ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 5
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
10 сынып
Құқық негіздері
Қысқа мерзімді жоспар 1
Бөлім: | Мемлекет және құқық Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып ұғымын түсіндіру; 10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
құқықтық мәдениетҚұқық дегеніміз... Мен...деп ойлаймын Құқықтық норманың моральдық нормалардан айырмашылығы/ұқсастығы Құқықтық мәдениетті қалыптастыру маңызды, себебі... | |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту серіктестік, адалдық топтық жұмыс арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау). Жаһандық азаматтық Жаһандық азамат қауіпсіздігі. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Құқық негіздерінен түсінік бар | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Қызығушылықты ояту кезеңі. Оқушыларға тақырыпқа қатысты суреттерді тақтадан көрсетіп, пікірлерін білеміз. Проблемалық сұрақтар қоя отырып, тақырыппен байланысын сұраймыз. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері түсіндіріледі. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мағынаны тану кезеңі. «Құқық дегеніміз?» Сұраққа топтастыру жасаймыз. Құқықтың ұғымы мен белгілері.
ҚР-сы Конституциясында бекітілген (Конституциясының 14-16 бабы):14-бап 1. Заң мен сот алдындажұрттыңбәрітең. 2. Тегіне, әлеуметтік, лауазымдықжәнемүліктікжағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінгекөзқарасына, нанымына,тұрғылықтыжерінебайланыстынемесекезкелгенөзгежағдаяттар бойыншаешкімдіешқандайкемсітугеболмайды.15-бап 1. Әркімніңөмірсүругеқұқығы бар.16-бап 1. Әркімөзініңжекебасыныңбостандығынақұқығы бар. Cұрақ: Құқықтыңқандайбелгілерікөріністабады? Деген сұрақ топтарға қойылады. Тапсырма-1 /Құқық белгілерін талдап, ҚР конституциясынан нақты мысал келтіріңіз
Тапсырма-2 / Құқықтыңмəнін талдап, нақты мысал келтіріңіз / берілген құралдарды пайдаланып, макет арқылы түсіндіру
Тапсырма-3 /Қағидаттарды талдап, нақты мысал келтіріңіз
құқықтағысендіруменмəжбүрлеудіңүйлесімдігіқағидасы | Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы | ||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Оқушылар елдердің қандай озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге болатыны туралы екі ұсыныс жасайды. ББҮ кестесін толтырып бітіреді.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы | | | |
Қысқа мерзімді жоспар 2
Бөлім: | Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.2.1 - құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау; 10.1.2.2 - әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету | |||||
Сабақтың мақсаты | құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау; әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету | |||||
Бағалау критерийлері | · Құқықтық мемлекет қағидаларын көрсетеді • Өз таңдауын түсіндіреді · Жауабына дәлелдер келтіреді · Айқындайтын мысалдар айтады | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Құқықтықмемлекеттіңбелгілерінанықтауытиіс (айтылымдағдысы) • жекеқұқықтар • саясиқұқықтар • азаматтыққоғам • сыбайласжемқорлық • саяси партия • кәсіподақ • БАҚ • Қоғамдықбірлестіктер Азаматтыққоғам (...) Құқықтықмемлекетмаңызды, себебі(...) Азматтыққоғамқұрумаңызды, өйткені (...) Азаматтыққоғаминститутарымаңызды, себебі... | |||||
Құндылықтарды дарыту | Азаматтық қоғам бұл ... Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам өзара байланысты, өйткені (...) | |||||
Пәнаралық байланыстар | История всемирная, основы права | |||||
Бастапқы білім | Конституциялыққұқықтуралытүсінік бар | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | . Психологиялықрелаксация, сергіту сәті. Оқушыларбұлбелгілерқандаймемлекеткетәнекендігінанықтауытиіс Пікір айту Құқықтық мемлекеттің белгілері: 1. Заң үстемдігі 2. Заң алдындағы азаматтардың теңдігі 3. Биліктің тармақтарға бөлінуі 4. Сот тәуелсіздігі 5. Саяси көппікірлік | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||
Жаңа сабақ | Құқықтық мемлекеттің белгілері жазылған карточкалары таратылады. «Сәйкестікаймағына» құқықтықмемлекеттіңбелгілерінмаңыздылығынақарайорналастырады. Мәтінмен жұмыс Мәтінмен таныстыру Тапсырма Б Конституциядакөрсетілгеназаматтардыңқұқықтары мен бостандықтарыісжүзіндеорындалудама? Жауабыңызғамысалкелтіріңіз. «Демократиялық қоғамның заңдылықтары мен біздің қоғамымыздың дәстүрлерін үйлестіре отырып, біз одан әрі де саяси жүйеде мемлекеттік құрылыстың Қазақстандық моделін жетілдіру жолымен жүре беретін боламыз. Бұл – біз мақтануға құқылы және бәріміз ұқыптылықпен сақтауға міндетті Қазақстандық "ноу-хау"». Н.Ә.Назарбаев осы сөзімен не айтқысы келді? Өз пікірлеріңізді білдіріңіз. | Дескрипторлар:
Дескрипторлар
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Тірек-сызбалар Кесте | ||
Қорытынды | Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Үй тапсырмасы | Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері | | | |
Қысқа мерзімді жоспар 3
Бөлім: | Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.2.1 - құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау; 10.1.2.2 - әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету | |||||
Сабақтың мақсаты | Құқықтық мемлекеттің мәнін анықтау | |||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну Құқықтық мемлекетке тән белгілерді анықтайды Талдау Қазақстан және өзге мемлекеттердің құқықтық мемлекет ретіндегі белгілерін интеллект карта арқылы көрсетеді Бағалау Құқықтық мемлекеттің маңыздылығын анықтап, баға береді (Құқықтық мемлекет не себепті қажет? сұрағына жауап береді) | |||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты терминология
құқықтық мемлекет Құқықтық мемлекет / азаматтық қоғам дегеніміз... Құқықтық мемлекет қамтамасыз етеді... Адам мен азаматтың құқықтарына/бостандықтарына/міндеттеріне жататыны: ... Адам және азаматтың негізгі құқықтары келесі баптарға сүйенеді... Адам мен азаматтар міндетті: ... Қазақстан әлемде өзін құқықтық мемлекет ретінде жариялайды, себебі .... | |||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||
Пәнаралық байланыстар | Тілдік пәндер, гуманитарлық пәндер Мектеп бағдарламасы көлемінде гуманитарлық пәндер бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін,сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. | |||||
Бастапқы білім | Мектеп бағдарламасы көлемінде 9 сынып «Құқық негіздері» пәні бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін, сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. Сонымен қатар Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Б Сабақ тақырыбын айтпай, оқушыларға құқықтық мемлекеттің белгілерін кезегімен жазып отырамыз, оқушылар ол белгілер туралы өз түсініктерін айтып жеткізеді, барлық белгілерді талқылап болған соң оқушылар бұл белгілер қандай мемлекетке тән екендігін анықтауы тиіс. ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап «жақсы», «өте жақсы», «жарайсың» деп ауызша бағалап отырамыз М Оқушыларды жаңа тақырыппен таныстырамыз. Оқушыларға бүгінгі сабақтың қандай оқу дағдылары мен оқу мақсаттары болатыны туралы пікірін сұраймыз. Бағдарлама бойынша қарастырылатын оқу дағдылары, оқу және сабақ мақсаттарымен таныстырамыз. Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойына Азаматтық жауапкершілік және Қазақстандық патриотизм атты мемлекет құндылықтары дарытылады | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» | Тақырыптық суреттер | ||
Жаңа сабақ | М/Б Жаңа тақырыпқа қатысты түсіндірме жұмыстарын жүргізіп шолу жасаймыз. Оқушыларды бүгінгі тақырыпқа қатысты кілт сөздермен таныстырамыз. Бүкіл сыныптық талқылау жүргіземіз. Б Конституцияда көрсетілген азаматтардың құқықтары мен бостандықтары іс жүзінде орындалуда ма? - сұрағына жауап арқылы бүкілсыныптық талқылау өткізу. Жауабына мысал келтіруі тиіс. ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап ауызша бағалап отырамыз Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойына Азаматтық жауапкершілік және Қазақстандық патриотизм атты мемлекет құндылықтары дарытылады Қазақстанды және өзге мемлекеттердің құқықтық мемлекет ретіндегі белгілерін интеллект карта арқылы көрсетуге ұсынуға болады.
| Дескрипторлар:
Дескрипторлар
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Тірек-сызбалар Кесте | ||
Қорытынды | Кері байланыс : Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||
Үй тапсырмасы | Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері қысқаша инструктаж | | | |
Қысқа мерзімді жоспар 4
Бөлім: | Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.1.2.3 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату; 10.1.2.4 - азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының негізгі мәнін ашу | |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну Адам және азаматтың құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіреді Қолдану Адам құқықтарынсаяси, әлеуметтік, экономикалық және мәдени бағыттары бойынша ҚР Конститутциясының баптарын жіктейді | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты терминология
Адам құқығы/ бостандығы, ол ... Адам құқықтары сақталады: ... ҚР Конституциясының негізінде адам құқықтарының саяси, әлеуметтік, экономикалық, мәдени бағыттары маңызды, себебі Қазақстанда адам құқықтары сақталады, өйткені ... Адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығы ... | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тілдікпәндер, гуманитарлықпәндер Мектепбағдарламасыкөлеміндегуманитарлықпәндербойыншаалғанбілімдерімен күнделіктіөмірдегіәлеуметтіктәжірибелерін,сондай-ақБАҚ көздеріненберілетінақпараттардықолданады. | |||||||||||||
Бастапқы білім | Мектеп бағдарламасы көлемінде 9 сынып «Құқық негіздері» пәні бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін, сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. Сонымен қатар Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар. | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | М/Б Оқушыларға адам құқықтарының бұзылуы туралы суреттер топтамасын ұсынамыз, Бүкілсыныптық талқылау жүргіземіз, сол арқылы жаңа тақырыпқа шығамыз. Сұрақтар: - суреттер топтамасынан не көріп тұрсыз? - суреттер топтамасын қандай атау беруге болады? - біздің қоғамда Адам құқықтарын бұзу жағдайлары кездесіп жата ма? М Оқушыларды жаңа тақырыппен таныстырамыз. Оқушыларға бүгінгі сабақтың қандай оқу дағдылары мен оқу мақсаттары болатыны туралы пікірін сұраймыз. Бағдарлама бойынша қарастырылатын оқу дағдылары, оқу және сабақ мақсаттарымен таныстырамыз. ҚБұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаАзаматтық жауапкершілік және Қазақстандық патриотизм атты мемлекет құндылықтары дарытылады | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді | ҚБ «Мадақтау сэндвичі» Оқушылар жауабын мұқият тыңдап «жақсы», «өте жақсы», «жарайсың» деп ауызша бағалап отырамыз. | Тақырыптық суреттер | ||||||||||
Жаңа сабақ | Б Оқушылар «адам құқығы» ұғымынның мағынасын «нысана» стратегиясы арқылы ашады. «Адам құқығы» туралы бейнеролик көрсетіп, оның аясында талқылау ұйымдастыру. Бейнеролик бойынша сұрақтар:
ҚБұл оқу үдерісінде оқушылар бойына Азаматтық жауапкершілік және Қазақстандық патриотизм атты мемлекет құндылықтары дарытылады PETT формуласы. Азаматтық қоғамның негізгі элементтері мен институттары өзгерісі мен сабақтастығын талдайық!
| Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды ОқушыларғаҚР Конститутциясының ІІ бөлімін ұсынамыз.Ол бөлімде Адам құқықтарынсаяси, әлеуметтік, экономикалық және мәдени бағыттар бойынша ҚР Конституциясының баптарын жіктейді. Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан-жұлдыз» ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Әбсаттаров Р., Құқықтық мемлекеттің негізгі принциптері қандай? / Р. Әбсаттаров//Ақиқат.- 2004.- N12.-30-36б. А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин. «Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл . Е. Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007 жыл. Жоламан Қ.Д. «Мемлекет және құқық теориясы». – Алматы: Нұр-пресс, 2007. | ||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект | ||||||||||
Үй тапсырмасы | Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары | | | |