Файл: Бекітілді ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Электролиз.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 28.04.2024
Просмотров: 15
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: Bilim-Aktobe интернаты | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Химиялық реакция | Мұғалімнің аты-жөні: К.Б Базарбаева | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7-сынып | Күні: 20.01 | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. №9 зертханалық тәжірибе. «Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі». | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.1 - Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау 7.2.2.2 - Сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың нәтижесі | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды. Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:. Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағы және олармен жұмыс жасау ережелерін айту, сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакциясын қауіпсіздік технологиясын сақтай отырып жасайды Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакциясын зерттеу, реакция жүру жағдайын түсінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | сұйылтылған қышқылдар, сутегі газы, өртке қауіпсіз, жану, сынау, қауіпсіздік / қауіпсіз емес / қауіпті, тітіркендіру, еріту, араластыру, көзді қорғау құралы \ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілік, ынтымақтастық, денсаулық, құрмет және үздіксіз оқу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика- Тәжірибе барысы, Газ тығыздығы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Табиғи қышқылдар мен сілтілер, индикатор Жалпы зертханалық қауіпсіздік шаралары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (5 минут) | Сабақты ұйымдастыру (оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу). Сынып оқушыларын 4 топқа әр түрлі түс бойынша бөлу Топ ережесін белгілеу | Үлестірме қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 1 .Тапсырма Жеке жұмыс 5мин 2. Тапсырма. Топтық жұмыс (7 минут) Сергіту сәті Жаңа сабақ Зертханалық жұмыс (15 минут) | Сәйкестендіру тапсырмасы: Мына формулаларды атауымен сәйкестендіріп орналастырыңыз. HCl, NaOH, HNO3, H2SO4, KOH, H3PO4, H2CO3, Ca(OH)2
Дескриптор -Қышқылдармен сілтілерді ажырата алады. Бағалау Әр топтан бастапқы 2оқушы орындаған бағаланады. Дұрыс орындаған оқушы тексереді топ мүшелерін. Кестені толтыру тапсырмасы: Индикаторларды қолдана отырып (кола,лимон суы,су сабын , «миф»ұнтағы,дистилденген су)қышқылдар мен сілтілерді анықтаңыз.
Бағалау критерийі. Табиғи қышқылдарды және сілтілерді анықтайды Дескриптор Білім алушы -Берілген заттарға тест жүргізе алады; -Байқалған нәтижелерді салыстырып, кестені толтырады Өзара бағалау Оқушылар кестені толтырып болған соң, бір-біріне алмастырады. Жауаптың дұрыстығы экранда берілген жауаппен салыстырады. Сергіту сәті :үлестірме қағаздар арқылы жүзеге асырылады Жаңа сабақ №9 зертханалық тәжірибе.«Сұйылтылған тұз қышқылының алюминийен әрекеттесуі» (E) Оқушылар сұйылтылған тұз қышқылының алюминиймен әрекеттесу реакциясын жүргізеді және (W) байқаған бақылауларды талқылап, кестені толтырады. (D) Қарапайым аппарат көмегімен су үстінде газ үлгісін жинау. Сынау әдістерін талқылау. «Пах» деген дыбыстың шығуы, газ күйіндегі сутектің сипаттамасы болып табылатынын түсіндіру. (Е) Оқушы бөлінген газға тәжірибе жасап, оның сутек екендігіне көз жеткізеді және металдардың сұйылтылған қышқылмен реакциясы кезінде сутек газы түзілетіні туралы қорытынды жасайды.
Қорытынды: Электрохимиялық кернеу қатарында сутегіге дейін орналасқан металдар __________ ____түзе әрекеттеседі. Дескриптор : − алюминийдің сұйылтылған тұз қышқылы-мен әрекеттесу үдерісін сипаттайды; − нені бақылағанын жазады; − реакция өнімдерін атап, реакция теңдеуін жазады; − қорытынды жазады Оқушылар жекелей жұмыс жасайды бағалау жүргізеді. | Интертақтамен жұмыс А3 қағазы, маркерлер, тәжірибелік құралдар Үлестірме қағаздар Сынауықтар, алюминий, тұз қышқылы, тұрғы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (8минут) | Бекіту тапсырмасы Мына металдарды қышқылмен әрекеттескенде сутек бөлетін және бөлмейтін қатарына бөліп жазыңыздар: K,Hg,NiAl,Fe,Pt,Pb,Na,Cu,Ag,Mg,Au
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты жүзеге асырылды ма? Рефлексия жүргізу: - қызық -қиын -құнды | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың қабілеттеріне сай деңгейлік тапсырмалар:
|
| Химия кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау ережесін білу. Қышқылдармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік шараларын білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қолжеткізді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? | Сабақ бойынша ой жүгірту үшін бос бағананы пайдалану керек. Сол жақтағы бағанадан сабақ туралы анағұрлым маңызды сұрақтарға жауап беру керек. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекітілді:
Мектеп: | Bilim-Aktobe интернаты | ||||||||
Мұғалім | К.Б. Базарбаева | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты | 5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау | ||||||||
Ойлау дағдысының деңгейі | Білу және түсіну | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
3. Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтайды және сипаттайды. | ||||||||
Тілдік мақсат | Тірі ағза – живой организм – living organism ; бактерия – бактерия – bacterium; саңырауқұлақ – гриб – mushroom; жануар – животное – animal; өсімдік – растение – plant; жасуша – клетка - cage; биосфера- биосфера - biosphere | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясыныңаясында жоғары деңгейлі зияткер оқушыларды дайындау және білім мен ғылымды біріктіру мақсатында жануарлар мен өсімдіктер әлемімен таныстыру | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология: тірі ағзалардың қасиеттерін біледі | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушының бойында жануарлар және тірі ағзалар туралы түсінік қалыптасқан | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 минут 3 минут | 1.Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау. «Таяқша» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін ата 2. Тірі ағзалардың құрылысы 3. Тітіркену қасиетіне сипаттама бер 4. Өсу мен дамудың айырмашылығын ата 5. Тез көбейетін ағза ................ 6. Әлемдегі ең жылдам өсетін өсімдік 7. Әлемдегі ең жылдам жануар мен құс Оқушылар «Үлкеннен кішіге» жаттығуын орындайды.
| Суреттер | |||||||
Сабақ ортасы 2 минут 15 минут 7 минут 8 минут | Видео тамашалау . Жасуша Сыныппен тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін талдау. Барлық ағзалар көп жасушалы ма екеніне көз жеткізу;
|
Дескриптор:
Бағалау: смайлик арқылы 2-тапсырма: «Баспалдақ» әдісі арқылы тірі организім құрылым деңгейлерін жоғарыдан төменге қарай, сәйкес суретімен орналастырыңыз. Дескриптор:
Бағалау:мадақтаймын. 3-тапсырма «Сәйкестендіру » әдісі арқылы жұптық тапсырма орындайды.. .
Дескриптор:
Бағалау: мадақтаймын Жарайсың , Керемет , Тамаша 4- тапсырма «Бір сөз » әдісі арқылы берілген қатардағы сөздерді 1 сөзбен сипаттайды. . 1.Қоректену , Көбею ,Зат алмасу , Өсу және даму , Қозғалыс 2, Популяция , Биоценоз , Молекулалық , Ағзалық ,Ұлпалық 3.ядро, вакуоль, митохондрия . рибосома Бағалау: Шапалақ | Оқулық Интерактивті тақта Кеспе-таратпа | ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | | |
Бекітілді:_________
Қысқамерзімді жоспар
№9-сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Тірі табиғаттағы үдерістер»
Бөлім: | 6.3 А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
Педагогтің аты-жөні: | К.Б Базарбаева |
Күні: | 20.01 |
Мектеп: | Bilim-Aktobe мектеп интернаты |
Сыныбы:6 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Тірі табиғаттағы үдерістер |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылықтарға баулу: | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | |||||||
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | 1. Тыныс алу дегеніміз не? 2.Өсімдіктерде тынысалу мүшесі бар ма? 3.Тыныс алу құбылысын сипаттаңдар. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | ||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді | Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. | Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап береді. | Тақырып бойынша интернет көздерін пайдаланып видеоролик көреді. | ||||
| Тапсырмалар айдарындағы тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 1-Тапсырма 1.Өсімдіктегі газ алмасу құбылысын түсіндіреді. 2. Жануарлардың тыныс алу жүйесі қандай болады? | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. 1.Тапсырманы оындайды. | ДК экраны 6-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. | ||||
| Тапсырмалар айдарындағы тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. | 2-Тапсырма 1.Адамның тыныс алу ағзасының құрылысын түсіндіреді. 2. Кестенің 2-бағанындағы тыныс алу мүшелерін 1-бағандағы тиісті жануарлар әлемінің өкілдерімен нұсқар арқылы қосады. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл 1. Тапсырманы орындайды, суретпен жұмыс жасайды. | ДК экраны 6-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. | ||||
.Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. | Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | | ||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. | «Мадақтау сөзі» әдісі | Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. | ||||||
|