Файл: Программа рылымы шін мселені алыптасттыруды маыздылыын тжырымдайды.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.05.2024
Просмотров: 47
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Жеке жұмыс | 2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма. Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз беттерінше орындайды. | талдау жасаңдар. Талдау барысында түрлі жағдайлар- ды қамтитын тест тапсырма- ларын дайындап, программа жұмысын жан-жақты тексе- ріңдер. Дескриптор
Төменде берілген есептің мәтінін күнделікті өмірмен байланысты есеп мәтініне аустырыңдар (үлгі ретінде практикалық жұмыстағы есепті ал). Есеп: N мүшесі бар тізбек берілген. Осы тізбекте P-шы орынға дейінгі тізбек мүшелерінің қосындысын табатын программа құрастыр (1≤Р, N<100). Дескрипторлар:
| 6 балл | |
Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа сабақты бекіту/5мин | «Кезбе тілші» әдісі | Алгоритмді әзірлеу тақырыбында программажасау керек.
телефон соғылып жатқанға ұқсатып, сабақ бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
Телестудиядағы диктор; жиынтық ақпарат береді. | Өзара бағалайды | Телефон |
Кері байланыс: /1мин | «Смайликтер» әдісі. |
Тілші; оқиға орнынан ақпарат ұсынады.
Тілші сұхбат алатын куәгер. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсетеді. | | |
-
- сабақ.
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Практикалық программалау Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | §5.3. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау; 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау; Көпшілік оқушылар: Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау; Кейбір оқушылар: Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау. |
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау | ||||
Бағалау критерийі |
| ||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Блок-сызба-блок-схема- flow chart Факториал-факториал- factorial Көбейтінді- умноженный- multiplied Бөлшек- часть- part Іздеу-поиск- Search | ||||
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Циклдік алгоритмнің басқа алгоритм түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктерін атай аласың? Циклдік алгоритмдерді программалауда қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін? Есептің математикалық қойылымына мысалдар келтіріңдер. | |||||
Құндылықтарға баулу |
| ||||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілінде программа коды, математикалық амалдар қолданылады. | ||||
Алдыңғы білім | Алгоритмді әзірлеу | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурста р | |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин Сыныпта психологиялық ахуал орнату: Топқа біріктіру/2мин | Сәлемдесу, түгендеу «Су толы тәрелке» жаттығуы «Атомдар мен молекулалар» | Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Тренингке қатысушылар көздерін жұмып, үндемей отырып шеңбер бойымен отырып су толы тәрелкені бір-біріне береді. Жаттығуды талқылау сұрақтары: Сіздің ойыңызша қолыңыздан не келмеді? Оны қалай түзетуге болады? Жаттығу орындау барысында қандай эмоцияларды басыңыздан өткердіңіз? Оқушылар мұғалім атомдар дегенде екеуден бірігеді, молекулалар дегенде | Қошемет көрсету. | Оқытуды ң белсенді әдістері NIS. Астана, 2013 |
| әдісі арқылы топтарға біріктіру | екеуден, атомдар дегенде үшеуден, молекулалар дегенде төртеуден бірігеді. Оқушы санына қарай жалғастыруға болады. | | |
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин | «Шатастырылған логикалық тізбек» әдісі Мұғалім оқушыларға дұрыс және дұрыс емес сөздер жазылған ретті ұсынады. | Оқушылар жекелей жұмыс жасайды, тапсырманы оқиды, шатастырылған тізбекті белгілейді. Өзінің тапқан сөздерін топтағы оқушылармен бөліседі, толықтырады, қатесін түзейді
| Медальдар арқылы ҚБ | |
| | Р≤√а шарты орындалатын цикдің коды for j in range(1, n//2+1) (берілген кодтан қатені табыңдар) 3. N саны берілген. Осы санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін тиімді алгоритм құру жолын ұсыныңдар. | | |
Миға шабуыл | Миға шабуыл стратеиясы арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру | Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
| | |
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин | Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау, слайд арқылы көрсету. | Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды. Мақсаты: аудиал және визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау. | | |
Саралау тапсырмалар ы Топтық жұмыс/5мин Жеке жұмыс/13мин |
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі:
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды. |
Оқулықта берілген 2-есептің программалық кодын талдаңдар. Программaға 1) n=495582 және 2) n=495582 мәндері енгізілгенде қандай нәтижелер алынады? Алынған нәтижелерді талдап, түсініктеме беріңдер Дескриптор
1) Төменде берілген программалардың блок-сызбаларын құрастыр. 2) Төменде берліген программа кодтары жұмыс жасаған-да экранда қандай нәтиже аламыз? Программа кодын компьютерге салып тексермей, жауабын тап. | 4 балл 6 балл | Информа тика 8- сынып оқулығы Компьют ер, информат ика, 8- сынып оқулығы |
| | | | | | | ||||
| | |||||||||
3) Төменде берілген программа кодтарын жазуда қателер кеткен. Сол қателерді анықта. Дескрипторлар: Есептің алгоритмдік блок-сызбасын анықтайды Жоба кодын талдайды; Программада жіберілген қателерді анықтайды. | ||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс Сабақты бекіту/5мин Кері байланыс: /2мин | «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сабақты бекіту «Блоб ағашы» әдісі. | Оқушылар параққа бүгінгі сабақта жасаған практикалық жұмыстары туралы сұрақтар жазады. Парақтан ұшақ жасап келесі топқа ұшырады. Келесі топ жауаптарын айтады. Мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін функционалды қолдана алуын іске асыру Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы білдіреді | Өзара бағалау | А4 парағы |
-
- сабақ.
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Практикалық программалау Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | §5.4. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Программа жұмысының тиімділігін тексеріп сынақтан өткізу 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау; 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау; Көпшілік оқушылар: Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау; Кейбір оқушылар: Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау. |
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау. |
Бағалау критерийі |
|
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Жұп цифр- четное число- even number Бөлшек- часть- part Нақты сан- реальное число- real number Фибоначчи-фибоначчи- fibonacci |
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| ||||
Құндылықтарға баулу |
| ||||
Пәнаралық байланыс | Программа кодын жазу кезінде ағылшын тілінде сөздер, матетмаикалық амалдар қолданылады | ||||
Алдыңғы білім | Алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс тар | |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық ахуал орнату:/3мин | Сәлемдесу, түгендеу «Сәлемдесу» ойыны: | Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар мұғалімнің нұсқауымен сәлемдеседі. Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен жылдам амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен | Қошемет көрсету. | | |
| | Мақсаты: Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, бір-бірлеріне бауырмалдығы артады, бірлесіп білім алуға дайын болады. | | | |
Топқа біріктіру/2мин | бағдаршам түстері арқылы топтарға біріктіру | Оқушылар бағдаршам түстері арқылы топтарға бірігеді | | Бағдар шам | |
Қызығушылық ты ояту/7мин | «Аялдама» әдісі арқылы | Өткен сабақта орындаған тапсырмалардың тақырыптарын үш параққа жазылып үш | | Оқытуд ың |