Файл: за мерзімді жоспар блімі 1А атынастар жне пропорциялар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.05.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1А Қатынастар және пропорциялар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Рационал сандарды салыстыру


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру;

6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру;

Сабақ мақсаттары



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру сәті

Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.

Білімді өзектендіру.

-Бүгінгі тақырып сіздерге таныспа?

-Біз қандай сандарды салыстыра аламыз?

Натурал сандар, ондық және жай бөлшектер

Ауызша сандарды салыстырыңыз:

  1. 15 және 28;

  2. 13,7 және8,6;

  3. және ;

  4. 12,3 және12,29;

  5. - 8 және6.

-Не себепті біз соңғы санды салыстыра алмаймыз?

-Бұл сандар қалай аталады?

-Біз барлық сандарды салыстыра аламызба?

-Ендеше сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтайық

Соңғы мысалды шешу үшін бізге координата түзуі қажет.

Координата түзуіндегі О нүктесінің оң жақ бөлігіндегі сандар өспелі болса керісінше сол жағындағы сандар кемімелі болып табылады. Екі оң саннын қайсысы оң жақа көбірек жақын болса сол сан үлкен болады және екі теріс санның қайсысы сол жаққа жақын болса сол сан кіші болады.

Екі рационал сандардың арасында координат түзуінде оң жағында сан солға жағындағы саннан үлкен болады.Қорытынды:

  • Екі оң санның қайсысының модулі үлкен болса, сол сан үлкен.

Мысалы: ; 4 ; 0,8 ; 16 15,9.

  • Кез келген оң сан 0-ден үлкен.

Мысалы: 0; 4 ; 0,8 ; 16 0.

  • Кез келген теріс сан 0-ден кіші және кез келген оң саннан кіші.

Мысалы: - 0; - 4 ; - 0,8 ; - 16 0 2

  • Екі теріс санның қайсысының модулі кіші болса, сол сан үлкен.

Мысалы: - ; - 4 ; - 0,8 .

Рационал сандарды салыстыруды пайдаланғанда:

  • Егер « а – оң сан» болса, ол жалпы түрде былай жазылады: а >????

Егер « b – теріс сан» болса, ол жалпы түрде былай жазылады: b <0

Енді біз соңғы сандар жұбын салыстыра аламыз.

Жұптық жұмыс:

Есептер шығару:

№1. Сандарды 0 санымен салыстырып, теңсіздік түрінде жазыңыздар.

а) 4; -7; 8; -1;

б) - ; 2 ; - ;

с) 8,1; - 3,7; - 9,8.

№2. Координаталық түзудегі А және В, С және D, К және L нүктелеріне cәйкес сандарды салыстырыңыздар.



Мұғалім дер кезінде кері байланыс береді.


Фронтальдық сұрақтар.

Тапсырма 1.

  • Өткен сабақта қандай тақырыптарды оқыдық?

  • Оң және теріс сандар, координата сызығы, қарама-қарсы сандар, санның модулі

Оң және теріс сандарды еске түсірейік.

  • Оң сандарға мысал келтіріңіздер.

  • Теріс сандарға мысал келтіріңіздер.

  • Оң және теріс санның арасындағы айырмашылық қандай?

  • 0 саны жайлы не білесіз?

13; -7.2; 0; 46; -46 сандарынан мына сандарды теріп айтыңыз:

а) оң сандар;

б) теріс сандар;

в) оң санға да, теріс санға да тиісті емес сан.

Жауабы:

а) 13; 46;

б) -7,2; -46;

в) 0.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.


Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»