Файл: Мектеп Майараай жоббм саба таырыбы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.05.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп: Майқарағай ЖОББМ

Сабақ тақырыбы: 9.4.4 Еңбек шарты

Күні

Мұғалімнің есімі: Ахмекенова Дана

Сынып 9

Қатысқандар саны Қатыспаған

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

9.4.4.1 құқықтық жағдаяттарды талдап еңбек шартының мазмұнын ашу

Сабақ мақсаты

Eңбeк шaртының мaзмұнын aшып көрсетеді

ҚР Eңбек зaңнaмaсындaғы бeрiлген eңбек шaртының мәнiн тaлдaйды

Жұмыс бeрушi мeн жұмыскeрдiң eңбeк шaртының әртүрлi жaғдaйлaрдaғы бұзылу сeбептерiн тұжыpымдaйды

Бағалау критерийлері:

(Жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

Құқықтық жaғдaяттaрды тaлдaу apқылы eңбeк шaртының мазмұнын сипаттайды

Еңбек шартының жұмыс беруші мен жұмысшылар үшін маңыздылығын дәлелдейді

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: oқылым жaғдaятпeн жұмыс, тыңдaлым мaзмұнын түсiндipу, жaзылым сәйкeстeндiру тaпсыpмaлapы

Терминология: Еңбeк шapты. Еңбeк шapтының мaзмұны

Сөз тіркестері: Еңбек кoдекiсі, сынaқ мерзiмi, жұмыс бepушi, қызметкеp,диaлог құру үшiн сөйлем: eңбeк шapтының бaсқa шapттардaн aйыpмaшылығы.


Құндылықтарды дарыту

«Мәңгiлiк eл» идeясы нeгiзiнде aзaматтық жауапкершілік, құрмет, бірлік, ынтымақтастық ашықтық құндылықтары


Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы, Дүниежүзі тарихы

Тарихи концепт

Дәлел

Алдыңғы оқу /бастапқы білім

Еңбекті қорғау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы


Ұйымдaстыpу. Психoлoгиялық aхуaл туғызу

«Хaн тaлaпaй «ойыны арқылы топқа бөлемін. Ойын шарты бойынша сіздер мені сайладыңыздар, енді сіздерге мал-мүлкімді бөліп беремін. Қобдишаға салынған асықтарды шашып , асық түсімен топқа бөлінеді.

Менің осымен қоса тағы берерім бар деп, «Еңбек», «Шарт», «Жұмыс» берушінің құқықтары мен міндеттері», жазылған қағаздар беру. Жұппен және топпен талдап. Бұл сөздер не ой тудыратынын талқылайды. Осы әдіс арқылы тақырыпқа шығамын.




Ортасы

1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс: Үш топ бірдей жұмыс жасайды.

«Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы тұжырымдамалық карта құрастырады

1-топ Мәтінге негізделе отырып Еңбек шартын талқылайды.

2-топ Мәтінге негізделе отырып Еңбек шартының талаптарын талқылайды.

3- топ Мәтінге негізделіп Еңбек шартының мәліметтерін талқылайды.

Дескриптор:

1. Еңбек шартының мәнін анықтайтын екі мысал келтіреді.

2.Еңбек шартының мазмұнын ашатын екі аргумент келтіреді.

3. Еңбек жағдайларын қамтамасыз ететін актілерді талдап, екі кемшілік пен екі артықшылықтарды ажыратады.

Бағалау: Өзара бағалау

Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Саралау: тапсырма тәсілі бойынша

Барлығы: Еңбек шартының мәнін анықтайды

Көпшілігі: Енбек шартынын мазмұнын ашатын аргументер келтіреді.

Кейбіреулері: Еңбек шартының осал тұстарын талдайды.
2-тапсырма: «Елші әдісі».

Топтарға мұғалім әр түрлі еңбек жағдаятын ұсынады. Олар осы жағдаятты талқылап қорытынды түйін шығарады. «Салдары» органайзеріне түсіреді.

Әр топ «елші» сайлайды. Сағат тілімен алмасып, үш топқа да барып, ақпаратпен алмасады. Өз топтарына оралып, алған ақпаратпен өз топтарымен бөліседі.

Дескриптор:

1. Құқықтық жағдаятты талқылайды, 3 аргумент жазады.

2. Еңбек шартының мазмұнын сипаттайтын 3 фактіні келтіреді.

Бағалау: Өзін-өзі бағалайды.

Кері байланыс «Табыс баспалдағы» бойынша оқушылар кері байланыс береді.

1-баспалдақ: Мен түсіндім

2- баспалдақ: Мен анықтаймын

3- баспалдақ: Мен талдай аламын

4- баспалдақ: Мен маңыздылығын ашамын.
Саралау: Диалог тәсілі бойынша

Барлығы: Тақырыпқа қатысты кейбір сұрақтарға жауап береді.

Көпшілігі: Тақырыпқа қатысты барлық сұрақтарға жауап береді.

Кейбіреулері: Тақырыпқа қатысты сұрақтарға талдау жасайды.
Тапсырма №3.

1 топ «Сұрақтар жаңбыры» әдісі.

Топ парақшаға сұрақтар жазып, бір -біріне береді. Оқушылар алған сұрақтарына жауап жазып, кері бар.

Жауап жазылған парақты алған оқушы,сол жауаптан сұрақтар тудырып, ары лақтырады.

Дескриптор Білім алушы

1. 5 сұрақ құрастырады

2. 5 сұраққа жауап береді

3. Сұрақтар негізінде, еңбек шартының мазмұнын ашып көрсететін көрініс көрсетеді.
2- топ «Т-КЕСТЕСІ « арқылы топқа тапсырма беріледі. Еңбек шартын бойынша жұмысшы мен жұмыс берушінің арасындағы келісімді талдау.


Еңбек шарты бойынша жұмыс беруші мен жұмыскердің құқықтары мен міндеттері

Жұмыс берушінің міндеті

Жұмысшының міндеті

1.

1.

2.

2.

3.

3.

Жұмыс берушінің құқығы

Жұмысшының құқығы

1.

1.

2.

2.

3.

3.

Дескриптор Білім алушы:

  • Жұмыс берушінің үш міндетін белгілейді

  • Жұмысшының үш міндетін белгілейді;

  • Жұмыс берушінің үш құқығын белгілейді

  • Жұмысшының үш құқығын белгілейді;


3 топ. Тапсырма Шағын пікірталас

«Еңбек шартының маңыздылығы: жұмыс беруші мен жұмысшылар үшін» біреуін дәлелдеңіз.

Бағалау критерийлері: Еңбек шартының жұмыс беруші мен жұмысшылар үшін маңыздылығын дәлелдейді

Дескриптор:

1. Еңбек шарты ұғымын біледі және түсінеді

2. Еңбек шартына қатысты мәселені анықтайды және талдайды.

3. Еңбек шартының маңыздылығын ажыратып бағалайды

Критериалды бағалау: Мұғалім «жарайсың»,

«тамаша», «керемет» деген сөздер арқылы қолпаштайды.

«Графикалық» әдіс арқылы әр топ жұмыстарын сағат тілі бойынша ауыстырып бағалайды.

Саралау: Жұмыс қарқыны бойынша тәсілі бойынша

Барлығы: Тақырыпқа қатысты тапсырманы барлық орындайды.

Көпшілігі: Тақырыпқа қатысты тапсырманы жылдам орындайды.


Кейбіреулері: Берілген тапсырманы тақырыпқа қатысты сапалы әрі жылдам жасайды.





Аяқталуы

Рефлексия. «БББ» әдісі
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • нені білдім, нені үйрендім

  • нені толық түсінбедім

  • немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар түрлі-түсті стикерлерге осы туралы ойларын жазып тақтадағы Бәйтерек ағаш суретіне жапсырады.
Үйге тапсырма:

Мекеме басшысы, яғни жұмыс беруші ретінде ҚР Конституциясы мен Еңбек туралы заңын қолдана отырып, жұмысшымен еңбек шартының үлгісін жасау.





Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Тапсырмалар сабақ мақсатына сай және оқу ерекшелігіне сай сараланып беріледі. Мықты оқушылар топта әлсіз оқушыларға түрлі қолдау көрсетеді. Мұғалім тарапынан тиісті қолдау алады.

Саралау: Диалог тәсілі бойынша

Барлығы: Тақырыпқа қатысты кейбір сұрақтарға жауап береді.

Көпшілігі: Тақырыпқа қатысты барлық сұрақтарға жауап береді.

Кейбіреулері: Т




Бағалау- Оқушылардың үйренгенін ,материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Мұғалім тарапынан түрлі жағдайда қолпаштау, ынталандыру бағытында бағаланады. «Қол шапалақтау» әдісі арқылы оқушылар бірін- бірі бағалайды. Мұғалімнің дескриптор арқылы кері байланысы. Оқушылардың «Табыс баспалдағы» арқылы кері байланысы




Сабақ бойынша рефлексия

Рефлексия. «БББ» әдісі
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • нені білдім, нені үйрендім

  • нені толық түсінбедім

  • немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар түрлі-түсті стикерлерге осы туралы ойларын жазып тақтадағы Бәйтерек ағаш суретіне жапсырады.






Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?







Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтыры туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.