Файл: Сабаты таырыбы Жартылайткiзгiштердегi электр тогы. Жартылайткізгішті ралдар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.02.2024
Просмотров: 6
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жартылайөткiзгiштердегi электр тогы. Жартылайөткізгішті құралдар;
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | | |||||
Бөлім: | Электростатика | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Уәлихан Аружан | |||||
Күні: | 1.03.2023 | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жартылайөткiзгiштердегi электр тогы. Жартылайөткізгішті құралдар; | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.3.3 - жартылайөткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылайөткізгішті құралдардың қолданылу принципін түсіндіру; | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлықоқушылар істей алады: Металл, ерітінді, жартылай өткізгіш, газдар және вакуумнің құрамын түсіндіреді Көптеген оқушылар істей алады: Техникадағы қолданылуына мысалдар келтіреді Кейбір оқушылар істей алады: Әртүрлі орталардың қасиеттерін түсіндіреді: ток өткізуі мен вольт-амперлік сипаттамалары | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут | Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін айқындау.
Жаңа тақырып Токты өткізуіне байланысты денелерді 3-ке бөлуге болады:
Әртүрлі ортадағы электр тогы:
Әр орта үшін:
Өткізгіштер деп – еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері бар заттарды немесе ортаны айтамыз. Бұндай денелер токты жақсы өткізеді. (Металлдар, адамдар мен жануарлардың денелері, ылғалды жер, тұздар мен қышқылдардың судағы ерітіндісі, газдар, вакуум және т.б.) Диэлектриктер еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері жоқ заттарды айтамыз. Сондықтан диэлектриктер токты өткізбейді. (Фарфор, шыны, янтарь, резеңке, пластмасса, газдар, ағаш, капрон және т.б) Жартылайөткізгіштер деп меншікті кедергісі өткізгіштерден аз, ал диэлектриктерден көп болатын заттарды айтамыз. (бор, көміртек, кремний, мышяк, германий, сурьма және т.б.) Электролиз – электролит арқылы ток өткенде электродтарда зат бөліну құбылысы. | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді 2-балл Дескриптор 1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді. 5 балл | ФИЗИКА 10 сынып «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||
Бекіту 10 минут | Оқушыларды есепке шығару үшін Онлайн генератор әдісін пайдаландым. Есептер шығару. «Фарадей заңы»
| Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды | Дескриптор Есептің шартын түзеді ХБЖ-ға келтіреді Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 3 балл | | ||
Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді Білім поштасы атты кері байланыс арқылы бағалаймыз Үйге тапсырма 1. § оқып, түсінік айту 2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут) | Оқушылар кері байланысын Білім поштасына өз пікірлерін жазып,бүгінгі сабақты бағалайды. | Формативті бағалай 10 балл | |