ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 23
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ мақсаты: а) Футболдың пайда болу және даму тарихын үйрету.
ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу
Өтілетін орны: Спорт алаңы
Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б | Сабақтың мазмұны | Уақыты, реті | Әдістемелік нұсқаулар |
Кіріспе бөлім | Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу. Сабақ мақсатын түсіндіру. Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау. Тыныс алу жаттығулары. | 7’ | Оқушылардың киіміне, Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару. |
Негізгі бөлім | Футбол ойнау сипаттамасы,футболдың пайда болу және даму тарихы Футбол – жер жер бетіндегі ең танымал командалық ойын. Оның пайда болуы мен даму тарихы ықылым заманнан бастау алады. Футболға ұсқас ойынды Ежелгі Шығыс елдерінде (Египет, Қытай), көне дәуірде (Грекия, Рим), Италияда («кальчио»), Франция және Англия елдерінде ойнаған. Төреші футбол алаңында алғашқы рет 1880-1881 жж. пайда болды. 1891 жылдан бастап төреші екі көмекшісімен алаңға шығып, ысқырғышты пайдалана бастады. Ережелерді өөзгерту және жетілдіру, сөзсіз, ойын тактикасы мен техникасына әсер етті. 1904 жылы Бельгия, Дания, Нидерланд және Швейцария мемлекеттерінің бастауымен, Футбол қауымдастығының Халықаралық федерациясы (ФИФА-FIFA) құрылды. ФИФА президенті болып Жюл Рим тағайындалған соң, 1921 жылы «әуесқойлар арасында футболдан әлем чемпионаты» деп аталған, Олимпиадалық футбол турнирін өткізу туралы шешім қабылданды және ол турнирлерді 1924, 1928 жылдары Уругвай құрамасы жеңіп алды. Аталған жеңістерін ескере отырып, футболдан алғашқы Әлем чемпионатын өткізуге Уругвай футбол Ассоциациясы ие болды және айтулы турнир 1930 жылы өткізілді. Уругвай құрамасы өз елінде ұйымдастырылған біріншіліктің жеңімпазы – Әлем кубогінің алғашқы иегері атанды. Бұл футбол тарихындағы жаңа дәуірдің басталуы еді Әлем кубогінің орнына келген Кубокке талас 1974 жылы басталды. Кубок алтыннан жасалған және онда Жерді көтеріп тұрған екі адам бейнеленген. Тынысты қалыпқа келтіру | 28’ | Қауіпсіздік ережесін қатаң сақтау. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау. Аяқ қолдың орналасуын көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау Сұрақ-жауап Тынысты қалыпқа келтіру. |
Қортынды бөлім | Сапқа тұрғызу. Сабақ барысын қорытындылау. Бағалау.Мадақтау. Үйге тапсырма беру. Оқушылармен қоштасу. | 5’ | Қателіктерді айту,түзету. Ескертулер жасау. |
Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Жарыстың негізгі ережелері
Сабақ мақсаты: а) Футболдың пайда болу және даму тарихын үйрету.
ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу
Өтілетін орны: Спорт алаңы
Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б | Сабақтың мазмұны | Уақыты, реті | Әдістемелік нұсқаулар |
Кіріспе бөлім | Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу. Сабақ мақсатын түсіндіру. Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау. Тыныс алу жаттығулары. | 7’ | Оқушылардың киіміне, Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару. |
Негізгі бөлім | Жарыстың негізгі ережелері Футбол алаңының сызбалары. Төрешілердің атқаратын қызметтері. Футболшылардың ойын ережелерін бұзулары. Ойын нәтижелері: жеңімпаз, жеңілген команда; тең ойын. Допты қапталдан ойынға қосу. Команда құрамы және алаңда орналасу тәртібі. Ойын уақыты, үзілістер. Ойын алаңының ауысымы. Ойын құрылымы: жеребе тарту, ойыншылардың алаңда орналасуы, қыздырыну. Футболшылардың ойын ережелерін толық білуі жекелеген ойыншылардың, команданың тактикалық деңгейін арттыруға мүмкіндік береді. Ойыншы немесе команда ережені дұрыс білмесе тактикалық жеңіліс табады. Ережені біліп, түсіну аздық етеді. Ережені команданың мүддесіне ойынның кез келген уақытында қолдана білу керек. Практикада төреші ережені бұзғаны үшін еркін соққы орындауға рұқсат беретін ысқырық бермейді. Тоқтаған допты ереже бұзғаннан кейін соғуға болады. Еркін соққыны тез орындау маңызды, сонда қарсыласқа орын таңдауға уақыт қалмайды. «Ойыннан тыс» жағдайы туралы ереже қорғаушыларға да, шабылшыларға да тактикалық мүмкіндік береді. Жасанды офсайт тактикасын қолдана отырып, қорғаушылар қарсыластардың шабуылдарына тойтарыс береді. Допты жанама сызықтан лақтырғанда, допты қақпашы немесе төреші енгізгенде «ойыннан тыс» жағдайының қаупі төнбейді. Ереже бұзылғанда төреші доп зардап шеккен команда ойыншысының еншісінде қалса ойынды тоқтата алмайды. Төрешінің ысқырығы соғылмай ойынды тоқтатуға болмайды. Денемен ойын ойнау қарсыласты шебер итере алған жағдайда тактикалық шеберлік болып табылады, Көптеген футболшылар корпуспен ойын ойнауға тырысады. Ойын тəртібін себепсіз бұзу айып соққысын тебу болып табылады. Ереже бұзудың салдары көп. Ойыншы қақпашыға шабуыл жасаса нəтижесі ереже бұзумен аяқталады, ойыншыны алмастырудың да тактикалық тəсілдері бар. Келтірілген мысалдар ойын ережесін тактикалық сауатты пайдалануды талап етеді. Ережені білу ойын кезіндегі əрекеттің тактикалық бағалылығын арттырады. Ойын ережесін дұрыс білмейтін ойыншы команда жағдайын қиындадаты. Тынысты қалыпқа келтіру | 28’ | Қауіпсіздік ережесін қатаң сақтау. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау. Аяқ қолдың орналасуын көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау Сұрақ-жауап Тынысты қалыпқа келтіру. |
Қортынды бөлім | Сапқа тұрғызу. Сабақ барысын қорытындылау. Бағалау.Мадақтау. Үйге тапсырма беру. Оқушылармен қоштасу. | 5’ | Қателіктерді айту,түзету. Ескертулер жасау. |
Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Футбол ойнау кезіндегі қауіпсіздік ережелері және спорттық киімге, аяқ киім мен спорт жабдықтарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар
Сабақ мақсаты: а) Футболдың пайда болу және даму тарихын үйрету.
ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу
Өтілетін орны: Спорт алаңы
Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б | Сабақтың мазмұны | Уақыты, реті | Әдістемелік нұсқаулар |
Кіріспе бөлім | Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу. Сабақ мақсатын түсіндіру. Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау. Тыныс алу жаттығулары. | 7’ | Оқушылардың киіміне, Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару. |
Негізгі бөлім | Футбол ойнау кезіндегі қауіпсіздік ережелері және спорттық киімге, аяқ киім мен спорт жабдықтарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар Оларға немесе басқа ойыншыларға (зергерлік бұйымдар мен сағаттардың кез-келген түрлерін қоса) қауіпті болуы мүмкін киімдерді кигізбеңіз. Жабысқақ таспамен зергерлік бұйымдарды желіммен жабыстыру қауіпсіздік шаралары жеткіліксіз деп саналады. Қорғаныс элементтері және металл элементтерінің құрамымен кез келген медициналық нығайту және бекіту, кез келген шляпалар, мойынға тағылған бұйымдар, сондай-ақ, былғары және резеңке белбеулер мен таспаларға тыйым салынады. Ойын жабдығы мен жабдықты пайдалануды білу. Шаршағандықты, әлсізденуді сезінген кезде дереу команданың өкіліне (сынып жетекшіге, жарыс төрешісіне, медқызметкерге) хабарлаңыз. Жарақат алған кезде жаттығуды орындауды және ойынды тоқтату, мұғалімге хабардар ету және медициналық көмек үшін дәрігерге немесе медбикеге жүгіну. Киім ыңғайлы, жеңіл, аса жылы емес, функционалды, ылғал өткізетін, жүрген кезде қыспайтын болуы тиіс. Оның өлшемі мен пішімі тынысты тарылпау және қан айналымын қиындатпау керек. Қыста таза ауада дене жаттығулары мен спортпен шұғылдану үшін киім үш қабат болуы керек: ішкі киім, футболка, жаттығуға киетін спорт киімі, бас киім және қолғап. Сондай-ақ, желден қорғану үшін үстінен жеңіл күртеше (куртка) кисе жақсы болады. Тым кең аяқ киім ыңғайсыз, ол теріні қажайды және жара болады. Қысты күні аяқ киім бір өлшемге көп болуы керек, оны жылы шұлықпен кию керек. Үнемі күні бойы кедымен жүруге болмайды Тынысты қалыпқа келтіру | 28’ | Қауіпсіздік ережесін қатаң сақтау. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау. Аяқ қолдың орналасуын көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау Сұрақ-жауап Тынысты қалыпқа келтіру. |
Қортынды бөлім | Сапқа тұрғызу. Сабақ барысын қорытындылау. Бағалау.Мадақтау. Үйге тапсырма беру. Оқушылармен қоштасу. | 5’ | Қателіктерді айту,түзету. Ескертулер жасау. |