Файл: Оушылар геоэкономиканы зерттеу пні мен зектілігін тсіндіріп, елдер мен айматарды экономикалы дамуындаы географиялы кеістікті рлін анытайды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.10.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.1 геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты


Оқушылар геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігін түсіндіріп, елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтайды.

Бағалау критерииі

геоэкономика негіздерін түсінеді, мақсаты мен міндеттерін анықтайды

геоэкономиканың категорияларын біледі

геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды ажырата алады

елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру

  • Амандасу;

  • Оқу құралдарын түгендеу;

Кіріспе

-Ой шақыру

Экономикалық географияның зерттеу нысандары қандай?

Сабақтың тақырыбы анықталады.Сабақтың мақсаты анықталып, бағалау критерийлерімен танысады

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ

дидактикалық материалдар.


Ортасы

Геоэкономика (геоэкономика) - мемлекеттің экономикалық күші тұрғысынан жаңа экономикалық геосаясат (геосаяси экономика), сыртқы саяси мақсаттарға қол жеткізу, жаһандық немесе өңірлік билікті экономикалық құралдармен қамтамасыз ету. Геоэкономика - бұл сыртқы және ішкі қауіптердің әсерінен көп салалы байланыс кеңістігінде экономикалық даму стратегиясының ғылымы, осы жерде және әлеуметтік уақыттағы жоғары өмір сапасын қамтамасыз етеді.

Геоэкономикалық көзқарас АҚШ-та Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін алғаш рет дамыды және «КСРО-ның қоршау доктринасында» көрінді.

Геоэкономиканың мақсаты мен міндеттеріне:

  • әлемдік саясатта жанжалдардың ерекше түрлерінің генезисі мен формалары - жаһандық ауқымдағы геоэкономикалық қақтығыстар;

  • экономиканың және географиялық кеңістіктің қатынасы, климаттың және ландшафттық ерекшеліктердің шаруашылық қызметтің нысандары мен формаларына әсері;

  • жаһандану жағдайында мемлекеттің халықаралық бәсекеге қабілеттілігін арттыру саясаты мен стратегиясы;

  • дүниежүзілік экономикадағы экономикалық тұрғыдан өзін-өзі қамтамасыз ететін аймақтарды қалыптастырумен байланысты халықаралық еңбек бөлінісінің жаңа типологиясы;

  • халықаралық қатынастар саласындағы саясат пен экономикадағы өзара іс-қимыл, стратегиялық басымдықтар мен жаһандық басқарудың негіздерін қалыптастыру.

Геоэкономиканы зерттеу тақырыбы мемлекеттік және аймақтық құрылымдардың ғана емес, сондай-ақ нақты халықаралық құрылымдардың - экономикалық, қаржы және интеграциялық бірлестіктердің, трансұлттық корпорациялардың, еуроорегиялардың, еркін экономикалық аймақтардың, сондай-ақ геосаяси субъектілердің (немесе блоктардың) даму үдерістеріне кіреді.Геоэкономикалық зерттеулер сыртқы және ішкі экономикалық саясатты реттеуге бағытталған нақты іс-шараларға, белгілі бір мемлекеттің немесе ұлтүстілік блоктың геоэкономикалық орналасуын жақсартудың ұзақ мерзімді стратегиясына бағытталған ұсыныстарды тұжырымдауда көрінетін оң, теориялық, нормативтік, прагматикалық болып табылады.

Атап айтқанда, әлемді бай Солтүстік және кедей елдерге бөле отырып, дәстүрлі тәсілдер арасында ерекшеленеді; Христиан Батыс және христиан емес; Американдық (NAFTA және Оңтүстік Америка), Еуропалық (Еуропалық Одақ) және Тынық мұхиты (Қытай, Жапония, Оңтүстік Корея, Тайвань) геоэкономикалық кеңістіктері.Геоэкономикаға ұқсас зерттеулер әлемдік экономика, экономикалық география, аймақтық, демография және т.б. сияқты ғылымдар аясында жүзеге асырылады.

Геоэкономика аясында ұсынылатын шаралар ауқымы экономикалық, сауда-саттық, технологиялық, валюталық соғыстар, экономикалық интеллект (өнеркәсіптік тыңшылықты қоса алғанда) және қарама-қайшылықтармен байланысты, қорғаныс (қорғау, меркантилистік) және қорлау әрекеттерін қамтиды.
Америка Құрама Штаттарында геоэкономиканың негізін қалаушы - американдық тарихшы, халықаралық қатынастар және әскери жанжалдар мен стратегиялардың тарихы саласындағы маман Эдвард Люттвак. Люттвак экономикалық геосаясатты бәсекелесе отырып, экономикалық бәсекелестікті жеңуге бағытталған саясат ретінде геоэкономиканың сыртқы саяси мақсаттарына қол жеткізу үшін әскери күштерді қолдануға ерекше назар аударады.

Геоэкономиканың мақсаттары мен міндеттері:

• климаттық және ландшафттық ерекшеліктердің шаруашылық қызметтің формалары мен заңдылықтарының әсерін;

• халықаралық күштік әскери-саяси бәсекелестікті экономикалық бәсекелістікке ауысуын;

• жаһандану жағдайында мемлекеттің бәсекеге қабілеттілігін арттыру стратегиялары мен саясаттарын;

• еңбек бөлінісінің жаңа типологиясын;

• халықаралық қатынастар саласындағы саясат пен экономиканы біріктіруін зерттеу.

Геоэкономика - мемлекеттік стратегиялық дамуды, экономикалық жолмен әлемдік және аймақтық күштердің артықшылығын реттейтін ғылым. Геоэкономика – жаһандану мен аймақтану факторының әсерінен қалыптасқан заманауи геосаясат ретінде қарастырылады. Геоэкномиканың негізгі категорияларына:

Экономика;

Кеңістік;

Стратегия;

Үстемдік.

Экономика - материалдық игіліктерді өндіру, айырбастау, бөлу және тұтыну үрдісі кезінде адамдар арасында пайда болатын өндірістік қатынастар.

Экономикалық кеңістік - көптеген объектілер мен байланыстар бар; елді мекендер, өнеркәсіптік кәсіпорындар, экономикалық жағынан игерілген және рекреациялық аймақтар, көлік және инженерлік желілер және т.б. дамыған аумақ.

Экономикалық стратегия - үкіметтің, аймақтар әкімшіліктерінің, кәсіпорындар фирмалар басшыларының өндіріс, бюджеттің кірісі мен шығысы салықтар, күрделі жұмсалымдар, баға, әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша үзақ мерзімді қағидаттық нұсқаулары, жоспарлары ниеттері; басшылық өнері; дамудың белгілі бір кезеңінде қалыптасқан өмір шындығын басшылыққа ала отырып, осы жұмысты жүргізудің жалпы жоспары.

Үстемдік — бір субъекттің екінші субъекттен басымдылық ету жағдайы.

Экономикалық география – қоғамның экономикалық өмірінің аймақтық ұйымдастырылуын зерттейтін қоғамдық географиялық ғылым.

Экономикалық география жалпы, дүниежүзілік шаруашылық, аймақтық экономикалық және салалық болып бірнеше топқа бөлінеді. (өнеркәсіп географиясы, ауыл шаруашылық, транспорт, қызмет көрсету ж.т.б.)

Мұғалім іс-әрекеті:

Мұғалім оқушыларға геоэкономика туралы мәтінмен танысуды жәнекесте толтыруды ұсынады.




Геоэкономика

Сипаттамалары

1.

Геоэкономика термині




2.

Геоэкономиканың мақсат-міндеттері




3.

Геоэкономиканың категориялары




4.

Геоэкономика мен экономикалық география айырмашылықтары




Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Бағалау критерийі

Оқушы

  • геоэкономика мақсаты мен міндеттерін анықтайды

  • геоэкономиканың категорияларын біледі

  • геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды ажыратады

Ойлау дағдылары Білу мен түсіну

Қолдану

Дескриптор:

  • геоэкономика мақсаты мен міндеттерін анықтай алады

  • геоэкономиканың категорияларын біледі

  • геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды ажырата алады

  • геоэкономиканың негіздерін түсіндіре алады

Мұғалім оқушыларғаелдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтап, зерттеуді ұсынады.

Мұғалім оқушыларға елдер мен аймақтарды және зерттеу жоспарын қоса ұсынады.

Жоспар:

  • Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін климаттық тұрғыданқолайлы және қолайсыз жағы

  • Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін климаттық тұрғыдан

қолайлы және қолайсыз жағы

  • Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін климаттық тұрғыдан

қолайлы және қолайсыз жағы

  • Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін климаттық тұрғыдан

қолайлы және қолайсыз жағы

  • Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөліне маыңздылығына баға беру

Оқушылар елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтап, зертейді.

Елдер мен аймақтар:

1-топ: Қазақстан Республикасы

2-топ: Шығыс Азия

3-топ: Ресей Федерациясы

4-топ: Оңтүстік – Шығыс Азия

Барлық сынып оқушыларына зерттеу жұмыстарын ортада қорғауды ұсынады. Зерттеу жұмысының бағалау дескрипторын ортаға талқылатады.

Оқушы іс-әрекеті:

Оқушылар зерттеу жұмыстарын ортада қорғайды және топтар бірін-бірі бағалайды.

Бағалау критерийі

Оқушы

  • Қазақстанның экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтайды

Ойлау дағдылары Қолдану

Талдау

Дескриптор:

  • Елдер мен аймақтардыңэкономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін климаттық тұрғыдан қолайлы және қолайсыз жағын анықтай алады

  • Елдер мен аймақтардыңэкономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін ландшафттық тұрғыдан қолайлы және қолайсыз жағын анықтай алады

  • Елдер мен аймақтардыңэкономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін саяси тұрғыдан қолайлы және қолайсыз жағын анықтай алады

  • Елдер мен аймақтардыңэкономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін экономикалық тұрғыдан қолайлы және қолайсыз жағын анықтай алады

  • Елдер мен аймақтардыңэкономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлінеқортынды жасай алады

Оқушылар мәтінмен танысады және геоэкономика туралы кестені толтырады


Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі

Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау

ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»


Бағалау парақшасын толтырады.

ҚБ Бағдаршам


http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «

Сабақтыңсоңы


Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылардың жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке рефлексия жасау.

Рефлексия. «Қажетті сөздің астын сызыңыз»әдісі

арқылы оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша рефлексия

жасауды ұсынамын.

1. Сабақүстінде мен жұмысжасадым

белсенді/ енжар

2. Сыныптағыөзжұмысыма

ризамын / ризаемеспін

3. Мағансабақтыңуақыты … көрінді

қысқа / ұзақ

4. Менсабақта

шаршадым / шаршамадым

5. Меніңкөңілкүйім … болды

жақсы / нашар

6. Сабақтақолданылғантапсырмалар … болды

түсінікті / түсініксіз

маңызды / маңыздыемес

қызықты / қызықсыз

7. Меніңойымша, үйтапсырмасы

оңай / қиын

қызықты / қызықсыз





Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы