ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар. Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В. Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану | Мектеп: М.Бегалиева атындағы ЖОББМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 28.01.2020 | Мұғалімнің аты-жөні: Талипова Айдана Нуржановна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 «б» | Қатысқандар саны: 13 | Қатыспағандар саны: 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы : Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. (5 сабағы) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.14 ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30; 5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ Мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау Критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік Мақсаттар | Математикалық терминологияны қолдана отырып және өздерінің сөздерімен қай жай бөлшекті ондық бөлшекке ауыстыруға болатынын, ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай аудару керектігін ұғынады және түсінеді Пәнге тән лексика мен терминология: Ондық бөлшек – decimal fraction, үтір - decimal point. Ондық бөлшектің разрядтары, жай бөлшек, разрядтық бірліктер, бөлшектің алымы, бөлімі. ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; разрядтары бойынша сандарды жіктеу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Ондық бөлшек – бұл жай бөлшектің басқаша жазылуы Берілген бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ......... қажет Бүтін бөлік, бөлшек бөліктен үтір арқылы ажыратылады. Бөлшек оқылуы: …бүтін, …(оннан, жүзден, …) Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін.... қажет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Адалдық, жауапкершілік, «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының "тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы" құндылықтарын дамыту - топтық жұмыс және өзін-өзі бағалау, өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық Байланыстар | Тарих және жаратылыстану пәндерінен дененің өлшемі мен жер аудандарының оқылуында пайдаланады. Ондық бөлшектерді оқуды және ондық бөлшектері бар өрнектерді қолданып, айтылымды дамыту арқылы қазақ тілі пәнімен пәнаралық байланыс жүзеге асады. Сабақтағы пәнаралық интеграция ағылшын тілінде ондық бөлшектерді оқу арқылы, түрлі әрекеттер бойынша іске асырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану Дағдылары | Микрокалькуляторлар, интерактивті тақта немесе диапроектор, дербес маркерлік тақталар немесе рефлексияға арналған кітапшалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жай бөлшектер, дұрыс\бұрыс бөлшектер, бөлу және бөлшек байланысы, , бөлшектің негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал сандардың және ондық бөлшектердің разрядтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Саралау әдісі. Жіктеу. (Аралас топ) Бөлшектердің түрлері (ондық, дұрыс, бұрыс, аралас) бойынша топтарға біріктіру. Оқушылар көңіл-күйлеріне байланысты карточканы таңдайды. Карточканың екінші бетінде жазылған сандардың түріне сәйкес орынға отырады. Смайликтер - дұрыс бөлшектер - бұрыс бөлшек - аралас сандар Өздік жұмыс формасында үй тапсырмасын тексеру. Тірек білімдерді және олардың дәлелдерін өзекті ету. Белсенді оқу –әрекеті . «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Топтарға тапсырмалар таратылып беріледі, оқушылар жеке ойланады,содан кейін жұпта талқылайды, шығарады және есептерін тақтаға жазады.
Дескриптор: Білім алушы - Берілген санды разрядтар бойынша жіктейді.
Жауабы: 0,3; 0,0005; 4,03; 51,032; 2,01. Дескриптор: Білім алушы - тапсырманы ондық бөлшекпен жазады; - бөліндіні ондық бөлшекпен жазады.
Жауабы: 8,13; 35,302; 5,7; 7,0034; 0,061. Дескриптор: Білім алушы - тапсырманың ішінен ондық бөлшекпен жазылатын бөлшектерді анықтайды; - бөлшектерді ондық бөлшекпен жазады; ҚБ: "Бағдаршам" Жасыл түс - толықтай түсіндім Сары түс - сұрақтарым бар Қызыл түс - түсінбедім
Бағалау критерийі Білім алушы
Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну Сұрақтарға жауап беріңіз: 1) Ондық бөлшектің жазбасында қай разрядтардың арасына үтір қойылады? (бірлік пен ондық үлес арасына) 2) Үтір алдында жазылған сан нені білдіреді? (бүтін бөлікті) 3) Үтірден кейінгі жазылған сан нені білдіреді? (үлесті немесе бөлшек бөлікті) 4) Үтірден кейін қанша сан болатынын қалай анықтауға болады? (бөлшектің бөліміндегі нөлдерге байланысты) 5) Бөлімі 1000 болса, үтірден кейін қанша сан болады? (3 сан) Дескриптор: Білім алушы - ондық бөлшектерді разрядтар бойынша жіктейді - ондық бөлшектің анықтамасын біледі; - бөлшектерді ондық бөлшекпен жазады; ҚБ: "Шапалақ" Қолдарын шапалақтау арқылы оқушылар тапсырманы дұрыс орындағанын көрсетеді. | Презентация, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 23 минут | Білімді жан-жақты тексеру кезеңі. «Бес сұрақ» әдісі.
Қатені табыңыз. Оқушылар жұмысты өз бетімен орындайды, жауаптарын тексереді және баяу орындап жатқан оқушыларға қолдау көрсетеді. Оқушылар өздерінің шешімдерін топта талқылайды. Жылдам орындаған топтың тақтада көрсетілген үлгісі бойынша бірін-бірі тексереді.
Дескриптор: Білім алушы - Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады; - Ондық бөлшекті оқиды және жазады; - Ондық бөлшектерді разрядтар бойынша жіктейді; - Шамаларды түрлендіреді; ҚБ: Мұғалімнің мадақтауы (Өте жақсы! Жарайсыңдар! Сендер таптыңдар! Керемет!... ) Жаңа білімді меңгеру кезеңі. Топтық жұмыс Саралау тәсілі: "Диалог және қолдау көрсету" (Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қою. Қолдау көрсетемін және ынталандырамын) "Ой қозғау" әдісі Оқушылар жай бөлшектерді салыстырады . Дәптерге тиісті жазбаларды жазады. 0,7; 0,70; 0,700 сандарын салыстыруды ұсыныңыз. Қандай заңдылық байқадыңыз? Бұл бөлшектердің қандай қасиеттері бар? Осы заңдылықты ереже түрінде жалпылаңыз. Мұғалім оқушылардың ой жұмысын «Егер ондық бөлшектің соңына нөлді тіркесе немесе алып тастаса, онда берілген бөлшекке тең бөлшек шығады» тұжырымына бағыттайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну
ҚБ: "Смайлик" Әр топтағы белсенді оқушыларға смайлик беріледі. Оқушылар парағындағы топтарға берілген тапсырма. Жеке жұмыс. Бағалау критерийі Білім алушы - ондық бөлшекті жай бөлшекпен өрнектейді; - ондық бөлшекті оқиды және жазады; Бос орындарды толтырыңыз. Санның қандай жазбасы жазылмаған? Ондық бөлшек қалай оқылады? … = 2,4 ________________________________ … = 0,03________________________________ . . . = _______________________________ ________ .... бөлшегінде үтірден кейін қанша цифр - ..... бөлшегі бөлімінде қанша нөл бар. Жауабы: =2,4 (2 бүтін, оннан 4) =0,03 (0 бүтін, жүзден 3) 6 =6,013 (6 бүтін, мыңнан 13) Дескриптор: Білім алушы - тапсырманы жай бөлшекпен өрнектейді; - Ондық бөлшектің оқылуын жазады; ҚБ: "Бас бармақ" тәсілі
3-тапсырма Жұлдызшаның орнына қандай дәреже көрсеткішін қойғанда, жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады? Оларды ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) ; 2) Жауабы:1) 2) Дескриптор: Білім алушы - жұлдызшаның орнына дәреже көрсеткішін қояды; - жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазады. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» Топтар бір - бірін бағалайды. Екі ұтымды жағын және бір ұсынысын айтады. Топтық жұмыс. Саралау тәсілі. Қарқын.
А деңгейі 1. Ондық бөлшекті оқыңыз және оны жай бөлшек түрінде жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - ондық бөлшектерді оқылуын жаза алады; - тапсырманы жай бөлшекпен өрнектейді; В деңгейі 2. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазыңыз:
Жауабы: Дескриптор: Білім алушы - ондық бөлшектерді жай бөлшек түрінде жазаады; ҚБ: «плюс, минус, қызықты» "+"-жеткілікті "-"-жетілдіруді қажет етеді. | Сандары бар карточкалар Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 7 минут | Элективті тест «Бөлшек сандардың ондық жазылуы». Мұғалім алдын ала әрбір оқушыға A, В, С, Д арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл стикерді таратады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды. Өзін-өзі және бірін-бірі бағалауды жүзеге асыру үшін дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылайды.
1. Он бір бүтін мыңнан бес саны қалай жазылады? А) 11,050 В) 11,005 С) 11,500 Д) 11,0005 2. Қай жазу он бір бүтін мыңнан бес санына сәйкес келеді? А) В) С) Д) 3. 1,020345 санының қай разрядында 3 цифры жазылған? А) Онмыңдық разрядында С) ондық разрядында В) Жүзмыңдық разрядында Д)мыңдық разрядында 4. Дұрыс теңдікті көрсетіңіз? А) 0,056 м = 56 см С) 0,056 м = 0,56 см В) 0,056 м = 560 см Д) 0,056 м = 5,6 см 5. бөлшегін ондық бөлшек түрінде жазыңыз : А) 0,06 В) 0,006 С) 0,6 Д) 0,0006 Дескриптор: Білім алушы - Ондық бөлшектерді оқиды және оны жазады; - Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырады; - Ондық бөлшектерді разрядтарға жіктейді; - Тең бөлшектерді анықтайды; ҚБ: «+»- жеткілікті «-»- жеткіліксіз Үй тапсырмасы 1.Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазыңыз: 2,8; 3,74; 1, 371; 0,55; 145,003; 20,036; 201,0101; 6,006; 33, 0008. 2.Бөліндіні бөлшекпен немесе аралас санмен алмасытырыңыз. Алынған бөлшекті ондық бөлшекке аудырыңыз.
3.Сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңыз: ; Рефлексия
белсенді Белсенді емес
ризамын риза емеспін
қысқа ұзақ
Қызықты, пайдалы Қызықсыз, пайдалы емес
оңай қиын | Слайд Слайд |