Файл: Блім 1 Периодты за жне периодты жйе Педагогті атыжні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 17.10.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | 2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | |
Қатысушылар саны | |
Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Галогендер (25-сабақ) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 10.2.1.16 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру 10.2.1.17 - хлорид-, бромид-, йодид-иондарына сапалық реакцияны білу; |
Сабақтың мақсаты: | топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді; - тұз қышқылының химиялық қасиетін оқу және оның ұолдану аймағын білу; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. | Ынтымақтастық орта қалыптастыру. Кіріспе: бүгін біз галогендер мен хлор қосылыстары - сутегі хлориді мен тұз қышқылын зерттей бастаймыз. | Кейбір қызықты деректер: • Адамның асқазаны тұз қышқылымен зақымданған шырышты қабатты аптасына бір рет жаңартып отырады. • Адамның асқазанындағы тұз қышқылы сондай агрессивті қырынуға арналған лезбені апта ішінде ерітіп жібереді. • тұз қышқылы - толығымен буланып кетуі мүмкін; • тұз қышқылы - асқазанда тағам қорытуға көмектеседі және түрлі патогенді бактерияларды өлтіреді; | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/ef5985f0-2136-4d06-9bad-855761aefeae |
Жаңа сабаққа кіріспе | - жеке жұмыс –2 минут ішінде оқушылар дәптерлерінде кластер құрады | ОМ анықтау (сур.1):“Мен тұз қышқылы және хлорсутек жөнінде не білемін? ” | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы 15 мин. | - Жұптық жұмыс –2 минут ішінде оқушылар өздерінің ассоциациялары туралы айтады және өз кластерлерін жаңа сөздермен толықтырады. Өзін-өзі бағалау. | 2. Дамыту картасы – Әр оқушы жекке мәтін оқиды (қосымша). Мәтінді оқи отырып оң жақ бөлігіні төмендегі белгілерді қойып отырады:
Оқушылар белгілерді қойып болғаннан кейін мұғаліммен бірге талқылайды. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы. Кестені толтырыңыз. (15 минут). | Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/ef5985f0-2136-4d06-9bad-855761aefeae |
Топтық жұмыс 6 мин | Кестені толтырыңыз. (15 минут). | Өзара бағалау. Дескриптор: 1.Хлорсутек және тұз қышқлының физикалық қасиеттерін сипаттайды; 2. Хлорсутектің алыну теңдеуін жазады; 3. Тұз қышқылының жәй және күрделі заттармен реакция теңдеуін құрады; 4. Тұз қышқылының қолдану аймағын біледі. | Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Бағалау критерий: Хлорсутек және тұз қышқылының қасиеттерін оқу және тұз қышқылының қолдану аймағын білу; | http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/ef5985f0-2136-4d06-9bad-855761aefeae |
Жеке жұмыс 5 мин | | Тапсырма 1 Химиялық белсенділігі ең жоғары галогенді анықта. Қосымша ақпарат көздерін қолдана отырып: a) қалыпты жағдайдағы агрегаттық күйін, түсін сипатта; ә) хлормен, сутекпен, оттекпен реакция теңдеулерін құрастыр Тапсырма 2 Хлордың қосылыстардағы тотығу дәрежелерін анықта: KCl, KClО, KClО2, KClО3, KClО4. Тапсырма 3 А. Бромның сутекпен, алюминиймен, фосформен реакция теңдеулерін жазып, теңестір. Ә. Бромның қосылыстардағы тотығу дәрежелерін анықта: калий бромиді – KBr, калий гипобромиті – KBrО, калий бромиті – KBrО2, калий броматы – KBrО3, калий перброматы – KBrО4. Тапсырма 4 Иодтың сынаппен (ІІ), алюминиймен реакция теңдеулерін жазып, теңестір. Түзілген өнімді ата. Бұл реакцияда иод қандай қасиет көрсететінін дәлелде. | - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді; - тұз қышқылының химиялық қасиетін оқу және оның қолдану аймағын білу; | |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |
Бөлім: | 2.2 Стандартты электрондық потенциалдар |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | |
Қатысушылар саны | |
Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Тотығу және тотықсыздану реакциялар теңдеулері. БЖБ №3 (25-сабақ) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 10.2.2.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу; 10.2.2.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу; |
Сабақтың мақсаты: | Тотығу-тотықсыздану реакциялар туралы білімді жинақтау |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. | Оқушылармен амандасу және түгендеу. (W) Мұғалім оқушыларға тақырыпты, оқу мақсатын және бағалау критериилерін таныстырады. Ары қарай тапсырма береді. | (I) Тапсырма 1. Алдыңғы сабақтағы біліміңізді пайдаланып, төменде көрсетілген терминдердің ішінен белгісіздерін табыңыз. Оқушыларға тілдік терминдер бойынша тапсырма жауабы мен кері байланыс береді. Оқушылар жанындағы көрсшісімен алмасып, бірін бірі бағалайды. | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81570335-f3cf-4983-8186-3f5cb603d1f9 |
Жаңа сабаққа кіріспе | Тапсырма 2. Жұпта келесі терминдерге анықтама беріңіздер. Оқушылардың аталған тақырыпта терминдерді қаншалықты меңгергенін тексеру үшін осы тапсырма беріледі және мұғалім барынша дұрыс анықтама болуын қадағалайды. Жауаптарымен салыстырылады. |
Жұптар өзара баға береді.
| Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы 15 мин. | Ары қарай келесі тапсырма беріледі. Тапсырма 3. Жұпта келесі тотығу-тотықсыздану реакцияларын электрондық баланс әдісімен теңестіріңіз. | Жауаптарымен салыстырылады. Жұптар өзара бір-біріне баға береді. (W) Оқушылардың білімін практикалық байланыстыру үшін мұғалім оларға демонстациялық эксперименттер көрсетеді. Оқушылар сол бойынша сұрақтарға жауап береді: | Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81570335-f3cf-4983-8186-3f5cb603d1f9 |
Топтық жұмыс 6 мин | Тапсырма 4. Сұрақтарға жауап беріңіз. Топтық жұмыс Нәтижелері келесі дұрыс жауаптармен салыстырылады. |
Ары қарай мұғалім оқушылардың осы құбылыстағы тілдік дағдыларын тексеру үшін келесі тапсырманы ұсынады: | Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/81570335-f3cf-4983-8186-3f5cb603d1f9 |
Жеке жұмыс 5 мин | Ары қарай мұғалім оқушылардың осы құбылыстағы тілдік дағдыларын тексеру үшін келесі тапсырманы ұсынады: Тапсырма 5. Сөйлемді толықтырыңыз. Жеке жұмыс Мұғалім тарапынынан кері байланыстар беріледі. | «Ерітіндіге күлгін түс беретін перманганат (VII) иондары .................................... ортада .................................... иондарының (тотықсыздандырғыш) әсерінен ......................... иондарына айналады, сол себепті ерітінді ............................................. . Яғни калий манганаты (VII) ....................................................... Оқушы нәтижелері дұрыс жауаптармен салыстырылады. «Ерітіндіге күлгін түс беретін перманганат (VII) иондары қышқылортада сульфит иондарының (тотықсыздандырғыш) әсерінен Mn2+ иондарына айналады, сол себепті ерітінді түссізденеді . Яғни калий перманганаты (VII) тотықтырғыш. (I) Кейін ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ жүзеге асады. | | |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |
Бөлім: | 2.2 Стандартты электрондық потенциалдар |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | |
Қатысушылар саны | |
Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Тотығу және тотықсыздану реакциялар теңдеулері (26-сабақ) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 10.2.2.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу; 10.2.2.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу; |
Сабақтың мақсаты: | Cулы ерітіндіде жүретін тотығу-тотықсыздану реакцияларының теңдеуін жартылай иондық әдіспен құру |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. | Оқушылардың алдыңғы сабақтағы меңгерген білімін тексеру үшін оларға тапсырма беру. Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбымен және оқу мақсатымен таныстырады, бағалау критериилерін көрсетеді. | ТАПСЫРМА 1. Берілген теңдеуді электрондық баланс әдісімен теңестіріңіз HCl + KMnO4 = Cl2 + KCl + MnCl2 + H2O Тексеру: Оқушылар жеке жұмыс істейді. Берілген 2-3 минутта оқушылар өз жауаптарын презентациядағы дұрыс жауаптармен салыстырып, өзін өзі бағалайды. | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | |
Жаңа сабаққа кіріспе | Кейін мұғалім оқушыларды сулы ерітіндідегі жүретін ТТР теңестіру үшін қажетті алгоритммен таныстырады. Оқушылар конспект жазып алады. | Ары қарай мұғалім ең алдымен оқушыларға сулы ерітінділердегі тотығу-тотықсыздану реакцияларының мысалы ретінде калий перманганаты мен калий дихроматы қосылыстарын көрсетеді. Сулы ерітіндідегі ортаның (қышқыл, бейтарап, негіздік орта) маңызын көрсете отырып, тотығу дәрежесі мен ерітіндідегі түстің өзгерісін көрсетеді. Оқушыларға презентация көшірмесі таратылады, себебі ол алдағы жаттығулар үшін қажет. (W) Оқушыларға әр түрлі ортада жартылай реакция теңдеуін жазуға көмек беретін ЖАДЫНАМАмен таныстырады. Оқушыларға ЖАДЫНАМА көшірмесі таратылады, себебі ол алдағы жаттығулар үшін қажет. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы 15 мин. | Оқушыларға АЛГОРИТМ көшірмесі таратылады, себебі ол алдағы жаттығулар үшін қажет. | (W) Кейін мұғалім сулы ерітіндіде жүретін Мысал 1 ТТР ҚЫШҚЫЛ ОРТА бойынша K2Cr2O7 + Na2SO3 + H2SO4 → Cr2(SO4)3 + Na2SO4 + K2SO4 + H2O реакциясын оқушылармен толық түсіндіреді және талдайды. Тотығу дәрежесі өзгерген иондардың жартылай реакция теңдеуін жазуды және иондық теңдеуді шығаруды, реакцияны теңестіруді көрсетеді. Дәл осылай, Мысал 2 БЕЙТАРАП ОРТАДА жүретін Na2SO3 + KMnO4 + H2O → Na2SO4 + MnO2 + KOH және Мысал 3 СІЛТІЛІК ОРТАДА жүретін Na2SO3 + KMnO4 + KOH → Na2SO4 + K2MnO4 + H2O реакциясы толық талданады. | Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | |
Топтық жұмыс 6 мин |
|
Тотығудың жартылай теңдеуі: Тотықсызданудың жартылай теңдеуі: Иондық теңдеуі:
Тотығудың жартылай теңдеуі: Тотықсызданудың жартылай теңдеуі: Иондық теңдеуі: | Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | |
Жеке жұмыс 5 мин | Мұғалім оқушыларға дұрыс жауаптарын береді және кері байланыс беріледі. | ТАПСЫРМА 2. Жұптық жұмыс. Төмендегі реакцияларды жартылай иондық баланс әдісімен теңестір. 1. K2S+KMnO4+H2SO4= S+MnSO4+K2SO4+H2O 2. K2S+KMnO4+H2O=MnO2+S +KOH 3. KMnO4+K2S+KOH=K2MnO4+SO2↑+H2O (I) Қалыптастырушы бағалау. | | |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |