Файл: Денелерді зара рекеттесуі Педагогты аты жні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.02.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтың аты жөні:

Турсынбаева Галина Карибжановна

Күні:




Сынып: 7

Қатысуылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.


Оқу бағдарламасына сәкес оқыту мақсаттары

7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату;

Сабақтың мақсаты:

Масса, салмақ,ауырлық күші ұғымын ажырата алады  және  денелердің тартылыс күшін Исаак Ньютон ашқанын, өлшем бірлігі Н-мен өлшенетінін  білу

Гравитациялық өзара әрекеттесу, гравитациялық өріс және гравитациялық күштің айырмашылығын түсіну.

Денеге әрекет ететін ауырлық күші мен оның массасы арасындағы қатынасты ажырата біледі,күрделі есептерді шығара алады, күнделікті өмірмен байланыстырып мысал келтіру




Қазақстан Республикасының

Білім және ғылым министрлігі

«Ақжар жалпы орта білім беру мектебі»КММ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. №8 Практикалық жұмыс«Ауырлық күшін зерттеу»
(сабақтың тақырыбы)

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/уақыты

Педагготың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

1.Ұйымдастыру.

Үй тапсырмасымен жұмыс


Ынтымақтастықты қалыптастыру

«Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді.

F

Күш (F)– денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама

Н

Н – күш бірлігі



Динамометр – грекше динамис – күш, метрео – өлшеймін.Күшті өлшейтін құрал.



«Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді.

Геометриялық фигураларды таңдап алып,сәйкесінше өз тобын тауып отырады.Топ басшылары сайланады.

Кестені толтырады


ҚБ : Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды, «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.


Геометриялық фигуралар


Сабақтың ортасы

20 мин

15 мин


 «Миға шабуыл»-сурет бойынша оқушылар ойларын ортаға сала отырып жаңа тақырыпты табу, сабақ мақсатына бірлесіп критерийлер құру

Тапсырма 1. «Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. » мәтінді оқи отыра кестені толтырыңыздар:



8 практикалық жұмыс«Ауырлық күшін зерттеу»

1. Суреттен күштердің бағытын дұрыс белгілеңіз



2. Суреттен салмақ пен ауырлық күшінің бағытын дұрыс белгілеңіз




3. Кілтті сөздерді таңдап кестеге сәйкестендіріп жазыңыз.

Кілтті сөздер: Күш, инерттіліктін өлшемі, кг, Н,P,m,Векторлық шама, тек аспаға және тірекке әсер етеді, скалярлық шама, барлық денелерде бар.

Масса

Салмақ

1

2

3

4

1

2

3

4






Деңгей

Тапсырма







Білу

Анықтамасы, белгіленуі

Түсіну

Ауырлық күшінің формуласы қандай

Қолдану

Ай бетіндегі массасы 20 кг дененің ауырлық күшін табыңдар?

Талдау

Жер бетіндегі мен Ай бетіндегі ауырлық күштерін салыстыр?

Жинақтау

Ауырлық күші дегеніміз не?

Бағалау

Дене салмағын білу біздің өміріміз үшін маңызы неде?



Практикалық жұмысты орындайды


Тапсырмалар №

Дескриптор

Білім алушы

1

Күш бағытын анықтайды

2

Салмақ пен ауырлық күшінің бағытын дұрыс белгілейді

3

Кілтті сөздерді таңдап кестеге сәйкестендіріп жазады




ҚБ: «Үш шапалақ» 

ҚБ: Топтар жауап кестесімен алмасады, бас бармақ әдісімен бағалайды



Дескриптор

Форматив бағ







Қосымша-2 Оқулықпен жұмыс


Қосымша3


Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс.

«Сен-маған, мен-саған» сұрақ жауап.

1.Қандай күш ауырлық күші деп аталады?

2.Ауырлық күші мен массаның арасында қандай байланыс бар?

3.Неліктен денелердің Айға тартылуы Жердегіге қарағанда аз?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




карточкалар

1 мин

Рефлексия:

«Алма ағашы»

Сабақ соңында үш түсті “алма” беріледі.Оны алма ағашына ілу керек.

Қызыл түсті алма – «Сабақ өте қызықты, бәрі түсінікті болды, көңіл күйім көтеріңкі»

Сары түсті алма- «Маған сабақ ұнады, мәлімет аз болды., көңіл-күйім орташа.»

Жасыл түсті алма – «Бүгінгі сабақты меңгере алмадым, көңіл – күйім жоқ.»

Оқушыларға қызыл,сары,жасыл түсті алмалар таратылады.







Қызыл,сары, жасыл түрлі алма

1 мин

Үй жқмысы§16 жаттығу 3.3(1,3)







Оқулық