ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.05.2024
Просмотров: 5
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Күні: Сынып: Пәні: қазақ әдебиеті Пән мұғалімі: Жорашова Айжан Маратқызы | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Күңіреніп көкірегі нар қобыздай... | ||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | Эпикалық, лирикалық, драмалық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. (А\И2) | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Орта көлемді эпикалық түрдегі шығарманың автор бейнесін анықтау. | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: | Терминдер, әдеби сөздер, тілдік бірліктер | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Тарих, өнертану | ||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Ақын өмірі мен шығармашылығы | ||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | Алаш руханиятынның құндылықтарына баулу. | ||||||||||||||||||
Табыс критерийлері | |||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: | |||||||||||||||||
а) поэманың мазмұнын ашып, шығарма сюжеттерінің құрамдас бөліктеріне талдау жасай алады. | а) шығармадағы кейіпкерлердің гуманистік тұлғасына талдау жасай алады. | а) поэманың өн бойынан автор көзқарасына талдау жасап, сол арқылы автор бейнесін анықтай алады. | |||||||||||||||||
Уақыты | Кезеңдері | Жоспарланған жаттығу түрлері | Мақсаты | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
2 мин | Сабақтың басы Психология лық ахуал туғызу. | Қобыз үні. Күңіренген қобыз үнін тыңдап, бүгінгі сабақтың тақырыбын болжау. Әліпби реті бойынша топқа бөліну. | Тыңдалған аудиожазба арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын болжау | ҚБ (марапат сөздермен мадақтау) | https://www.youtube.com/watch?v=xSMNjPbluxo | ||||||||||||||
10 мин | Үй тапсырмасы | 1-топ. Ж.Аймауытовтың «Мағжанның ақындығы туралы» атты мақаласын саралау. 2-топ. Поэманың ұнаған бөлігін мәнерлеп жатқа оқу. 3-топ. Поэма үзіндісінен көрініс көрсету. 4-топ. Ақын өлеңдеріне тоқталу. | Эксплицитті автор бейнесін тануға жұмыс жасау. | ҚБ (марапат сөздермен мадақтау) | | ||||||||||||||
15 мин | Топтық жұмыс | 1-топ. «9 ромб» әдісі бойынша шығарма үзіндісіндегі автор МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Анықталған маңызды аспектілер арқылы автор бейнесін сипаттаңыз. Өте маңызды Онша маңызды емес 2-топ. Шығармадан автор бейнесін танытатын эпизодтарды кестеге түсіріңіз. Анықтаған эпизодыңыздағы автор бейнесіне өз ойыңызбен пікір білдіріңіз.
3-топ. Үзіндіден автордың ойын, көзқарасын білдіретін тұстарды белгілеп, кестеге толтырыңыз. Кестемен жұмыста автордың ойын, көзқарасын, үмітін өз сөзіңізбен түсіндіріңіз.
4-топ. «Ерлерді ұмытса да ел, сел ұмытпас, Ерлерді ұмытса да ел, жел ұмытпас. Ел үшін жанын кешіп, жауды қуған Ерлерді ұмытса да ел, шөл ұмытпас. Ел жауын зерттеп, өрт боп, тынбай жортқан, Ерлерді ұмытса да ел, бел ұмытпас. Ел үшін төккен ерлер қанын жұтқан. Ерлерді ұмытса да ел, жер ұмытпас. Арқаның селі, желі, шөлі, белі Ерлерді ұмытпаса, ел де ұмытпас!» - деген жолдардағы ақынның асқақ үнінен не байқадыңыз? Автор бейнесін талдаңыз. | 1-топ. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
2-топ. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
3-топ. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
4-топ. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
| ҚБ | флипчарт | ||||||||||||||
7 мин | Жеке жұмыс (Жазба жұмыс) | Автор бейнесімен сырласу... (монолог, эссе т.б. жанрда жазба жұмысын орындау ) | Бағалау критерийі:
Дескриптор:
| ҚБ | | ||||||||||||||
6 мин. | Кері байланыс. «Оқжетпес» шыңы. |
| Бүігінгі сабақтан оқып білгендері мен алған әсерлері бойынша ауызша жауап береді. | | |