Қиын- жеңіл, ыстықта - суықта, қараңғыда – жарықта
Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр,

арқылы мәтіннің мамұнын пысықтау, түйінді ойларды бекіту.



САРАЛАУ: Постер жасау кезінде, мәтіннің мазмұнын пысықтау және өз ойларын тиянақты жеткізу үшін сұрақ арқылы қолдау көрсетемін.

Сұрақтар:

- Өмірде қандай мамандықтар бар?

- Әр мамандықтың пайдасы қандай?

Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар»

Ойын «Желкенді қайықты дұрыс орналастыр»

« Менің болашақ мамандығым» тақырыбы б/ша диалогқа түсу.

САРАЛАУ: тапсырмада диалог құрастыру үшін сұрақ үлгілерін көрсеттім.

- Қандай мамандық түрлерін білесің?

- Дәрігер не істейді?

- Аспаз не істейді?

- Жақсы маман болу үшін не қажет?

Деңгейлік тапсырма (Ауызша)

Топпен жұмыс (деңгейлік тапсырма, парақта орындайды)

1-топ:Әрбір сөздің қарама-қарсы мағынасын тауып жаз.

Таза, жылы, әлсіз, терең, арзан, жарық, ұзын, ащы.

2-топ: Мәндес сөздерді бір бөлек, мағынасы қарама-қарсы сөздерді бір бөлек топтап айт

Сұлу, терең, ақ, шыдам, көркем, тайыз, биік, қара, зәулім, мезгіл,уақыт, жақын, төзім, алыс.


3-топ: Сөйлемдердегі бірдей дыбысталып,әр түрлі мағынаны білдіріп тұрған сөзді тап. Олардың мағынасын түсіндір.

Мақта-өсімдік. (Онтүстік Қазақстан) Сен досыңды мақта. Қой жайылып жүр. Кітапты орнына қой.

Суреттер арқылы тақырыпты ашу.

Тапсырманы орындайды.


Тапсырманы орындайды. Пікір білдіреді.

Оқушылар мәтінді дауыстап оқиды.

Дәптермен жұмыс


Нейрожаттығулар жасайды


Дескриптор:

- суреттер арқылы тақырыпты ашады;

-сұрақтарға жауап береді;

ҚБ: «Шапалақ»


Дескриптор:

Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер құрап жазады-3балл;

Сөйлемдерді құрамындағы мүшелеріне қарай сәйкестендіреді-1балл.


Дескриптор:

-сөздердің мағынасы туралы ойларын қорытындылайды,

дәлелдейді-2балл.
Дескриптор:

-сөздерді мағынасына қарай жіктейді-2 балл;

- бұл сөздердің қай мамандыққа қатысты айтылғанын анықтайды-2 балл;

Дескриптор:

-сөздерді мағынасына қарай жіктейді;

- бұл сөздердің қай мамандыққа қатысты айтылғанын анықтайды;

ҚБ:Жақсы, біз қандай тапсырма орындадық?

Мұғалімнің бағалауы

Дескриптор:

- Мәтін мазмұнына постер құрастырды;

- Постерді қорғады;

Кері байланыс: 

Тапсырманы орындай алғандарға мадақтайды, орындамай алмағандарға бағыт-бағдар береді.

ҚБ:Жақсы, біз қандай тапсырма орындадық?

Ынталандыратын сөздер арқылы бағалау

Жарайсыңдар! Тамаша!

Дескриптор:

- Мәтіндегі ақпаратқа сүйенді.

-Диалогқа түсті

Кері байланыс: 

Тапсырманы орындай алғандар мадақталады, орындамай алмағандарға бағыт-бағдар беріледі.

ҚБ: оқушылар өздерін бағалайды.

Қ Б. «бағдаршам» арқылы бағалау жаз





Қазақ тілі

4 сынып оқулығы

1-бөлім



Қазақ тілі

4 сынып оқулығы

1-бөлім
https://www.youtube.com/watch?v=WIosu_HWwbM




Қорытынды

5 мин


«Жекпе-жек» әдісі.

6-жаттығу, 103 бет.

Үй тапсырмасы:

«Мен өскенде...» тақырыбында шағын әңгіме жазу

Кері байланыс

-Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүінгі тақырыбымыз өзекті ме?

Рефлексия

«Аяқталмаған ой»

- Мен бүгін ...... білдім.

- Мен ..... тапсырманы орындадым.

- Маған ..... қызықты болды.




Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.

Күнделікке тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.

Интербел-сенді тақта


Кесте