Файл: Поэмадаы негізгі кейіпкерлерді тлалы болмысын тану. Кпшілік оушылар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.05.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
САБАҚ: № 3 | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: 12.01 | Мұғалімнің аты-жөні: Төлеуіш Ж. | ||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:- | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы. «Баянның батырлығы Алашқа аян". | ||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Поэмадағы негізгі кейіпкерлердің тұлғалық болмысын тану. Көпшілік оқушылар : Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру арқылы салыстыра алу. Кейбір оқушылар (қабілетті): шығармадағы кейіпкерлер типтерінің жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Жоспар: | |||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы | 1.Ұйымдастыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал тудыру. «Мен үшін қымбат» сөзі арқылы Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! Қызығушылықты ояту.«Батырлық дегеніміз – жан дүниенің ұлы қасиеті». «Батыр Баян» поэмасын құрылысына қарай талдау. Жалпы сұрақ. - Поэмада қазақ халқы тарихындағы қай кезең суреттеледі? - ХҮІІІ ғасырдағы Жоңғар шапқыншылығы. І. Шығарманың басталуы (неден?) ІІ. Оқиғалар байланысы (Баян қайда, батырсыз соғысқа қалай барамыз?) ІІІ. Дамуы (Ноянның 14 - тегі қалмақ қызын алып қашуы) ІҮ. Шиеленісуі (Батыр Баян інісі Ноянды, қалмақ қызын атып өлтіреді). Ү. Шешуі: Батыр Абылайға қарсы өзінің көзқарасын білдірді. Баян қалмақтарға қарсы шықты. Оқушыларға жалпы сұрақтар берілді. - Поэма ұнады ма? - Поэманың таңғалдырған тұсы. - Қандай тарихи тұлғалар бар? - Абылай хан туралы не білеміз? - Поэмада Абылай қалай суреттеледі? Оқушылар жауап берді. Абылай саясаткер, дипломант, 1843 жылғы Жоңғария мемлекетінің әлсіреуіне күш салды. Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар шығарма мазмұны негізінде қызықты сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. | Қалыптастырушы бағалау. ҚБ | 7-сынып қазақ әдебиеті | |||||||||
Сабақтың ортасы | Мағынаны тану. 1-тапсырма Әр кейіпкердің бейнесін сипаттайтындай 3 сын есім не зат есім болатын сөз жазады. (Үштік) әдісі Үлгі: Абылай хан: билеуші, қаһарлы,елші. Батыр Баян: қолбасшы, ержүрек, ашулы Ноян: Бөрінің бөлтірігі, жас, албырт. Қалмақ қызы: сұм сұлу, тұтқын, ақылды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кесте толтырыңдар. Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма.«Кейіпкерлердің типтерін сипаттау» кестені толтырыңыздар
1-топ. Абылай хан - Батыр Баян; 2-топ.Баян-Ноян; 3-топ. Қалмақ қызы –Ноян Дескриптор:
ҚБ. Топ аралық бағалау. | Оқушылар шығарма сюжеті бойынша құрамдас бөлшектеріне талдау жасаңыз. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кесте толтырыңдар. Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады Кейіпкерлер іс-әркетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады. | Қалыптастырушы бағалау. Өте жақсы толықтыр ойлан Қалыптастырушы бағалау. Өте жақсы толықтыр ойлан ҚБ Бағалау. «Микрофон» әдісі. Мұғалім жеке оқушыларға микрофон ұсынып, критерийі арқылы бағалатады және ұсыныстар айтқызады. | М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы | |||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс | «Жарқын ойлар» әдісі арқылы алған білімдерін қорытындылау 1.Сіз үшін жаңа болып табылатын 2 мәселе 2.Сіздің назарыңызды аударған 1 мәселе. 3.Сіз сенімсіздік танытқан 1 мәселе |