ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.02.2024
Просмотров: 4
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| | ||||||||||||||
8.3A бөлім: Квадраттық функция | Мектеп: Бауыржан Момышұлы атындағы мектеп - гимназия | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Умбетова Айгерім | ||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Квадраттық функция және оның графигіне есептер шығару | ||||||||||||||
Сабақтың түрі | Қайталау | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.1.2 түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Әртүрлі әдіспен берілген квадрат функцияның графигін салу. Графиктерді түрлендірулерді орындау. Барлық оқушылар: у=ах2+n және у=а(х-m)2 функцияларының қасиеттерін қолдана отырып, графиктеріне дұрыс сыза біледі, есептер шығаруда қолданады Оқушылардың басым бөлігі: Функцияның формуламен берілуін пайдаланып, жаттығуларды орындай біледі. Кейбір оқушылар: Функцияларының графиктерін салуға және графиктері бойынша х-тің мәндеріне сәйкес келетін у-тің мәндерін табуға үйрету. Осы функциялардың қасиеттерін талдау | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар квадраттық функцияның графигін салудың негізгі қадамдарын және олардың қасиеттерін ауызша айтып береді. Пәндік лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластық, бірлестік, жайдарлылық Құндылықтарды дарыту жұптық және топтық жұмыстар арқылы жүзеге асады. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Геометрия, физикадан есептер шығару | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд, видео | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар y = аx2 + n түріндегі функция графиктерін сала алады. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 3 мин | Ұйымдастыру бөлімі Амандасу. Оқушыларды түгелдеп, назарын сабаққа аудару. 3 топқа бөлінеді: 1-топ. 2-топ. 3-топ. Үй тапсырмасын тексеру №363 Қазақстанда минералды шикізаттың қанша түрі бар екенін х2-33x-34 0 теңдеуінің түбірлері айырмының квадратын есептеу арқылы анықталады. Жауабы: 1225 «Серпілген сауал» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу. Сұрақтар: 1.Квадраттық функцияның қарапайым түрі? 2.Квадраттық функцияның графигі қалай аталады? 3.х2 таңбасына байланысты параболаның тармағы қалай өзгереді? | Презентация 1-2 слайдтар | |||||||||||||
Сабақтың ортасы | Ой қозғау Интербелсенді тақтада видеоны көрсету Квадраттық функцияның анықтамасы. және функциялары. А: -айнымалы) түріндегі функция квадраттық функция деп аталады. Оу осі бойымен бірлікке жоғары, бірлікке төмен жылжиды. Ох осі бойымен бірлікке оңға қарай, бірлікке солға қарай жылжиды. үлкен мәні жоқ. Функция туралы тарихи мағлұматтар. Функция –математикалық маңызды ұғымдардың бірі. «Функция » - латын тілінен аударғанда «орындау, іске асыру» деген мағынаны білдіреді. «График» - грек сөзі, ол қазақша «сызылған» деген мағынаны білдіреді. «Парабола» -грек тілінен аударғанда «қосымша» деген мағынаны білдіреді. «Парабола» ғылыми атауын б.з.д 200 жылдары Пергтік Апполлоний еңгізген.
Бұл әдіс оқушылардың берілген карточка бойынша өзгелердің идеясына сүйеніп, бір-бірінен алған білімдерін практикада көрсетеді.Олардың белсенді болып, жылдам қозғалуын талап етеді. I топ 1.Функиялардың графиктерін бір координата жүйесіне салып, әрқайсысының анықталу облысы мен мәндер жиынын көрсетіңдер: y және y - II топ 1.Функиялардың графиктерін бір координата жүйесіне салып, әрқайсысының анықталу облысы мен мәндер жиынын көрсетіңдер: y және y III топ 1.Функиялардың графиктерін бір координата жүйесіне салып, әрқайсысының анықталу облысы мен мәндер жиынын көрсетіңдер: y және y 4 Дескриптор: Білім алушы - параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; - функцияның анықталу облысы және мәндер жиынын табады. Бағалау : «Қошемет» әдісі
I топ A(3,277), B(-1,37) C(0,10) D(2,127) нүктелерінің қайсысы y функциясының графигіне тиісті болатынын тексеріңдер II топ A(-1,-34), B(3,146) C(-2,9) D(10,1420) нүктелерінің қайсысы y функциясының графигіне тиісті болатынын тексеріңдер III топ A(-1,18), B(3,66) C(-10,360) D(2,90) нүктелерінің қайсысы y функциясының графигіне тиісті болатынын тексеріңдер Бағалау : «Бағдаршам» әдісі III. «Кім тапқыр?» I топ Парабола төбесінің координаталарын, оның Ох осімен қиылысу нүктелерін тауып, функцияның графигін салыңдар y II топ Парабола төбесінің координаталарын, оның Ох осімен қиылысу нүктелерін тауып, функцияның графигін салыңдар y III топ Парабола төбесінің координаталарын, оның Ох осімен қиылысу нүктелерін тауып, функцияның графигін салыңдар y ,5 Дескриптор: Білім алушы - параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; - параболаның төбесінің координатасын анықтайды; - функциясының графигін салады Бағалау : Смайликтер
I топ 1.у функциясының графигінен келесі функцияның графигін қалай алуға болады. у және у 2.Параболаның төбесінің координаталарын көрсетіңдер. у II топ 1.у функциясының графигінен келесі функцияның графигін қалай алуға болады. у және у 2.Параболаның төбесінің координаталарын көрсетіңдер. у III топ 1.у функциясының графигінен келесі функцияның графигін қалай алуға болады. у және у 2.Параболаның төбесінің координаталарын көрсетіңдер. у Дескриптор: -Берілген функцияның х және у-тің мәндері бойынша сәйкесінше у және х-тің мәндерін табады; -Функцияның графигі бойынша (х;у) координаталарын табады. Бағалау: "Екі тілек, бір жұлдыз". | 3 слайд Қосымша 1 | |||||||||||||
Сабақтың соңы | V. «Білімді биікке-шығар» Интербелсенді тақтада график беріледі, сәйкес функцияны анықтау қажет. Өзін-өзі бағалау Үйге тапсырма беріледі: №399 №411 Рефлексия: «Не қиын болды? Неге қиын болды? Қалай үйренемін?» | | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді және оқушылар қабілеті жоғары оқушылардан көмек сұрай алады. | Үй тапсырмасын тексеру барысында және жеке жұмысын кезінде дайын үлгімен өзара бағалау жүзеге асады. Мұғалім оқушыларды сабақ бойы қадағалап, кері байланыс беріп отырады. | Сабақ барысында оқушылар іс-әрекет түрлерін өзгертіп отырады . | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |