Файл: Блім Апаратты электронды кестелерде деу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.05.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім:


Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу




Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты


Сапарғали Шоқан




Күні:

15.12.2022 жыл




Сынып: 8 а

Қатысқандар:

Қатыспағандар:




Сынып: 8 ә

Қатысқандар:

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Қолданбалы есептерді шешу




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.2.4- кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу




Сабақтың мақсаты

  • кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу тәсілдерін біледі;

  • кестеде берілген функцияның графигін тұрғызуда, кірістірілген функцияларды қолданады;

  • қолданбалы есептерді электрондық кесте көмегімен шешуде, мәселені өз бетінше шешу жолдарын түсінгенін бағалайды













































Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «Жүректен жүрекке» тренингін ұйымдастыру.

ІІ. Үй тапсырмасын қайталату

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі

«Kahoot» программасы арқылы тексеріледі.


  1. Кірістірілген функциялар қай менюде(жапсырмада) орналасқан?

A) вставка; B)формулы;

C)главная; D) вид

  1. Excel программасындағы математикалық функцияны көрсет?

A) если; B)доход;

C)корень; D) дата

  1. Excel програмасында диаграмманың қандай түрлерін құруға болады?

A) жәй; B) қарапайым; C) стандартты және стандартты емес; D) күрделі

  1. Excel программасында формулалар қай таңбадан бастап жазылуы керек?

A) + ; B) = ; C) - ; D) :=

  1. Электрондық кестеде адрестерді көрсетудің қандай түрлері бар?

A) абсолюттік; B)салыстырмалы; C)аралас; D) барлығы да


  • деректі кестеге енгізуде формуланы қолдана алады;

  • функцияның графигін тұрғызуда қолдалданатын диагармма түрлерін ажыратады;

функцияның графигін нүктелік және графиктік диаграмманы қолданып тұрғызады.
Дескриптер

Кірістірілген функциялар, диаграмма түрлері, формула, сілтеме түрлеріне нақты жауап беріп, өткен тақырыпты еске түсіреді.





  • Интербелсенді тақта, слайд

Сабақтың ортасы


Жаңа сабақты Excel электрондық кестесі арқылы мысал келтіре отырып түсіндіру.

Ютюб каналынан тақырыпқа байланысты видео көрсету

«Білу және түсіну» деңгейі

«Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі жаңа тақырыпты топта талқылайды, пікірлеседі. Кезек- кезекпен бір-біріне түсіндіреді.

  1. Функцияның графигі дегеніміз не?

  2. Excel-ге функцияның графигін тұрғызуға арналған диаграмма түрлерін ата?

  3. Excel-ге график тұрғызу үшін нені анықтау керек?



Дескриптор:

  • Функция және кестеге мәлімет енгізуде формула қолданады

  • Функцияның графигін тұрғызу үшін диаграмманың екі түрі ажыратады.

  • Excel –де график нүктелік диаграмма арқылы тұрғызылатының біледі.



Оқулық






Оқушыларды жаңа тақырып бойынша тапсырма орындауына бағыт беру

1-тапсырма.

у=2х + 2 және у=х2 функциялары берілген. Осы функцияны салып, қиылысу нүктесін анықтандар.

Тапсырманы орындау алгоритмі:

  1. Кестені жасауда х мәнін мысалы, [-4; 4] дейін 1 қадаммен алайық.

  2. Берілген х мәнін у=2х + 2 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес =2*А1+2 формуласын В3 ұяшығына енгізіп, В13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз.

  3. Берілген х мәнін у=х2 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес =2*А1+6 формуласын С3 ұяшығына енгізіп, С13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз.

  4. у=2х + 2 функциясының графигін салу үшін А1:А13 және В1:В13 ұяшықтарды көшіріп Кірістіру(Вставка) – Нүктелік(Точечная)-Тегіс нүктелі иір сызық(Точечная с гладкими кривыми и маркерами) командаларын орындап, көк түсті сызықтық түзуді аламыз.

  5. у=х2 функциясының графигін осы диаграммаға кірістіру үшін С3:С13 арасындағы ұяшықтарды көшіріп, диаграмманы ерекшелеп алып, Кірістіру(Вставить) командасын басамыз. Диаграммада қызыл түсті сызықтық түзу пайда болады. Функцияның графиктерінің қиылысу нүктесін шыққан суреттен қарап анықтауға болады.




Дескриптор:

  • орындау алгоритмі арқылы функция графигін тұрғызады.

  • Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды .










Тапсырманы орындау алгоритмін түсіндіру:

  1. Тапсырманы орындау үшін физикадағы тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын жазамыз. I=U/R. Формулада байқалып тұрғандай ток күші мен кедергі арасында байланыс бар.

  2. С1 ұяшығына кернеудің тұрақты мәнін жазайық. Мысалы, U=40B. С1 ұяшығы абсалюттік ұяшығы ретінде пайдаланамыз.

  3. B2:В12 аралығына кедергі мәндерін қоямыз.

  4. С2 ұяшығына =$C$1/B2 формуласын жазып, С12 –ге дейін көшірмелейміз.


2-тапсырманы орындау.

Физикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану

Тапсырма: Ток күші(I) мен кедергі(R) арасындағы өзара байланыс графигін құрыңдар. Кедергі 1 Оммен 10Ом аралығында 1 Ом қадаммен өзгереді.


Дескриптор:

  • функция графигін тұрғызуда, диаграмманың графиктік түрін қолданады.

  • абсалюттік сілтемені біледі

Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды
ҚБ: «Бағдаршам» - өзін-өзі бағалау

Саралау: «Тапсырма» оқушылар тапсырманы орындайды, басқа тапсырма орындауда қолданады





Сабақтың соңы


«Жинақтау» деңгейі

«Біліміңді жинақта» айдарында жеке жұмыс беру

Әр суретке сәйкес дұрыс жауабын тап

1 2

3 4

а) гистограмма ә) конустық б) цилиндрлік

в) сақиналық г) дөңгелектік д) гафиктік

е) нүктелік ж) биржалық к) приамидалық


. Дескриптор:

  • әр суретке сәйкес дұрыс жауабын табады

ҚБ: «Смайлик» - тапсырманы орындап болған соң, дұрыс нұсқасын тексерді

Интернет көзі





Үйге тапсырма

«8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу» Тақырыпты оқу


Бүгінгі сабақ бойынша стикергебір сөйлем жазады, жетістік баспалдағына жапсырады, қорытындылайды.




























































Бағалау





балл

Сабақтың басы

Дескриптер

Кірістірілген функциялар, диаграмма түрлері, формула, сілтеме түрлеріне нақты жауап беріп, өткен тақырыпты еске түсіреді.


1 балл дұрыс жауапқа

Сабақтың ортасы


Дескриптор:

  • Функция және кестеге мәлімет енгізуде формула қолданады

  • Функцияның графигін тұрғызу үшін диаграмманың екі түрі ажыратады.

  • Excel –де график нүктелік диаграмма арқылы тұрғызылатының біледі.



3 балл

Сабақтың соңы


Дескриптор:

  • орындау алгоритмі арқылы функция графигін тұрғызады.

  • Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды .




3 балл




Дескриптор:

  • функция графигін тұрғызуда, диаграмманың графиктік түрін қолданады.

  • абсалюттік сілтемені біледі

Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды
ҚБ: «Бағдаршам» - өзін-өзі бағалау

Саралау: «Тапсырма» оқушылар тапсырманы орындайды, басқа тапсырма орындауда қолданады


3 балл




. Дескриптор:

  • әр суретке сәйкес дұрыс жауабын табады

ҚБ: «Смайлик» - тапсырманы орындап болған соң, дұрыс нұсқасын тексерді

3 балл