Файл: А, атысушылар саны атыспаандар саны Сабаты таырыбы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.05.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік графика

Педагогтың аты-жөні

Рахматулла А

Күні

07.12.21

Сынып: 9 а,ә

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Ақпаратты іздеу әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.2 -электрондыкестедедеректербазасынқұру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Excel-де ақпарат іздеу мүмкіндігімен танысу.

Көптеген оқушылар:

Ехсel-де ақпарат іздеудің бірнеше әдістерін анықтау.

Кейбіроқушылар:

Ехсel-де ақпарат іздеуді қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой сергіту: «Кім екенін тап» ойыны

Әрбір адам өзінің аты-жөнін көрсетпей, өз-өзіне психологиялық мінездеме жазады. Өзінің ұнамды- ұнамсыз қасиеттерін жазу. Бұл мінездеме жазылған беттерді жетекші жинап араластырады да, арасынан біреуін алып дауыстап оқиды. Топ мүшелері мінездеменің иесін табуы керек.

Алдыңғы білімді еске түсіру, пысықтау

«100 кітап жобасы» аясында 100 кітап тізіміне сұрыпталған қазақ көркем әдебиеті мен әлем классикалық әдебиетіне құрған деректер базасын тақтада түсіндіреді.
Оқушылардыңжұмыстарынауызшамадақтау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.








Сабақтың ортасы

Ой қозғау сұрақтары: (жеке, ұжымда)

  • Күнделікті өмірде керекті ақпаратты қалайіздеп табасыңдар?

  • Компьютерде ақпаратты іздеудің қандайжолдары бар? Есіңетүсір.

  • Ехсel-деқажеттімәліметтіқалайіздептабуғаболады?

Оқулықпенжұмыс

  • Жаңаақпаратпентанысу. Әдістемелікберілгенсұрақтарғажеке, топта, ұжымдажауапбереді. Мұғалімжаңаматериалдытүсіндіреді.

Компьютерменжұмыс.

  1. Ехсel -дің 1-парағының А, B, C бағандарына1–20

қатараралығын 1 мен 999 аралығындағыкездейсоқсандарментолтырыңдар. Төмендегііздеулердіорындаңдар:

    1. Барлық7-ден басталатынсандардыіздеп тап.

    2. Барлық 5-тен басталатынжәне9-бен аяқталатын 3 таңбалысандардытап.

    3. Барлық 2-мен басталатынсандарды 0- геауыстыр.

2. Мекемежұмысшыларының 6 айлықжалақысыкестетүріндеберілген( ). Кестедегіжұмысшылар мен ай атауларыныңтізімінжаса. Осыкестедегі

5 жұмысшыныңсәуірайындағыжалақысыніздеудіұйымдастыр.



Дескриптор

Электрондыкестедедеректерқорынжасайды.

Топтық жұмыс:

Кестедедеректердііздеуәдісінталдаңдар. Кестедедеректердііздеугеарналғанкүнделіктіөмірімізгеқатыстытапсырманыңжобасынұсыныңдар.

Тапсырманыкомпьютергетеріңдер. ПОИСКПОЗ және

ИНДЕКС функцияларыныңқызметінқолданыңдар.

Дескриптор

Кестедедеректердііздеуәдісінанықтайды.

Кестедедеректердііздеугетапсырмаларқарастырады.

Оқушылардыңжұмыстарынбағалаупарағынабаллқоюарқылыбағалайды.

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды


2-тапсырманы орындайды



Жетон

5 балл

Жетон

5балл

Карточка


Оқулық

Сабақтың соңы

  1. Ехсel кестелік процессорында ақпараттыіздеудің қандай әдістеріментаныстың?

  2. Найти и выделить командасыныңқызметіқандай?

  3. Ауыстырмалытаңба дегеніміз не?Қандайқызметібар?

  4. Ехсel-де кестелікдеректердііздеудіңқандайжолдарыбар?

  5. ПОИСКПОЗ функциясыныңқызметіне?

  6. ПОИСКПОЗ функциясыныңқандайаргументтерібар?

  7. ИНДЕКС функциясықандайжағдайда қолданылады?

  8. ИНДЕКС функциясыныңаргументтеріната. Бүгінгісабақтаннеүйрендім? Келешектеқалай қолданамын?

Өзін-өзі бағалау.




Оқушының жұмысдәптері

Үй тапсырмасы

Өзің оқитын мектептің деректер базасын құрыңдар.