Файл: Сабаты ыса мерзімді жоспары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.05.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың қысқа мерзімді жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Механикалық тербеліс

Мектеп:Мұғалжар ЖББОМ




Сынып:

11

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Гармоникалық тербелістердің теңдеуі және графигі.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.1 - гармоникалық тербелістерді (х (t), v (t), a (t)) тәжірибелік, аналитикалық және графикалық түрде зерттеу.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер:

Гармоникалық тербелістердің уақытқа x(t) қатысты дененің ығысуын біледі;

Гармоникалық тербелістер үшін v(t) уақыт жылдамдығына тәуелділік графигін біледі;

Ол дененің үдеуінің а(t) уақытына гармоникалық тербелістерге тәуелділік графигін біледі;

Дененің жылжу графигінен уақыттың x(t) уақытқа қатысты амплитудасы мен циклін табады

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология:

период, амплитуда, масса, ұзындық

АКТ қолдану дағдылары

Калькулятормен жұмыс, презентация

http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/SHM.htm

http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/oscillations.htm

Пәнаралық байланыстар

Математика

Бастапқы білім

Туынды, тербеліс 9 сынып.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин


Сабақтыңортасы

10мин

22 мин

3 мин

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақтың басында назар аударыңыз:

- оқушылардың назарын сабаққа аудару;

- оқушыларға сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру.
Оқушылардың 9 сыныпта өткен тақырыбын естеріне түсіру үшін сұрақтар қойылады.

Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Тербеліс - уақыт бойынша қандай да бір дәрежеде қайталанатын қозғалыстар немесе процестер.

Тербеліс периоды — бір толық тербеліс жасауға кеткен уақыт.

Периодты тербелістер - тербеліс кезінде өзгеретін шаманың мәні бірдей уақыт аралығында қайталанатын тербелістер

Тербеліс жиілігі - бірлік уақыт ішіндегі тербелістер саны 

Циклдік жиілік - 2 π.уақыт аралығындағы тербеліс саны

Амплитуда – дененің тепе теңдік күйінен ең үлкен  ығысуының мәнін айтады

Тербеліс фазасы – бастапқы тербеліс бойымен өтетін бұрыштың периодтық үлесі (градуспен немесе радианмен)



Тербеліс:

Еркін

Еріксіз

Гармониялық

Ішкі күштердің әсерінен пайда болады

Сыртқы күштердің әсерінен пайда болады

Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.


Гармоникалық тербеліс теңдеуі:




Оқушыларға арналған тапсырма:

Берілген теңдеудің бірінші және екінші туындыларын табыңыз



Жауабы:





Бекітуге негізделген тапсырма:

График бойынша амплитуда, жиілік, период және циклдік жиілігін табыңыз. Берілген график бойынша теңдеу жазыңыз.



Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- Мен не білдім, нені үйрендім?

- Не түсініксіз болып қалады?

- Ненібілуім керек?

Презентация

http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/SHM.htm

http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/oscillations.htm


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы




Барлық оқушылар үйренеді:
Көпшілік оқушылар үйренеді:
Кейбір оқушылар үйренеді:








Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: _____________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________
2:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________