Файл: Саба Балалар мен лкендер Сынып.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 29.04.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ :Балалар мен үлкендер


Сынып: 7

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішінін анықтау. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Көркем шығарманың мұқит оқып, мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Топта талқыға салады, көркем шығарманың мазмұны мен пішінін анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды және өмірмен байланыстырады.

Тілдік мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

-Автор өмірінен мәліметтер айтады.

-Көркем шығарманы оқиды.

-Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды.

-сұрақтарға жауап береді.


Сөздік қор мен терминдер:

Вагон, эшелон, офицер, лагерь, партизан, командир, вагон, самолет

Талқылауға арналған сұрақтар:

- «Жау тылындағы бала» шығармасының мазмұны не туралы деп ойлайсыңдар?

-Неліктен автор шығармаларын Ұлы Отан соғысына арналған?

Алдыңғы оқу

Ұлы Отан соғысы туралы кинолар көрген. Үлкендердің айтуы бойынша деректер біледі.Автор туралы мәлімет айта алады

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері


ресурстар

Басы (8 мин)


І.Қызығушылықты ояту

- Психологиялық ахуал

1. «Жылы сөздер» тізбегі (ортада шеңберге тұрып, сағат тілімен және сағат тіліне қарсы жылы , жақсы сөздер айту)

2. Түрлі ұсақ заттар арқылы топқа бөлемін.

3.Стикерлер таратылады

-Үй тапсырмасын сұрау: Сұрақ-жауап арқылы

Ютуб сайтынан Бауыржан Момышұлының сөзін тыңдатамын.





жүрек,түйме, ойыншық ,доп
https://www.youtube.com/watch?v=qVJ9lva13rw



А бишева Айнагуль Ахметжановна,

СҚО, Жамбыл ауданы,

Преснов жалпы орта білім беру мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала»





Ортасы (30 мин)

10 минут

10 минут

7минут

ІІ.Мағынаны тану
Жұмыс түрі: топтық жұмыс.

1-тапсырма.

Оқулықтағы повестен алынған үзіндімен жұмыс

1-топ: Композициялық талдау жасайды

2-топ: Хикаят картасын толтырады.

Жырдың даму үдерісі жайлы схеманы толтырады.





3-топ: Серік пен Борис бейнесіне «Торлы диаграмма» жасайды

Саралау:

ТД – Шығарма мазмұны бойынша өз түсінгендерін ортаға салады

ОД –Кейіпкерлерге жан-жақты талдау жасайды

ЖД – шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектеріне талдау жасайды

Қ/Б

Ойлау деңгейі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Білу

Түсіну

-шығарма мазмұнын толық меңгеру


- шығарманы оқиды

- шығармадан түйінді ақпаратты топтастырады

-кейіпкерлерге мінездеме беру

Қолдану

-шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін анықтайды

- оқиғаның басталуы мен шешімі туралы өз ойын жеткізу

- шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектеріне талдау жасайды.


Жұмыс түрі: жеке жұмыс

2 тапсырма: «Дәлелденген эссе» әдісі

Құрылымы:

-Позиция /шығарма бойынша/

-Себебі...

-Сондықтан...

ҚБ:«Ыстық орындық» әдісі

Оқушылар кезекпен орындыққа отырады, басқалары жеке-жеке сұрақ қояды. /Шығарма бойынша/

-бір пікір

-бір сұрақ


"Ара" мәтініне сәйкес қандай ресми стиль түрін қолданар едің?
"Ой шақыру" стратегиясы


?


ҚБ:





Кестелер

Кесте





3минут


Жұмыс түрі: жұппен жұмыс

3 тапсырма"Артығы қайсы?" стратегиясы

Мәтінге байланысты үш ақпарат беріледі. Соның ішінен артығын табу керек.

1-мәтін 2-мәтін 3-мәтін


ҚБ: Тапсырманы толық жасағандарға алтын,жартылай орындағандарға күміс монеталар беріледі.



Парақшалар







Соңы

5 минут

ІІІ.Ой толғаныс

Топтық жұмыс. «Төрт сөйлем» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймын.

Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікіріңізді бір сөйлеммен жазыңыз.

Дәлел. Өз пікіріңізді бір сөйлеммен дәлелдеңіз.

Мысал. Пікіріңізді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңіз.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңыз.

Кері байланыс:



Бүгінгі сабақтан алған мәліметтері мен бөліскен ойлары туралы сараптай келе стикерлерін қажет жерге жапсырады.
Үй жұмысы: " Ер есімі-ел есінде"тақырыбында құрылымын сақтап, эссе жазу








Қосымша ақпараттар
















Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы калай түрлендіресіз?


Бағалау – Оқушы білімін қалай тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық пен қауіпсіздік

АКТ

Құндылықтармен байланыс (тәрбие мақсаттарын көрсету керек)




ТД – Шығарма мазмұны бойынша өз түсінгендерін ортаға салуға жетелеуші сұрақтар қоямын

ОД –Кейіпкерлерге жан-жақты талдау жасауға фильм көрсетемін.

ЖД – шығарма сюжетін бүгінгі өмірмен байланыстыру үшін қосымша мәлімет ұсынамын



1 тапсырма

Ойлау деңгейі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Білу

Түсіну

-шығарма мазмұнын толық меңгеру


- шығарманы оқиды

- шығармадан түйінді ақпаратты топтастырады

-кейіпкерлерге мінездеме беру

Қолдану

-шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін анықтайды

- оқиғаның басталуы мен шешімі туралы өз ойын жеткізу

- шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектеріне талдау жасайды.

2-тапсырма
ҚБ:«Ыстық орындық» әдісі

Оқушылар кезекпен орындыққа отырады, басқалары жеке-жеке сұрақ қояды. /Шығарма бойынша/

-бір пікір

-бір сұрақ

3-тапсырма

ҚБ: Тапсырманы толық жасағандарға алтын,жартылай орындағандарға күміс монеталар беріледі.


Тарих пәнімен байланыс: Ұлы Отан соғысы жайлы біледі.

Географиямен байланыс: Жер-су атаулары жайлы мәлімет алады.

Геометриямен байланыс: фигуралар арқылы топқа бөлінеді

Құндылық:

Өз Отанының патриоты болуға тәрбиелеу.


Рефлексия. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1: Мысалы, тапсырманы жетілдірген кезде....

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?