Файл: Тексерілді Бекітемін.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.10.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Тексерілді: Бекітемін:


Оқу ісі жөніндегі директордың Мектеп директоры: О.Қалжанов

орынбасары О.Баймұратов _____________________________

Мектеп: «Абай атындағы жалпы орта білім беретін мектеп»КММ


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дизайн және технология

Күні: 10.11.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Адыева Толқын

Сынып: 8 сынып (қыздар)

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақтың ұлттық киімі. Этностиль. Ою-өрнек стилизациясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)


8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету


Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсетеді.этностиль терминімен танысады, оның шығу тарихы туралы мағлұмат алады;

Оқушылардың басым көпшілігі:

түрлі ұлт өкілдерінің ұлттық киімдерін салыстырады, ерекшеліктерін ажыратады;

Бұйымдарды сәндеу үшін ұлттық нақыштағы жұмыстарды жасауда

өзінің ерекше шығармашылығын көрсетеді.

Кейбір оқушылар:

Басқа ұлттың мәдениет элементтерін қазақтың ұлттық ою өрнектерімен үйлестіреді; дайын ұлттық киім үлгілеріне және өзге ұлт мәдени элементтерін үйлестіреді, ою өрнек таңдайды

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

  • тілдік дағдыларын қолдана отырып, өзінің шығармашылық жұмыстарын орындалу үдерісінің сатылы кезеңдерін түсіндіреді (сөйлеу дағдылары) және сипаттайды;

  • өзінің іс-әрекетіне және дайын жұмыстарды орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, таныстыра алады;

Пәндік терминология

Стилизация

Стилизация

Stylization

Ою өрнек


Орнамент

Оrnament

Стиль

Стиль

Style

Дизайн

Дизайн

Design

Тілдік мақсаттарға байланысты талқылауға арналған сұрақтар:

  • Этностиль ұғымы ең алғаш … ғасырда пайда болған

  • Мен басқа ұлт өкілдерінің ........ түрлерімен таныстым

  • Ою-өрнектерді қолдана отырып .........

Құндылықтарды дарыту

Еңбек және шығармашылық

Жұптық және топтық жұмыс жасауда бірігіп еңбек ету, өзара сыйластық құндылығы;

Өзіне және өзгелерге құрмет:

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасу, құрмет құндылығы.

Пәнаралық байланыс

Информатика- интернет желісі арқылы дизайн туындыларын зерттеу

Тарих- ұлттық киім үлгілернің, ою-өрнектердің шығу тарихы

АКТ қолдану

Әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн туындылары туралы ақпаратты ғаламтордан алу арқылы көрсету.

Алдыңғы білім


Оқушылар жалпы этностильдегі бұйымдарда ұлттық киімдерді таниды;

Құрал-саймандармен, құрылғылар жұмыс істей біледі және оларды қолдануда қауіпсіздік ережелерін сақтайды.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, оқушыларды түгендеу

Топқа бөлу

  1. Сәукеле

  2. Бөрік

  3. Тақия

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижемен таныстыру



Сабақтың ортасы



  1. Тапсырма (Т)

бейнебаян көру арқылы түрлі ұлт өкілдерінің ұлттық киімдерін салыстырады, ерекшеліктерін ажыратады.

Бағалау критерийлері:

  • Ою-өрнектер стилизациясын анықтайды.

  • Бейнебаянды көре отырып қазақтың ұлттық киімдерін сипаттайды;

Дескриптор:

  • Бейнебаянды көреді;

  • Бейнебаян бойынша ою өрнек түрлерін ажыратады;

  • Қазақтың ұлттық киім түрлерін біледі;

  • Түрлі ұлт өкілдерінің киімдерін, қазақтың ұлттық киімдерімен ұқсастығын ажыратады.

  • Қазақтың ұлттық киімі мен қырғыздың ұлттық киімдерін салыстырады;

  • Ерекшеліктерін айырмашылықтарын анықтайды;

  1. Тапсырма (Т) (практикалық жұмыс)




Сабақтың соңы

Рефлексия

Сөйлемді толықтырыңдар

  • Сабақта..................қызықты болды

  • Сабақта..................қиын болды

  • Енді мен...................орындай аламын




Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер жүктеуді жоспарлайсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бұйымды дайындау сапасын бақылау, қолдау көрсету қажет

Қолпаштау, смайликтермен мадақтау арқылы

Оқушылар түрлі қайшы және желім түрлерімен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауы тиіс.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы жетістікке қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?