Файл: Момынай жалпы орта білім беретін мектебі ыса мерзімді жоспар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.05.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Тексерілді:
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді жоспар

 Пәні: Алгебра

Бөлім:

9.3А Тригонометрия

Педагогтің аты-жөні

Алиева Г.

Күні:

13.01.2023ж

Сынып: 9«А», 9«Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.4.1

тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;


Сабақтың мақсаты

  • тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;




Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Оқушыларға жаңа тақырып пен сабақ мақсатын айту.

Сабақ мақсатына байланысты бағалау критерийлерімен таныстыру.

Үй тапсырмасын сұрау.

Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады







Сабақтың ортасы

Жаңа сабақты түсіндіру.

Синус және косинус

Анықтама. Егер М нүктесі сандық шеңберде t санына сәйкес келсе, онда М нүктесінің абсциссасын t санының косинусы деп атайды және cos t деп белгілейді, М нүктесінің ординатасын t санының синусы деп атайды және sin t деп белгілейді.

Егер М(t)=M(x;y), онда х= cos t, y= sin t.





С андық шеңбердегі әрбір М нүктесінің хОу координата жүйесінде х және у координаталары болады, мұндағы

егер М нүктесі бірінші ширекте болса, онда x  0, y  0;

егер М нүктесі екінші ширекте болса, онда x  0, y  0;

егер М нүктесі үшінші ширекте болса, онда x 0, y  0;

егер М нүктесі бірінші ширекте болса, онда x  0, y  0.

Бұл синус және косинустың сандық шеңбердің ширектердегі сәйкес таңбаларын құруға мүмкіндік береді.


Ширек

І

ІІ

ІІІ

ІV

cos t

+

-

-

+

sin t

+

+

-

-

Біз атап өткендей сандық шеңбердің теңдеуі



Бірақ х= cos t, y= sin t, демек,



cos t, sin t мәндерін есептеу үшін кесте құрастырамыз.

Кесте 1.



Кесте 2.


Синус пен косинустың қасиеттері:

1.Кез келген t үшін орындалады:

sin (-t) = -sin t

cos (-t) = cos t.

2.t-ның кез келген мәні үшін мына теңдіктер ақиқат:

sin (t+2 ) = sin t

cos (t+2 ) = cos t.

Тангенс және котангенс

Анықтама.

t санының синусының сол санның косинусына қатынасы t санының тангенсі деп аталады және белгіленеді: tgt.

t санының косинусының сол санның синусына қатынасы t санының котангенсі деп аталады және белгіленеді: сtgt.

t

, t

Синус пен косинустың сандық шеңбердегі таңбалар кестесіне сүйеніп келсі кестені оңай құрастыруға болады:

Кесте 3.

Ширек

І

ІІ

ІІІ

ІV



+

-

+

-

Кесте 4.


t

0









tg t

0



1



-

ctg t

-



1



0



Тангенс және котангенстің қасиеттері

  1. t –ның кез келген мүмкін мәндерінде мына теңдіктер орындалады:

tg (-t) =-tg t

ctg (-t) =-ctg t

  1. t –ның кез келген мүмкін мәндерінде мына теңдіктер орындалады:

tg (t+ ) = tg t;

ctg (t+ ) = ctg t;

tg (t+ ) = tg t;

ctg (t+ ) = ctg t, мұндағы к
Тапсырмалар:

№1. sin t және cos t-ны есептеңдер, егер:

А) t=0; Б) t= ; В)

№2. Есептеңдер:

А)

B) cos

№3.Өрнектің мәнін табыңдар: А) cos 2t, егер t = ;

B) , егер t = ;

C) егер t = .



Жаңа сабақты меңгереді.

Мысалдарды жазады.

Тапсырмалар орындайды.



Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл.


9 сынып оулық



Сабақтың соңы

Үй жұмысы:



Рефлексия:

Нені білдім?

Нені үйрендім?

Нені білгім келеді?












Үй жұмысын алады.
Рефлексияны ауызша орындайды