Файл: Білім беру йымыны атауы ырауылды ауылындаы аза орта мектеп кмм.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.10.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

01.02.2021

Сынып: 7 «Г», «Д», «Е»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдіктердегі фотопериодизм

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.1.6.2 - жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіру;

7.1.6.3 - өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуін түсінеді.

Көпшілік оқушылар үшін:

Білім алушылар фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі сипаттай алады.

Кейбір оқушылар үшін:

Нурацияны біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру кезеңі

«Миға шабуыл» әдісі

1.Өсімдіктерге тән қозғалыс түрлерін анықтаңдар?

2. «Фотосинтез» дегенімізне екенін түсіріңдер.

3. «Фотосинтез» және «фотопериодизм» түсініктерін сипаттап, салыстырыңдар.

1-тапсырма.

«Ой қозғау» әдісі

Сөзжұмбақ

1.Күн энергиясының қатысуымен болатын процесс?

2.Өсімдік қалай тыныс алады?

3.Өсімдіктің жер асты мүшесі?

4.Өсімдікке қажет жер асты мүшесі?

5. Фотопериодизмнің биологиялық және және тағы қандай маңызы бар?

6. Егер өсімдіктің тостағаншасы да күлтесі болса, онда ол қалай аталады?

7.Өсімдіктің тыныс алуы үшін не қажет?

8.Ұзақ мерзімде өсетін астық дақылды өсімдік?

9.Өсімдіктердің тарихи дамуы?

10.Аталықтың аналығының ауына түсуі?

11.Ұзақ күн өсімдіктері қай жерлерде, қай облыста таралған?

12. Түнгі уақытта гүлдейтін гүлдің түрі?

13. Фотопериодищщм сыртқы ортаның, маусымдық өзгерістеріне қандай реакция қатысады?

Ф

о

т

о

с

и

н

т

е

з







О

т

т

е

г

і














































Т

а

м

ы

р























































а

з

О

т



































































П

р

а

к

т

и

к

а






















г

ү

л

с

Е

р

і

к



















ж

а

Р

ы

қ























































б

И

д

а

й























































э

в

О

л

ю

ц

и

я



















т

о

з

а

ң

Д

а

н

у










с

у

б

т

р

о

п

И

з

м










н

а

м

а

З

ш

а

М

г

ү

л

б

е

й

і

М


д

е

л

у











2-тапсырма.

«Жұптық жұмыс»

«Конверттегі сұрақ әдісі

1 жұп. Қозғалу және тітіркендіргіш арасындағы байланыс сипаттап түсіндіріңдер?

2 жұп. Өсімдіктердің экологиялық айырмашылықтарын сипаттаңыз?

3 жұп. Өсімдіктің морфологиялық ерекшеліктерін түсіндіріңдер?

4 жұп. Жасанды жарықтың өсімдіктерге әсерін сипаттаңдар?

5 жұп. Бөлме өсімдіктерінің қозғалысын түсіндіріңдер?

6. Фотопериодизм ролін түсіндіріңіз?

7 жұп. Жарықтың өсімдік морфологиясына әсерін сипаттаңыз.

8 жұп. Қозғалу мен тітіргендіргіш арасындағы байланысты сипаттаңыз.

9 жұп. Өсімдік ағзасына фактордың әсе ету бағыты белгілі болса, өсімдіктің қалай қарай өсетінін болжаңдар.
3-тапсырма.

« Оқулықпен жұмыс»

Қолдану және талдау айдарындағы тапсырмалар.

Үйге тапсырма.

123-бет, & 34 «Синтез» айдарындағы тапсырмалар
Кері байланыс

«Еркін микрофон» әдісі


Мұғаліммен амандасады.

Кезекші мұғалімге мәлімет береді.


Жаңа тақырыпты анықтайды.

Тапсырма арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.

Тәжірбие арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.


Тақырыпты меңгергенін анықтау.


Дескриптор:
-Фотопериодизмнің рөлін сипаттайды;

- сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

  • Өсімдіктердің тіршілігіне қозғалыс пен жарықтың маңызын, қозғалу себептерін фотопериодизм ролін түсіндіріп, сипаттайды.

Дескриптор:

  • Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін анықтайды;

  • Жарықтың өсімдіктерге әсерін зерттейді.




Оқулық

(7-сынып),

АКТ

Оқулық,

АКТ

Оқулық

(7-сынып)





Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ




Пәні:

Биология




Бөлім:

Жасушалық цикл




Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы




Күні:

01.02.2022




Сынып: 9 «Б»/«Е»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

№8 зертханалық жұмыс Пияз тамырұшындағы жасушалардан митозды зерттеу.




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.2.2 -митоздың кезеңдерін зерттеу.




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Білім алушылар мейоз және оның фазаларын түсіндіре алады.




Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру кезеңі


«Миға шабуыл»
Митоз тез жүретін процесс пе?
Митозға ұқсас жасушаның бөліну процессі қалай аталады?
Митоз арқылы біржасушалы организмдердің ұрық жасушалары бөліне алама?
Адамның қай дене мүшесінде митоз тек туғанға дейін ғана жүреді?
Өсімдіктер митоз жолымен не түзеді?
1-тапсырма

«Оқулықпен жұмыс»

Қолдану және талдау» айдарындағы тапсырмалар


2-тапсырма

№8 зертханалық жұмыс Пияз тамырұшындағы жасушалардан митозды зерттеу.


Үйге тапсырма

&31 оқу
Кері байланыс

«Бас бармақ» әдісі



Мұғаліммен амандасады.

Кезекші мұғалімге мәлімет береді.


Оқушылар сұрақтарға мұқият жауап береді.

Оқушылар оқулықтағы тапсырмаларды орындайды.

Тәжірбие арқылы жаңа тақырыпты меңгергенін анықтайды.



«Жұлдызды шәкірт» әдісі

Дескриптор:

Қосымшада көрсетілген.
Дескриптор:

Қосымшада көрсетілген.




Оқулық

(9-сынып)

Зертханалық жұмыс дәптері




Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

03.02.2021

Сынып: 10 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Есептер шығару.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.4.2 дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;

10.2.4.3 аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Белгілердің тұқымқуалауының цитологиялық негіздерін сипаттай алады.

Оқушылардың көпшілігі:

Мендельдің заңдарын біледі.

Кейбір оқушылар:

Дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру кезеңі


«Миға шабуыл» әдісі

  1. «Белгілердің тәуелсіз тұқымқуалау заңдарын» ашу үшін Г.Мендель қандай белгілерді және оларды қандай нысандардан зерттеді?

  2. Бірінші және екінші ұрпақта дигибридті будандастыру және ажырау кезінде қандай сандық арақатынастар пайда болады?


1-тапсырма.

«Жеке жұмыс»

«Серпілген сауал»

1.Мендельдің неше заңы бар?

2.Не себепті Мендель өз тәжірибесіне бұршақ өсімдігін алды?

3.Бірінші заңы қалай аталады?

4.Екінші заңы қалай аталады?

5. Көптік аллельдер дегеніміз не?

6. Гаметалар тазалығының ережесі?

7. Көп аллельділік дегеніміз не?

8.
2-тапсырма.

1-тапсырма. Есептер шығару

1-есеп. Мына төмендегідей генотиптері бар өсімдіктер қандай гаметалар түзе алады?

a) AABB г) ааbb

ә) AаBB ғ) Aаbb

б) ааBB д) AаBb

в) AABb

2-есеп. Мына төмендегідей жолдармен будандастырғанда алынатын ұрпақтар тұқымдарының сыртқы көрінісін анықтау керек.

a) ааBb × aaBB

ә) Aаbb × Aabb

3-есеп. Қарбыздың сырты жасыл және жолақ-жолақ болады, ал формасы жағынан – сопақша және домалақ болып келеді. Сопақша келген жасыл гомозиготалы қарбызды, домалақ жолақ – жолақ гомозиготалы қарбызбен будандастырған. F1 – та домалақ жасыл қарбыздар пайда болған. F2 қандай?

4-есеп. Қызыл гүлді түн аруы өсімдігі ақ гүлділермен будандастырылған және ол доминантты.Сонда Ғ1 –дегі ұрпағының генотипі және фенотипі қандай болмақ?

Берілгені

А-қызыл гүлді түн аруы

А-ақ гүлді түн аруы

Т/к: Ғ1?

Жауабы: Р АА х аа

АА аа

Ғ1 Аа Аа Аа Аа

3-тапсырма.

«Жұптық тапсырма»

Жаңа сабақтан алған білімдерін пайдаланып, дигибридті будандастыру сызбанұсқасына талдау жасайды(тақтада Пеннет торы сызбанұсқасы арқылы).

Үйге тапсырма.

151-бет, қолдану және талдау тапсырмалары.

Кері байланыс

«Еркін микрофон» әдісі


Мұғаліммен амандасады.

Кезекші мұғалімге мәлімет береді.

Жаңа тақырыпты анықтайды.

Тапсырма арқылы жаңа тақырыпты талдайды.

Тәжірбие арқылы жаңа тақырыпты меңгеру.

Тәжірбие арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.




Дескриптор:

Белгілердің тұқымқуалауының цитологиялық негіздерін сипаттай алады.
Дескриптор:

Есептердің құрылымымен танысады;

Есептер шығарып көрсетеді

Дескриптор:

-Пеннет торы сызбанұсқасына түрлі-түсті қағаздар, маркерді пайдаланып тақтаға шығып орналастырады.




Оқулық

(10-сынып),

АКТ

АКТ

Оқулық,

АКТ





Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

31.01.2021

Сынып: 8 «Е»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметін біледі.

Көпшілік оқушылар үшін:

Қаңқа бөлімдерін атап бере алады.

Кейбір оқушылар үшін:

Сүйектің түрлерің ажырата алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру кезеңі

«Миға шабуыл» әдісі

1. Сүйектің қызыл кемігінің биологиялық маңызы қандай?

2. Баланың сүйегінің ересек адам сүйегінен қандай айырмашылығы бар?

3. Адам денесінде қанша сүйек бар?

1-тапсырма.

Топтық жұмыс

ӘР топқа тек бір мәселені бөліп беріңдер.Олар үлкен топқа өз ойларын ұсынады, ал басқа топтар толықтырып немесе қарсы пікірлер айтуға болады.

I-топ. Бас сүйегі.
II- топ. Тұлға сүйектері.
III -топ. Қол-аяқ сүйектері.
2-тапсырма.

«Жеке жұмыс»

1.Суретті қарап, қабырғалардың омыртқа жотасы және төспен қалай байланысқанын түсіндіреді.

2. Қаңқа қызметін талдайды. Жалпақ сүйектердің басты қызметі қандай?


3-тапсырма.

«Лото» әдісі

Сүйектерді құрылысынa қaрaй жiктейдi.

Ұзын

Қысқа

Жалпақ


Иық белдеуі және қол басы сүйектері:





1-бұғана;

2-жауырын;

3-тоқпан жілік;

4-шығанақ сүйек;

5-кәрі жілік;

6-білезік сүйектері;

7-алақан сүйектері;

8-саусақ сүйектері.

Жамбас және аяқ ұшы сүйектері

  1. жамбас сүйегі;

2- ортан жілік;

3- асықты жілік;

4- шыбық (садақ) сүйек;

5- өкше сүйек;

6- толарсақ сүйектері;

7- табан сүйектері;

8- башпай сүйектері

9.Омыртқа

1 0.Бассүйек


Үйге тапсырма.

«Фишбоун» әдісі

Дескриптор

Құрылысын жіктейді

Қызметін айтады

Маңызын талдайды
Кері байланыс

Бaғалaу сaусaқ бoйыншa

мен бәрiн түсiндiм

тoлық түсiнбедiм

мaғaн ештеңе түсiнiксiз.



Мұғаліммен амандасады.

Кезекші мұғалімге мәлімет береді.
Жаңа тақырыпты анықтайды.
Тапсырма арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.

Тәжірбие арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.

Тақырыпты меңгергенін анықтау.


Дескриптор:

-адам қаңқасы бөлімдерінің атауын сипаттайды

-адам қаңқасы бөлімдерінің қызметін сипаттайды

Дескриптор:

- Суретпен жұмыс жасайды.

- Тапсырманы талдап мысалдар келтіреді.

Дескриптор:

Қысқа сүйектерді атайды

Ұзын сүйектерді теріп жазады

Жалпақ сүйектерді табады







Оқулық

( 8-сынып)


АКТ

АКТ,

Оқулық

(7-сынып)







Білім беру ұйымының атауы

«Қырғауылды ауылындағы қазақ орта мектеп» КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Жасушалық цикл

Педагогтің аты-жөні:

Нұрманбет Сабина Марғуланқызы

Күні:

03.02.2022

Сынып: 9 «Б»/«Е»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мейоз. Мейоз фазалары. Мейоздың митоздан айырмашылықтары №7 БЖБ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.2.3- мейоз кезеңдерін сипаттау;

9.2.2.4 митоз және мейоз үдерістерін салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Мейоз кезеңдерін сипатайды.

Көпшілік оқушылар үшін:

Мейоз және оның фазаларын түсіндіре.

Кейбір оқушылар:

Митоз және мейоз үдерістерін салыстырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау







Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру кезеңі


Ой қозғау сұрақтары:
1.Мейоз дегеніміз не?
2.Гамета, зигота деген не?

1-тапсырма

«Ойлан. Жұптас. Талқыла»

1-топ. «Мейоз кезеңдері» сызбасын құрастырыңыздар.
2- топ. Мейоз және оның фазаларын сипаттаңыздар.
3-топ. «Венн» диаграммасына митоз және мейоз үдерісінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын, ортақ белгілерін мәтіннен тауып жазыңыз.


№7 Бөлім бойынша жиынтық бағалау.

Үйге тапсырма

«Термин сөздермен» жұмыс

Кері байланыс

«Еркін микрофон» әдісі арқылы кері байланыс алу.



Мұғаліммен амандасады.

Кезекші мұғалімге мәлімет береді.

Оқушылар сұрақтарға мұқият жауап береді.

Оқушылар оқулықтағы тапсырмаларды орындайды.

БЖБ тапсырмаларын орындайды.

Кері байланыс береді.



«Мадақтау» әдісі
Дескриптор:

  • Мейоз кезеңдерін сипатайды.

  • Мейоз және оның фазаларын түсіндіре.

  • Митоз және мейоз үдерістерін салыстырады.


Дескриптор:

Қосымшада көрсетілген.




Жұмыс дәптері,

АКТ

Үлестірме қағаздар