ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.04.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: IIІ тоқсан 7.3Б-бөлім. Шешімдерді программалау. | Мектеп | ||
Күні: 10.02.18ж. | | ||
Сыныбы: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Құрамды шарттарды программалау. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгортимдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында жазу. | ||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Құрамды шарттарды жазуда программалау тілінде пайдаланылатын логикалық операцияларды жаза алады. | ||
Оқушылардың басым бөлігі: Тармақталу алгоритмдеріне программа құруда құрамды шарттарды жазуда логикалық операцияларды пайдалану жолдарын құра алады. | |||
Кейбір оқушылар Құрамды шарттарды пайдаланып, тармақталу алгоритмдеріне берілген есептерді программада құра алады. | |||
Бағалау критерийі |
| ||
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: Егер, онда, әйтпесе, шарт, және, немесе, емес Термин сөздерді үш тілде жазуға мән беру Құрама шарт - составные условия-compound conditions Ақиқат – правда - true Логикалық өрнектер - логические выражения - logical expressions | ||
Құндылықтарға дарыту | Құндылықтарға баулу арқылы есептерге программалар құруда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болуға баулу. | ||
Пәнаралық байланыс: | Математика,орыс тілі, ағылшын тілі | ||
Бастапқы білім: | Алгоритмді программалау тілінде жаза алады. |
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | -Оқушылармен сәлемдесу. -Оқушыларды түгендеу. 2 түрлі құрамды шарттар жазылған қима қағаздар арқылы топқа біріктіру. Бағалау парақшаларын топтарға үлестіру. «Техникалық диктант» арқылы үй тапсырмасын пысықтау.(Жекелей жұмыс) функциясының мәнін есептеңдер Программаның үзіндісі берілген, көп нүктенің орнына тиісті оператор, белгілерді қою керек. If (…=0) Y=…; Else if (x> … ) Y= … -12; Else y=pow (x, … ); Count <<”y” < Бағалау критерийі 5 сөз- 3 ұпай 4 сөз- 2 ұпай Дискриптор: 1. Программада операторларды дұрыс қолданады. 2. Программаның нәтижесін көре алады. | Кеспе қағаздар Бағалау парақшасы Кеспе қағаз | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10минут 5 минут 10 минут | Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Тармақталу операторы көрсетілген шартқа тәуелді құрамына кіретін операторлардың орындалуын немесе орындалмауын қамтамасыз етеді. Күрделі шартты тармақталған алгоритмдерді программалаған кезде мынадай қызметші сөздер қолданылады: if - егер , then – онда , else – әйтпесе if - егер , then – онда , else – әйтпесесөздерімен біріктірілген, бірнеше қарапайым шарттардан тұратын шарттар (логикалық өрнектер) күрделі шарттар деп аталады. Оператор программадағы іс-әрекеттердің орындалу реттілігін өзгертетін мүмкіндіктің ең кең тараған тәсілі болып табылады. Оператордың жазылу түрі: {Егер шарт онда 1 оператор әйтпесе 2 оператор орындалады.} IF THEN ELSE ; Егер шарттың мәні «ақиқат» болса, THEN сөзінен кейінгі оператор, ал мән «жалған» болса, ELSE сөзінен кейінгі оператор орындалады. Шарт өрнегін жазу үшін мынадай салыстыру белгілерін пайдаланамыз: = Тең < = Үлкен немесе тең Тең емес тақырыпты оқып постерге түсіреді A If (a Z=a+b+c; Count <<”z”< «Кластерлер» тәсілі арқылы құрамды шарттарды программалауда пайдаланылатын логикалық операцияларды пайдалануды айқындауға арналған жазба кестелерді құрастырады. Қалыптастырушы бағалау: 1 кесте - 3 ұпай 2 кесте – 4 ұпай Дискриптор: Құрамды шарттарды программалауда пайдаланылатын логикалық операцияларды пайдалануды айқындайды. Жаңа сабақты бекіту Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. Жекелей тапсырма А-деңгейі Есептің математиаклық моделін құрастыру. В- деңгейі Есептің алгоритмін түзу. С- деңгейі Программалау тілінде программа құру. Бағалау критерийі
| Интербелсен-ді тақта, жұмыс дәптерлері, оқулық. компьютер, оқулық, жұмыс дәптерлері Бағалау парақшасы | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут | Қорытынды «Ішіне- сыртына» стратегиясы арқылы тапсырма беру. Төмендегі сөздерді if, int, else, main, and, cin, or, cout, not қызметші cөздерінің ішінен құрамды шарттарға байланысты сөздерді ішіне, қатысы жоқ сөздерді теріп жазу.
5 сөз- 3 ұпай 4 сөз- 2 ұпай 3 сөз- 1 ұпай Дискриптор: Қызметші сөздерді қолдана алады. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып, бақылау сұрақтарына жауап беру. | Интернет желісі, компьютер стикер Бағалау парақшалары Интербелсен-ді тақта | ||||||||||||||
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||
«Техникалық диктант», «Ішіне- сыртына» страгияларын пайдаланып оқушылардың қажеттіліктеріне қарай жекелей тапсырмалар бердім. Тәжірибелік тапсырмаларды орындауда деңгейлік тапсырмаларды орындаттым. «Кластерлер» тәсілі арқылы ұйымшыл топ пен топ мүшелері арасында талқылау мен зерттеушілік әңгімені өрбіттім. | -Әр тапсырмадан кейін бағалау критерййлерін; -Топтық жұмыстан кейін смайликтер арқылы бағалаттым; -өзара- бірін-бірі бағалау; - «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс орнаттым. | - Сергіту жаттығуларын орындау; - Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау. -Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау; | ||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған сралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |