ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.10.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Күні: 05.10.20122

Сынып: 7

Сабақ №5

Мектеп: ЖББМ №10

Мұғалім – Турсунмухамбетова Ж.М.

Қатысқандар саны: Қатыспапағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Файлдардың көлемі

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

7.1.2.3 -бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстыру;

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

  • Файлдардың өлшемін кішірейтуді білетін болады; файлдарды архивтеп, архивтен шығара алады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Бірдей ақпаратты сақтайтын, түрлі форматтағы файлдың өлшемдерін салыстыру не үшін керектігін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:

  • Бірдей ақпаратты сақтайтын, түрлі форматтағы файлдың өлшемдерін салыстыру бойынша зерттеулер жүргізеді

  • Жасалынған критерийлер негізінде маңыздылығын бағалай алады

Бағалау критерийлері

  • Бірдей ақпарат сақталған түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін анықтайды

  • Түрлі пішімдегі мұрағаттарды көрсетеді

Тілдік мақсат

Пәндік лексик мен терминология:

  • Файлдардың өлшемі, қасиеті, файлдардың пішімі

Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы:

  • Талқылау:

Бірдей мазмұндағы, бірақ түрлі форматтағы файлдарды қандай тәсілдермен салыстырауға болады?

  • Жазу:

Файлдардың өлшемі – Размер файлов – File sizes.

Файлдардың пішімі – Формат файлов – File format

Құндылықтарға баулу

Ұқыптылыққа, жауапкершілікке баулу

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы оқу

Алдыңғы сабақтарда оқушылар өлшем бірліктері мен ақпарат ұғымы, өлшемімен «файл», «файл форматы» танысты

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

2 минут
3 минут

1 минут

  • Жағымды психологиялық ахуал

«Сиқырлы сандықша» сандықшаның ішіне айна салып, әр оұушыға көрсетіп сандықшаның іішндегі адамның жақсы қасиетін айту керек.

Қызығушылық ояту

«Кіріспе сұрақ»:

  • Файлдың мәтіндік мөлшері .doc, .docx құрылған неге әртүрлі нұсқалы?

  • MS Word –дан қалай ерекшеленеді?

Компьютерлік жад түрлерімен 3 топқа бөлінеді.


Сандықша, айна


Қима қағаз

Ортасы
10 минут


1 минут
15 минут



«Жигсо» әдісін пайдаланып тақырыпты оқу, талдау, түсіндіру

1-топ: файлдардың кеңейтілуі

2-топ: файл қасиеті, мәтіндік файлдарды салыстыру

3-топ: графикалық файлдарды салыстыру

Бағалау: Бас бармақ

Топтық жұмыс

Сергіту сәті «Физминутка»
1-топ: Оқулықтың 20-бетіндегі қолдану деңгейінің тапсырмасын орындайды

2-топ: Оқулықтың 20-бетіндегі талдау деңгейінің тапсырмасын орындайды

3-топ: Оқулықтың 20-бетіндегі жинақтау деңгейінің тапсырмасын орындайды

Бағалау: балдық жүйе

«Информатика» 7сынып, «Атамұра» оқулығы, дәптер, қалам, маркер, қағаз А4 н/е А3

Проектор, бейнеролик

«Информатика» 7сынып, «Атамұра» оқулығы, дәптер, қалам

Аяқталуы

5 минут


2 минут
1 минут

«Конверттегі сұрақтар» әдісімен сұрақ-жауап арқылы бекіту.

  1. Бірдей мазмұндағы, бірақ түрлі форматтағы файлдарды қандай тәсілдермен салыстырауға болады?

  2. .doc және .tiff кеңейтілуімен сақталған файлдардың .docх және .jpg кеңейтілуі арқылы сақталған файлдан ерекшелігін анықтаңдар?

  3. Файл көлемін кішірейту үшін файлдың қандай форматын таңдау керек?

Бағалау: Бес шапалақ

Әрбір оқушы жеке бағаланады.

Кері байланыс «Табыс сатысы»



Конверт


Кері-байланыс парағы

Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы):

- «Файлдардың көлемі» параграфты оқу және бақылау сұрақтарына жауап беру

Қосымша ақпарат

Интернет ресурстары

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Топтық жұмыста деңгейлік тапсырма орындайды

Бес шапалақ, балдық жүйе, бас бармақ

Информатика сабағында оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіліп, ақпарат өлшем бірліктерін қолдана отырып, мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылады. АКТ-мен байланыс.

Бір-бірін топта тыңдау, сыйласытқ таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?