ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.10.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ

Бөлім: Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет.

Сөз мәдениеті

МЕКТЕП: « Еңбекшіарал ауылындағы орта мектеп» КММ

КҮНІ:

Мұғалім: Курманалиева Р.С

СЫНЫП:

Қатысқандар : 18

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Сөз мәдениетінің адам қарым-қатынасындағы орны.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.7.1 жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;

10.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу.

Сабақ мақсаты

«Сөз мәдениеті» туралы жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөледі, ойын дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізеді, редакциялайды, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады.

ЕББҚ Мұғалімнің көмегімен «Сөз мәдениеті» туралы жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөледі, ойын дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізеді, редакциялайды, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады.

Алдыңғы білім

Қазақ киносы – қазақ тарихы

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 7 мин

Сабақтың ортасы 30 минут


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады.

Жағымды психологиялық ахуал. “Жұлдызды сағат” тренингі

Мақсаты: Адамның кәсіби іс-әрекетіндегі негізгі тұлғалық мәнді сезіну және ол мән-мағынаны бақыт туралы өз ойыңмен салыстыру.

ЖАЗЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту.

Тор көздерден Кей-Қабустың сөз мәдениеті туралы пікірін оқи аласыңдар. Төмендегі сұрақтарға берген жауаптарыңды Кей-Қабустың пікірімен салыстырыңдар.



  • Сөз мәдениеті дегенді қалай түсінесіңдер? Адамдар арасындағы қарым-қатынаста сөз мәдениетінің рөлі қандай?

  • Қазақ тілінің қоғамдағы қолданылу аясы, өзіндік орны қандай деп ойлайсыңдар?

  • Балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы болуы мүмкін?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ.

1.Оқылым мәтінін түсініп оқыңыз. Мәтіндерді графиктік ақпаратпен толықтырып оқып, негізгі ойды анықтаңдар.





(28-бет).

Дескриптор:

  • Мәтіндерді графиктік ақпаратпен байланыстырады – 2 балл

  • Мәтіннің негізгі ойын анықтайды – 1 балл

ҚБ

2. Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді түзетіп, редакциялап,

қайта жазыңдар. Себебін кестеге түсіріңдер.





Дескриптор:

  • Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді түзетеді – 1балл

  • Редакциялап, қайта жазады – 2 балл

  • Қате жазылған себебін түсіндіреді – 1 балл

ҚБ

ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.





3-тапсырма (ауызша). Мәтіннен ауызекі сөйлеу тіліне тән қолданыстарды анықтаңдар.



Дескриптор

  • Мәтіннен ауызекі сөйлеу тіліне тән қолданыстарды анықтайды-1балл

  • Ойын дәлелдейді-1балл

ҚБ

5-тапсырма. Сөз орамдары мен анықтамасын сәйкестендіріңдер. Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастырыңдар. Емлесін түсіндіріңдер.



Дескриптор

  • Сөз орамдарын мен анықтамасымен сәйкестендіреді;

  • Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастырады;

  • Емлесін түсіндіреді.

ҚБ

«Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

Оқушылар тор көздерден Кей-Қабустың сөз мәдениеті туралы пікірін табады. Төмендегі сұрақтарға берген жауаптарын Кей-Қабустың пікірімен салыстырады, бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.


Мәтін бойынша жұмыс. Мәтіндерді графиктік ақпаратпен байланыстырады;

Мәтіннің негізгі ойын анықтайды

Мәтіндердегі қате қолданылған сөздерді түзетіп, редакциялап,

қайта жазады. Себебін кестеге түсіреді.


Грамматикалық тақырыппен танысады.

Грамматикалық тапсырмалар орындайды.

•Мәтіннен ауызекі сөйлеу тіліне тән қолданыстарды анықтайды;

•Ойын дәлелдейді.

•Сөз орамдарын мен анықтамасымен сәйкестендіреді;

•Шылау сөздер мен одағай сөздерді қатыстырып, берілген сөз орамдарымен сөйлем құрастырады;

•Емлесін түсіндіреді.
«Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.



ҚБ «Плюс, минус, қызықты»

ҚБ «Плюс, минус, қызықты»

ҚБ «Плюс, минус, қызықты»

ҚБ «Плюс, минус, қызықты»



10-сынып қазақ тілі

10-сынып қазақ тілі

(Н.Уәли)
(«Әдептілік қағидалары» кітабынан)

(Ы.Алтынсарин)


Рефлексия 3 минут

К ері байланыс: «Менің баспалдағым»


Үй тапсырмасы. 7-тапсырма.