Файл: за мерзімді жоспар блімі 3с координаталы жазыты Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3С Координаталық жазықтық

Мектеп: Шаған ЖОББМ

Күні: 28.02.19

Мұғалімнің аты-жөні: Ермухамбетова Л.О.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер және кесінділер.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.2.1

параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу;

6.3.2.2

параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажырату;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

  • параллель, перпендикуляр түзулер ұғымдарын білу

  • параллель, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу;

  • параллель, перпендикуляр түзулерді салып білу.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • параллель, перпендикуляр түзулер ұғымдарын біледі;

  • параллель, перпендикуляр түзулер анықтамаларын біледі;

  • параллель, перпендикуляр түзулерді салады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • жазықтықта екі түзудің өзара орналасуын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • параллель түзулер;

  • қиылысатын түзулер;

  • перпендикуляр түзулер;

  • координаталық жазықтық;

  • координаталар жүйесі;

  • координата осьтері;

  • жазықтықтағы нүктенің координаталары;

  • абсцисса, ордината;

  • координаталық жазықтықтың ширегі;

  • симметрия;

  • осьтік симметрия, центрлік симметрия;

  • симметрия осі;

  • симметрия центрі;

  • фигура бейнесі;

  • фигураның бастапқы бейнесі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • өзара перпендикуляр екі түзулерді салайық;




Құндылықтарды

дарыту

Оқушылардың өз бетімен және бірлесіп оқу арқылы білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру. Белсенді қарым-қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір-бірінің пікірлерін құрметтеу, тыңдау, қабылдау.

Пәнаралық

байланыстар

Оқушылар алған математикалық білім мен дағдыларды практикада қолдану арқылы ғылыми дүниетанымның қалыптасуына, математикалық модельдеу идеяларының әлемді танудың жалпыланған әдісі ретінде қалыптасуына ықпал етеді.

АКТ қолдану

дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысын қалыптастыру

Бастапқы білім

Вертикаль және сыбайлас бұрыштардың анықтамаларын білу; координаталық түзуді кескіндей алу және координаталық түзуде нүктелерді белгілей алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
0 – 5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Үйге берілген тапсырма тексеріледі: мұғалім есептердің шығарылу жолдары мен жауаптарын айтып,көрсетеді, ал оқушылар көршілерінің дәптерлеріндегі үй жұмысының есептерінің шығарылу жолдары мен жауаптарын сәйкестендіріп, бағалау жүзеге асырылады.



Қосымша 1
Слайд 4

Сабақтың ортасы

5 – 17 мин

17 – 18 мин

18 - 28 мин

28 – 29 мин


29 – 36 мин

36 – 38 мин


Оқушылар, бүгінгі сабақ өткен тақырыпты пысықтау сабағы, сондықтан негізгі теориялық ұғымдарды еске түсіре отырып жұмыстанамыз.Алдымен вертикаль бұрыштар туралы түсінік беріп өтемін.

1. Берілген сурет бойынша табыңыз:



Жауабы: 1400, 400, 1400.

2. AB, CD және EF түзулері О нүктесінде қиылысады. ; , СОВ бұрышының градустық өлшемін табыңыз.



Жауабы: 600.

3. Екі түзудің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың үшеуінің қосындысы 2840. Бұрыштардың әрқайсысының градустық өлшемін табыңыз.

Жауабы: 760, 1040.

4. MN, KL және FT түзулері O нүктесінде қиылысады. және . және бұрыштарының градустық өлшемдерін табыңыз.



Жауабы: 750, 700.
Шығарылған есептерді оқушы толық түсінік беріп, сол бойынша бағалауды талап етіңіз.
Мынадай суреттер ұсыну арқылы оқушыларды шағын топтарға біріктіріп, топтық деңгейлік тапсырмалар ұсыныңыз.



1. a, b және c түзулері бір нүктеде қиылысады. екенін дәлелдеңіз.



2. Берілген үш түзу бір нүктеде қиылысады. , . Табыңыз: , , , , .



Жауабы: 390, 1120, 290, 390, 290.

3. Берілген үш түзу бір нүктеде қиылысады. , . Табыңыз: , , , , .



Жауабы: 400, 1200, 400, 1200, 200.

4. m, n және k түзулері бір нүктеде қиылысады. , екенін дәлелдеңіз.



Дайын жауапты слайд арқылы көрсетіп, топтар арасында өзара бағалау жүргізу. Дәлелдеу есептерінде топ жауабына қараңыз.
Жеке тапсырма (біртіндеп күрделенген).

1.



Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштардың:

а) екеуінің қосындысы 1140;

b) үшеуінің қосындысы 2200 осы бұрыштарды табыңыз.

Жауабы: а) 570, 1230, 570, 1230; b) 400, 1400, 400, 1400.
2. , . Табыңыз: , , .



Жауабы: 210, 630, 420.

3. Мына тұжырымдардың қайсысы дұрыс:

1) берілген нүктеден түзуге бірнеше перпендикуляр түсіруге болады;

2) нүктеден түзуге дейінгі қашықтық нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың ұзындығына тең;

3) берілген нүктеден түзуге бір ғана перпендикуляр түсіруге болады;

4) кез келген қиылысатын екі түзу – перпендикуляр түзулер.
Дескриптор: Білім алушы:

  • есеп шартын пайдаланып белгісізді табады;

  • сызба бойынша белгісіз бұрышты табады;

  • тұжырымдардың дұрысын анықтайды.

Дайын жауапты тақтада көрсету арқылы өзін – өзі бағалауды ұсыныңыз, тексеруден соң кері байланыс беріңіз.



Қосымша 2
Слайд 5 - 6

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

А.П.Ершова,. Геометрия

7 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2013 г.












Сабақтың соңы
38 – 40 мин

Сабақты қорытындылау:

  • параллель, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын тұжырымдау;

  • параллель, перпендикуляр түзулерді салу жолына шолу..


Кері байланыс

Әр оқушы кестені толтырады.

Не үйрендің?

Не түсініксіз болды?

Қандай сұрақтар бар?











Үйге тапсырма:


Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Оқушының ойлау қабілетін шыңдау барысында дәлелдеу тапсырмасы топтық жұмысқа ұсынылады. Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделеген. Оқушыға анықтамалық тұжырымдарды қайталап отыру ескертіледі.


Топтық жұмыста бірін-бірі бағалау, жеке жұмыста өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Топпен жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болуға мүмкіндік беру.