ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.02.2024
Просмотров: 13
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Сабақтың тақырыбы: | ҚАЗАҚСТАННЫҢ ТОПЫРАҚ ТҮРЛЕРІ | | |||||||||||||||||||
| Оқу мақсаты: |
| | |||||||||||||||||||
| Бағалау критерийі: |
| | |||||||||||||||||||
| Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Ресурстар | | ||||||||||||||||||
| Ұйымдастыру (1 минут) | Сабақ мақсатымен таныстыру, негізгі үйренетін ақпараттар. | Презентация № 1,2 бет | | ||||||||||||||||||
| Жаңа сабақ (10-12 минут) | Сабақ мақсатына жету үшін: Топырақ картасын қалай оқу керек? Қазақстан аумағында топырақтың таралуы қандай заңдылықтарға бағынады? Қазақстан аумағында топырақтың қандай түрлері таралған? Топырақ картасы – бұл кез келген аумақтағы топырақтың кеңістіктік орналасуының белгілі бір масштабта картографиялық негізде графикалық бейнеленуі. | Презентация № 3-14 беттер | | ||||||||||||||||||
| Тәжірибе (5 минут) | | | | ||||||||||||||||||
| Бекіту (4 минут) | 1 – тапсырма Тау топырағының ерекшелігі қандай? Неліктен таулы жерлерде қарашірік аз болады? Жауабы: 2- тапсырма Биіктік белдеулерге қарағанда ендік зоналылық бойынша топырақ түрлері көп өзгерістерге ұшыраған. Оның себебі неде? Жауабы: Ендік зоналылық күн сәулесі мен жер бередіне байланысты өзгереді. | Презентация № 15-19 бет | | ||||||||||||||||||
| | Қорытынды: Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтауды үйрендіңіздер. | | | ||||||||||||||||||
Бекітемін | | |||||||||||||||||||||
Педагогтың аты-жөні | | |||||||||||||||||||||
Күні | | |||||||||||||||||||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Топырақ және оның құрамы мен құрылымы | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.4.2-топырақ құрамын, түрлерін анықтап, құрылымын графикалық түрде көрсетеді | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар : -топырақ құрамын, құрылымын неден тұратынын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: -топырақтың түзілу факторларын атап өз түсініктерімен көрсете алады Кейбір оқушылар: - топырақ туралы жалпы мағұлмат қалыптастырады. | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерииі | Топырақтың құрамын түрлерін, оның маңыздылығы туралы біледі. Топырақтың құрылымын графикалық түрде көрсете алады. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Басы | Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.Оқу құралдарын алдырып ,назарларын сабаққа аудару. Шаттық шеңберін құрып бір-біріне сәттілік тілейді. Топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы «Автор орындығы әдісі» арқылы сұралады. 1.Биосфера дегеніміз не, грекше қандай ұғым береді? 2.Биосфера қабығының қалыңдығы қанша километр? 3.Биосфераның басқа қабықтарға қарағанда ерекшелігі неде? | Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды | Қол шапалақ | дидактикалық материалдар. Интерактивті тақ | ||||||||||||||||||
Ортасы | ; Тақырыпқа байланысты бейне материал көрсету. Галерея әдісі бойынша топтар арасында байланыс орнайды. Кестемен жұмыс.Топырақтың құрамы «Миға шабуыл»әдісі 1. Топырақ дегеніміз не? 2. Топырақтың бойында қарашірік қалай пайда болады? 3. Топырақтың беткі қабатының түсі неге қоңыр болады? 4. Топырақ қандай құрамдас бөліктерден тұрады? 5. Топырақтың қандай түрлері бар? 6. Топырақтың тау жыныстарынан басты айырмашылығы неде?
Оқушылар өзара әрекеттесу арқылы жаңа білімді талдайды: Топырақтың құрамын анықтайды 1-топ Қатты бөлігі 2-топ Газтәрізді бөлігі 3-топ Сулы бөлігі Сергіту сәті. "Картоп егу" Тірек-сызбамен жұмыс. Топырақтың құрылымы. Құрылымды, құрылымсыз Топырақтың құрылымы Құрылымды Құрылымсыз Тығыздығына қарай онша құнарлы болмайды Өте тығыз, тығыз, борпылдақ, үгілгіш қар суы сіңбей, сай-салаға ағады
| Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі | Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам | http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Алты томдық « | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Білімді бекіту: «Серпілген сауал» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне доп лақтыра отырып сұрақтар қояды. Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. көзқарас 1 тұжырым . Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | | Рефлексия парағы |