ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 10
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан тарихы 8-сынып
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Шухрат Зординов Бурхандинович | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 8(7) | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақтардың 1860-1870 жж. азаттық күресі (Алғашқы сабақ, 1-сабақ) Зерттеу сұрағы: Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
| |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар; 1867-68 жж Орал, Торғайда болған ұлт-азаттық көтерілістердің себептерін, мақсатын, барысын және нәтижесін талдау Оқушылардың басым бөлігі: Көтерілістердің салдарын анықтап, тарихи манызын сипатап бере алады. Кейбір оқушылар: Патша үкіметінің саясатының дұрыс немесе бұрыс болғанын алған білімдері арқылы дәлелдей алады | |||||
Бағалау критерийлері | - 1868-69жж Орал мен Торғай көтерілісінің себептері мен мақсатын, жүру барысы мен нәтижесін анықтайды; - Орал және Торғай көтерілісі талабының бұрынғы болған ұлт-азаттық көтерілістер талабымен сабақтастығын нақтылайды | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | (Б) Ұйымдастыру сәті. Өткен материалды еске түсіру (Б) Ой шақыру.Тақырыпқа шығу. «Таза тақта» Өткен тақырыпты («1867-1868 жж. әкімшілік-аумақтық реформалар») еске түсірту мақсатында оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады: Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт (фокус): Себеп-салдар
жергілікті халық қалай қабылдауы мүмкін? Т б сұрақтар тақтаға жазылады..... Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады 1) Патша өкіметінің 1867-1868 жж реформалардың жүргізу 1 себебін анықта 2) 1867-1868 жж реформалардың 1822-1824 жж реформалардан 1 айырмашылығын анықта ? 3) Реформаның отаршылдық сипаттары неден көрінді? 4)1867-68жж реформалар енгізген өзгерістерді жергілікті халық қалай қабылдауын айт | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ ауызша мадақтау 4 б | https://www.youtube.com/watch?v=VMbmdFgtZY4 | ||
Жаңа білім | Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді? Зерттеу мен талдау Тақырып алгоритімін оқушылармен бірге түзіп, сол алгоритм бойынша мұғалім түсінік береді Оқушыларды топтарға бөлу, заттары арқылы 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «Фишбоун» (Т/Ж) Әр оқушыға немесе жұптасқан оқушыларға 1868-69 жж болған Орал мен Торғай көтерілістері туралы мәтін таратып беріледі. Оқушылар берілген мәтінді оқып, «фишбоун» әдісі бойынша мәтінді талдайды. Мұғалім оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді. Әр оқушы немесе жұптасқан оқушылар балықтың басына көтерілістің болған жылы мен көтеріліске шыққан халық талаптарын (2-3 талап), балық қабырғаларының жоғарғы бөлігіне көтерілістің себебін, қозғаушы күшін, көтеріліс басшысын жазады. Қабырғаның төменгі бөлігіне көтеріліс барысындағы оқиғаларды жазады. Балықтың құйрығына көтерілістің нәтижесін, тарихи маңызын жазады. Мұғалім мәтін талдау жұмысы аяқталғаннан кейін, тапсырманың орындалуын оқушы жеке орындаған жағдайда «жұптық», жұппен орындаған жағдайда келесі жұптың тексеруі ұйымдастырылады. Сонан соң тақырып мазмұнын сыныптық талқылау бойынша тексеріледі. Онда оқушылардан кезек-кезек «Фишбоунның» әр бөлігінде жазылған ақпарат бойынша білімдері мен түсініктерін беруін сұрайды. Қалған оқушылар көтеріліс бойынша берген ақпараттың қажетін өздеріне жазып алып отырады, толық емес немесе жалған ақпарат болған жағдайда толықтырып, қате ақпаратты түзетіп отырады. 1 –топ Көтерілістің саяси себебін анықтайды;
2 топ
3 топ
| Дескриптор:
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау критерии;1868-69жж Орал мен Торғай көтерілісінің себептері мен мақсатын, жүру барысы мен нәтижесін анықтайды; Әр топ 5б Кері байланыс. Топтар бір-бірін бағалауы. | https://kitap.kz/books/tar_zhol_tajhaq_keshu_sejfullin | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау тапсырма (Жеке Ж) «Қос жауап» Оқушылардың білім алғандығын анықтау мақсатында ........ оқушыларға төмендегі сұрақтар беріледі. Бұл тапсырманы орындау үшін тақтаға алдын–ала анықталған А,В,С деңгейлік 3 оқушы шақырылады. Танымдық дең төмен сұрақ
Орта
Жоғары
Үйге тапсырма | Сабақтың тақырыбын қорытындылау Бағалау критерии Орал және Торғай көтерілісі талабының бұрынғы болған ұлт-азаттық көтерілістер талабымен сабақтастығын нақтылайды Дескприптор Білім алушы
| «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |