Файл: 8. 3а квадрат тедеулер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.02.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А Квадрат теңдеулер

Мектеп: №5 мектеп-лицей

Күні: 20.01.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Жұмағұлова Жанар Мырзағалиқызы

Сынып: 8 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;

8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;

Сабақ мақсаттары

есеп шарты бойынша теңдеу құруды білу

мәтін есепті шығаруда тиісті формулаларды қолдану.

бөлшек рационал теңдеулерді шығара алу

Бағалау критерийлері

1.Оқушылар есеп шартын пайдаланып теңдеуге кесте құрады.

2. Уақыт, жұмыс формулаларын бөлшек рационал теңдеулерді құруға қолданады.

3. Бөлшек рационал теңдеулерді дұрыс құрады.

4. Құрылған теңдеуді дұрыс шығарады.

5. Алынған жауапты дұрыс интерпретация жасайды.

6. Есеп жауабын дұрыс жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- мәтіндік есептегі элементтер арасындағы тәуелділікті түсіндіреді;

- кесте құруды сипаттайды;

- бөлшек рационал теңдеулерін құру жолын сипаттау;

- теңдеудің шешуі туралы нақты талдайды;

- алынған нәтижелер туралы айта алады;

- жауабын дұрыс интерпретация жасайды.

Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:

- квадрат теңдеу;

- бөлшек рационал теңдеу;

- уақыттан тәуелділік;

- жұмыстан тәуелділік;

- проценттік мазмұн

- теңдеу түбірлернің формулсы.

Сөйлесулер мен жазу үшін пайдалы сөзтіркестері:

  • кесте құру үшін ....

  • бөлшек рационал теңдеулерді шешу үшін...

  • жауабын жазу үшін....

Құндылықтарды баулу

Құрметтеуге, ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыстар

Физика, геометрия

АКТ қолдану

https://youtu.be/8SgNOuybFQU

Бастапқы білім

Квадрат және бөлшек-рационал теңдеулерді шешуді біледі

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Жұмыс ережесі:

- Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

- Уақытты үнемдейміз!

- Нақты, дәл жауап береміз!

- Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

- Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі

  1. 1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?

  2. 2. Квадрат теңдеудің түрлері?

  3. 3. Келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасы

  4. 4. Мәтінді есептерді шешу алгоритмі

Ауызша есептер «Миға шабуыл»

1.Бір қабырғасы екіншісінен 7 см-ге артық тіктөртбұрыштың ауданы 64 см2. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын тап. 

Есеп шарты бойынша теңдеу құр.

x2  + □x – □= 0

2.10 км жолды жаяу жолаушы белгілі бір уақытта жүруі керек еді, бірақ ол 2 сағат кешігіп шыққандықтан, жылдамдығын 1 км/сағ-қа арттырды. Жолаушы қандай жылдамдықпен жүрді? Есеп шарты бойынша теңдеу құр.


Оқушылар амандасады.

Сұрақтарға жауап береді:

1. ax²+bx+c=0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.

2. Толымсыз, толымды, келтірілген квадрат теңдеулер.

3. Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффицент 1-ге тең болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.

4. Мәтін есептерді шешу алгоритмі

1) Мәтінді есепте берілген шамалардың арасындағы тәуелділікті анықтау үшін шартын білу қажет.

2) Белгісіз және белгілі шамалардың арасындағы байланысты анықтай отырып, өрнектер құру керек

3) Теңдеу құру керек

4) Құрылған теңдеудің түбірлерін (шешімдерін) табу

5) Табылған мәтіндердің қайсылары есепті қанағаттандыратынын тексеру 

Шешуі:

а=x b=x+7 S=64см²

S=ab x(x+7)=64 x2  + 7x – 64 = 0

Шешуі:



ҚБ: Сөзбен қолдау көрсету
ҚБ:мұғалімнің мадақтауы арқылы (өте жақсы, жарайсың, дұрыс...)

Слайд №1

Слайд №2
Слайд №3-№4


Сабақтың ортасы

30 мин

Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру.

1. Топтық жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.

1-қатар. 12.10

2-қатар 12.11 (1)

3-қатар 12.11 (2)



2.Жеке жұмыс.

Тест

1.Сандардың кішісін х деп алып, мәтін есепке теңдеу құрастыр.

Бірінші сан екінші саннан 12-ге артық және олардың көбейтіндісі 315-ке тең. .

А. х( х – 12) = 315

В. х(х + 12) = 315

С. 2х + 12 = 315

D. 2х – 12 = 315

2. Сандардың кішісін х деп алып, мәтін есепке теңдеу құрастыр.

Бір сан екіншісінен 17-ге артық және олардың көбейтіндісі 468-ге тең.

A. х( х + 17) = 468

B. х(х — 17) = 468

C. 2х — 12 = 468

D. 2х + 12 = 468

3. Сандардың кішісін х деп алып, мәтін есепке теңдеу құрастыр.

Тізбектей алынған тақ сандардың көбейтіндісі 575-ке тең.

A.х( х + 2) = 575

B.х(х + 1) = 575

C. х • х + 1 = 575

D. 2х — 2 = 575

4. Тіктөртбұрыштың ауданы 54см2 . Бір қабырғасы екіншісінен 3 см-ге артық болса, кіші қабырғасын табыңыз

A. 9см B. 15см C. 6см D. 12см

5. Гипотенузасы 13 см-ге тең тікбұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз, егер біреуі екіншісінен 7 см-ге кем болса.

A.10 см; 24 см

B. 5 см; 12 см

C. 10 см; 8 см

D. 8 см; 66 см








Дескриптор:

  1. 1. Математикалық модель дұрыс қолданылған.

  2. 2.Уақыттың жылдамдық пен ара қашықтықтан тәуелділік формуласы дұрыс қолданылған.

  3. 3. Теңдеу дұрыс қоланылған.

  4. 4. Бөлшек рационал теңдеу дұрыс шешілген.

  5. 5. Есеп шартына сәйкес теңдеу түбірлері дұрыс интерпретацияланған.

.

  1. В

  2. А

  3. А

  4. С

  5. В

Әр дұрыс жауап 1 балл


ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.


Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау


ҚБ: «Критерий бойынша» өзін-өзі бағалайды.

5-Тамаша

4-Жарайсың

3-Жақсы

2-Талпын

1-Қайтала


Слайд №5-№7


Сабақтың соңы

5 мин

Қорытындылау

https://learningapps.org/display?v=ppd2bmutv21
Үй жұмысы: №12.12

Рефлексия «Бағдаршам» әдісі