Файл: Саба Информатика Мектеп . Билялов атындаы мектеплицейі кмм.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 5
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ:Информатика | Мектеп : «Қ.Билялов атындағы мектеп-лицейі» КММ | |||||||||||||||||||||||||
| Мұғалімнің аты-жөні: Қабылов Даулет. | |||||||||||||||||||||||||
Күні: 04.03.2020 | Қатысқандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 8А,Б. | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 8.3.3.1 While цикл операторын пайдалану; | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: While .. do операторы туралы түсінік беру.Әзір-қайталаукомандаларын Паскаль опереторында программалауды үйренеді, пысықтау Көбі: Программаныықшам, сапалы жаз удағдысын қалыптастыру. Программаның математикалық моделі туралы түсінік қалыптастырады. Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар орындай алады. While .. do операторы туралы түсінік алады. While .. do операторға есептер шығара алады. | |||||||||||||||||||||||||
Көпшілік оқушылар орындай алады. Паскаль программасының құрылымын біледі. Программа құра алады. | ||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады. Терминдерді жатқа айта алады. | ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | ағылшын тілі, | |||||||||||||||||||||||||
Акт қолдану дағдылары | Компьютер, интерактивті тақта | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Графикалық режим туралы сұрақ –жауаптар. While .. do операторы туралы түсінік. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ұйымдастырылуы кезеңі 1.Оқушылармен сәлемдесу 2.Келмеген оқушыларды белгілеу 3.Сабаққа дайындығын,құралдарын тексеру. | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақты басы 5 минут | Ертеңгілік шеңбері Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір-бірімен «Сәлем!»деп амандасады. Үйтапсырмасы: «Ойқозғау» Өткен материалды қайталау сұрақтары
REPEAT операторының жалпы жазылу түрі қандай? | Шаттық шеңбері | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақты түсіндіру. Паскаль тілінде қайталау процесін жүзеге асыратын циклдік операторлардың үш түрі бар: арифметикалық цикл –FOR, шартты алдын ала тексеретін цикл –While және шартты соңынан тексеретін цикл –Repeat. Егер шарт алдын ала циклдегі операторды (немесе құрама операторды) неше рет қайталау керек екендігі белгісіз болып, оның тек қайталану (аяқталу) шарты берілсе, онда While, Repeat операторлары пайдаланылады. Ал FOR операторы қайталану саны алдын ала белгілі болған кезде қолданылады. While операторы. Алдын ала берілген шарт бойынша қайталануды жүзеге асыратын бұл оператор While (оқылуы: уаил, аударылуы: әзірше) және DO (оқылуы: ду, аударылуы: орындау) түйінді сөздері қолданылып орындалады. Program esep1; uses graphabc; vari,r,k:integer; s:string; begin lockdrawing; r:=200; k:=0; for i:=1 to 10 do begin if i mod 2=0 then setbrushcolor(clred) else setbrushcolor(clwhite); circle(200,200,r-k); str(i,s); textout(6+k,194,s); k:=k+20; redraw; end; end.
1. While-Do операторының орындалуы: 1. Whileоператоры циклге кіру шартынан және цикл денесінен тұрады. 2. Цикл денесін әрбір қайталау алдында шарт тексеріледі. Шарт ақиқат болған жағдайда, цикл денесі орындалады, әйтпесе бағдарлама келесі операторға көшеді. 3. Егер шарт алғаш тексерілгенде жалған болса, цикл денесі бір рет те орындалмастан бағдарлама цикл соңына шығады. 2. Repeat–until операторының орындалуы: 1. шарт кейін тексеріледі, сондықтан серия кем дегенде бір рет атқарылады. 2. repeat операторында шарт ақиқат (иэ) болғанда қайталау (цикл) аяқталады. 3. repeat операторында қайталау соңы шартпен аяқталады. Енді алдыңғы мысалдағы алғашқы 5 натурал санның қосындысын есептеу бағдарламасын циклдік операторлар көмегімен құрайық. Ол үшін алгоритмдік тілде, блок схемасын және бағдарламасын жазайық. әзір циклін пайдаланып алгоритмдік тілдегі жазылуын мен жазамын, оқушылар бағдарламалау тіліне аударады (флипчартта, TP бағдарламасында)
дейін циклін алгоритмдік тілде мен, бағдарламалау тілінде оқушы жазуы керек (флипчартта, ТР бағдарламасында)
Алғышартты циклден соңғы шартты циклге ауысып бағдарлама құруда не байқадық?
1. Бірінші бағдарламадағы while операторы жазылған жолға екінші бағдарламада repeat операторы жазылады. 2. Бірінші бағдарламадағы цикл денесі begin … еnd; операторлық жақшаға алынады, ал екінші бағдарламада цикл денесін (операторлық жақшаға алу міндетті емес) кейін until операторы жазылады. 3. әзір цикліндегі шартқа дейін цикліндегі шарт қарама-қарсы. Жаңа сабақты пысықтау Оқушыларға жеке нұсқалы, үшдеңгейлі есептерді компьютерде шешуге таратылу қағаздары беріледі. Оқушылар орындағаннан кейін компьютер арқылы тексеріп, жауабын анықтап,бағалаймыз. | Оқулық, дәптерлер. Компьютермен жұмыс | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақты қорытындылау Жаңа сабақты түсінгенін тексеру мақсатында практикалық тапсырмалар: а. «Тәжірибеден қорықпаңыз – нәтижесін көру үшін бағдарламаның бір бөлігін өзгертіңіз». Оқулықтағы №19 есеп 1, 3, 5, …, 15 сандары квадраттарының қосындысын есептеу алгоритмін және бағдарламасын құру керек. Соңғы шартты циклді пайдаланып жауабын алу керек. Оқушылар компьютерде өздері орындауы керек.
x:=x+2; өрнегін inc(x,2) бүтін санды арттыру процедурасымен ауыстыруға болады. №21 есеп. S=22+23+24+25 есептеу бағдарламасы әзір циклімен жазылған, дейін цикліне ауыстырып жазуы керек.
ә. «Прогрессияға берілген есептерді компьютерде шығарайық» Алгебра 9 сынып оқулығынан №186 есеп А)Егер арифметикалық прогрессияның a1=7, d=4, n=13 болса, онда n-ші мүшесін және алғашқы n мүшесінің қосындысын табыңдар. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің және алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласына , қойып есептейік: a13= 7+ 4*12=55, S13=0,5*(7+55)*13=403 В) Арифметикалық прогрессияны тізбек түрінде жазайық. 7, 11, 15, …, 55 тізбегінің қосындысын есептеу үшін әзір циклін пайдаланып алгоритмдік тілде кескіндейік. aлг қосынды ( нәт бүт s) басы бүт х s:=0; х:=7 әзір x<=55 цб s:=s+x шығару s х:=х+4 цс соңы С) while – do және Repeat–until операторларын қолданып бағдарлама құру.
Венн диаграммасы
Сабақты бекіту сұрақтары
FOR операторының жазылу үлгісін көрсет? Үй тапсырмасы :While .. do операторын оқып келу.Байтеректің суреттін салу. | | ||||||||||||||||||||||||
Дифференция.Оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлаймыз?Қабілеті жоғары балаларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау- оқушылардың ілгерілеуін білімдерін қалай қадағалайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Әр оқушыға өзінің тапсырмасын орындағаннан кейін тобына есептер беремін. | Өз бетікдік жұмысты орындау деңгейі | Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау. |