Файл: азастан Республикасыны Білім жне ылым министрлігі орта мектебі кмм.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 13

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 17-сабақ

Бөлім:

Өнер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: тыңдаған материал бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беріп, өз бетінше мәтіннің тақырыбын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: мәтінге құраған жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын айта алады.

Кейбір оқушылар: кейіпкер туралы мәліметтерді есіне түсіріп әңгімелей алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

«Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу.

Өткен тақырыпқа шолу:

А) Оқу тапсырмасын тексеру.

-Бүгінгі сабақта «Өнер» бөлімінен алған білімімізді тексеру мақсатында тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.

Топқа бірігеді.

Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.



Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


Жаңа білім

15 мин

2 мин

Бекіту

15 мин

(Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады.

А) 1-жаттығу.

- Мәтінді мұқият тыңдаңдар.

Мәтін мазмұнына сәйкес келетін тақырыптың қысқаша атауын таңдаңдар.



-Мәтінде кім/не туралы айтылған?

1) өнерпаз бала Мысық туралы;

2) мектеп ашу үшін Шоқанның қалаға барып оқуының қажеттігі туралы;

3) бала Шоқанның бiлiмдi болуды армандауы туралы.

-Сотниковтың Шоқанға берген ақыл-кеңесін қалпына келтіріп жазыңдар.

Бұл – өнерпаз бала. Оған білім керек. Білім беру үшін мектеп ашу қажет. Сенің қалаға барып оқығаның жөн. Оқып білімді болған соң, Мысық сияқтыларды үйретесің.

- Бұл – өнерпаз бала. Оған білім керек сөйлемдерінен зат есімдерді тауып, үш жақта жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазыңдар.

Ж: Менің балам Біздің балаларымыз

Сенің балаң Сендердің балаларың

Оның баласы Олардың балалары

Менің білімім Біздің біліміміз

Сенің білімің Сендердің білімдерің

Оның білімі Олардың білімдері

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Мәтін кейіпкері Шоқан туралы мәліметтерді есіңе түсіріп әңгімеле.
Сергіту сәті: «Жұмбақ» ойыны.

Оқушылар кезекпен жұмбақ жасырады.
(Ж, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

2-жаттығу.

Мәтін бөліктерінің атауын толықтыр.

1. Шоқанның Сотниковке еліктеуі

2. Балшықтан жасалған күйме.

3. Мысық – өнерпаз бала.

4. Сотниковтің Шоқанға берген ақылы.

-Құраған жоспарың бойынша мәтіннің мазмұнын айт.

3-жаттығу.

Сөздерді оқыңдар.

Ұш, біл, сыз, жүз, өшір-етістік.

Адал, ұзын, жаңа, сұлу, таза, биік-сын есім.

- Бірінші жолдағы сөздер қай сөз табына жатады? Екіншідегі ше?

- Осы сөздерден зат есім жасап жазыңдар. Сұрақ қойыңдар.

-Бұлар қандай зат есім деп аталады? Неліктен?

-Ұшақ, білім, сызық, жүзгіш, өшіргіш, адалдық, ұзындық, жаңалық, сұлулық, тазалық, биіктік-бұлар туынды зат есімдер.

Тапсырманы орындайды.

Жұмбақ шешеді.
Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- Мәтін мазмұнына сәйкес келетін тақырыптың қысқаша атауын таңдайды-1балл.

- Мәтін мектеп ашу үшін Шоқанның қалаға барып оқуының қажеттігі туралы екенін анықтайды-1балл.

Сотниковтың Шоқанға берген ақыл-кеңесін қалпына келтіріп жазады-1балл.

Зат есімдерді тауып, үш жақта жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады-2балл.

Дескриптор:

- Мәтін бөліктерінің атауын толықтырады-1балл.

- Сөздерді сөз табына ажыратады-2балл.

-Етістік пен сын есім сөздерінен туынды зат есім жасап жазады-2балл.


Оқулық, дәптер

оқулық, дәптер

Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді.

Мұғалім оқушыларға ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: негізгі және туынды зат есімдерге 5 мысалдан жазу

Өз ойын жазады.

Тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.




Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар     

Қазақ тілі 18-сабақ


Бөлім

Өнер

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мазмұндама

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: тыңдаған материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жаза алады.

Көптеген оқушылар: кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жаза алады.

Кейбір оқушылар: берілген зат есімді жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаза алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А) Оқу тапсырмасын тексеру.

Оқу материалын жариялау

«Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:

Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.

раэлиащөмазмұндаматқөпывыұстаыкеаозтдүкеніпигннушә

-Қандай сөз шықты?

-Мазмұндама деген не еді?

-Ұста деген кім?

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда «Ұста дүкені» атты мазмұндама жазамыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Ширату жаттығулар жасайды.

Үй тапсырмасын тексертеді.

Сұрақтарға жауап береді.

«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.

Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Интерактивті тақта


Жаңа білім

30 мин

2 мин


(Д) 1- тапсырма-дәптермен жұмыс.

Ұста дүкені

Біздің ауылымыз Қостөбе деп аталады. Ауылда отыз-қырық үй бар.Ауылдың ортасында бір үй бар. Бұл үй - ұста дүкені. Ұста дүкеніәңгімеүкенқұруға, демалуға жақсы. Мұндаәрқашан маздап от жанады.Дүкенінде Өкембай ұста қыздарға, келіншектерге алқа, сақина, білезік, белдік, шолпы, жүзік, сөлкебай жасап береді. Ал бозбалаларға бәкі жасап береді.

Өкембай - еңбекқор және өте көңілді адам. Оның дүкеніне балалар жиі келетін. (61 сөз)

Б. Соқпақбаев

Жоспар

  1. Біздің ауыл - Қостөбе.

  2. Ұста дүкені.

  3. Өкембай ұста не істейді?

Тапсырма:

Дүкен сөзін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаз.
Сергіту сәті:

Жалғыз саусақ тіпті де,
Ұстай алмас жіпті де.
Екі саусақ бірікті,
Ине қолға ілікті.
Үш саусағым орамды,
Жүгіртеді қаламды.
Өнерлі екен он саусақ,
Қала салсақ, жол салсақ.

Мазмұндама жазады.


Сергіту жаттығуын жасайды.

Дескриптор:

- Мазмұндаманы кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі, қатесіз, мағынасын өзгертпей жазады -10балл.




Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді.

  • Мұғалім оқушылар жазбасын талдап, ҚБ қояды.

Оқу тапсырмасы: анықтамаларды қайталап жаттау.

Сабақтан үйренгенін айтады.

Тапсырма жазады.

ҚБ балын қояды.






Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

Қазақ тілі 19-сабақ


Бөлім:

Өнер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Етістік туралы білетінімді еске түсіремін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады, жауап береді және сөйлемнен етістікті анықтайды.

Көптеген оқушылар: сурет бойынша әңгіме құрап, сұрақ қойып, сөйлемді сөз таптарына талдай алады.

Кейбір оқушылар: өлең авторы туралы әңгімелейді, ұқсас мәтіндерді еске түсіре алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Жаңа оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

  1. Сынып бөлмесінде суреті тұрған атақты тұлғаларды ата.

  2. Олардың атағы шығуының себебін айт.

  3. Зат есімнен басқа қандай сөз таптарын білесіңдер?

  4. Етістік туралы не айта аласыңдар?

  5. Етістіктің сұрақтары қандай?

  6. Етістіктің анықтамасын айтыңдар.

  7. Етістікке мысал келтіріңдер.

Ә) Оқу тапсырмасын тексеру.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда атақты тұлғалар туралы ортақ тақырыпты бастап, етістікті анықтауға бағытталған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу.

  1. Жаттығу жасайды.


Сұраққа жауап береді.


Топқа бірігеді.


«Бас бармақ» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


Заттар суреті

Жаңа білім

10 мин

2 мин
Бекіту

20 мин

(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

1-жаттығу.

- Мәтінді мұқият тыңдаңдар.

- Мәтін кім/не туралы?



-Атасы ұлы сөзінің мағынасын қалай түсіндірді деп ойлайсыңдар?

-Қай пікір ақиқат екенін мәтін бойынша тексеріңдер:

1. Кіреберісте атамның портреті ілулі тұратын. (ж)

2. Атасы немересіне «ұлы» сөзінің мағынасын түсіндірді. (а)

3. Ержанның жорамалы бойынша портреттегі кісі – Момышұлы. (а)

-«Ұлы» деп қандай адамды айтады?» сұрағына жауап жаз. Етістікке сұрақ қойып, астын сыз.

-Оларды қандай қасиеттері атақты етті? Тиісті белгімен (+) белгіле.



-Сыныптастарыңа мәтін мазмұнын анықтауға арналған сұрақтар қойып, жауап беріңдер.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға: М.Әуезов туралы білетініңді әңгімеле.
Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

2-жаттығу.

Көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қою арқылы сөйлемдерді толықтырып жаз.

Мұхтар Әуезов «Абай жолы» романын ... . Онда Абайдың бүкіл өмір жолы ... .

Керекті сөздер: баяндалады, жазды.

-Сөйлемді етістіксіз айтып көр. Етістік не үшін керек екен?

Тапсырманы орындайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Билеп сергиді.

Тапсырманы орындайды.

Мәтін құрастырып жазады.


Дескриптор:

Дескриптор:

- Атасы ұлы сөзінің мағынасын қалай түсіндіргенін болжап әңгімелейді -2балл.

-Ақиқат пікірді анықтайды-1балл.

-«Ұлы» деп қандай адамды айтады?» сұрағына жауап жазады-2балл.

-Етістікке сұрақ қойып, астын сызады- 1балл.

-Мәтін мазмұнын анықтауға арналған сұрақтар қойып, жауап береді-2балл.

Дескриптор:

- Тиісті етістіктерді қою арқылы сөйлемдерді толықтырып жазады-2балл.


Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер



Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 3-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.





Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

     

Қазақ тілі 20-сабақ

Бөлім:

Өнер

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Етістік туралы білетінімді еске түсіремін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді, етістікті анықтай алады.

Көптеген оқушылар: мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сыза алады.

Кейбір оқушылар: жерлес өнер адамдарын атап, етістіктің зат есіммен байланысып тұрғанын анықтай алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

А) Оқу тапсырмасын тексеру:3-жаттығу.

Ә) Сұрақ-жауап:

-Өткенде не туралы оқып едік?

- Етістік деген не еді?

-Қандай түрлері бар?

- Әркім бір-бір мысал келтіріңдер.

-Ендеше бүгінгі сабақта етістікті ажыратуға арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

«Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу.

  1. Жаттығу жасайды.


Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Сұраққа жауап береді.

Әркім бір-бір мысал келтіреді.

Топқа бірігеді.


Дескриптор:

Кім не істейді? Екі бағанды сәйкестендіріп жазады-2балл.

Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалау.

Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


Заттар суреті

Жаңа білім

20 мин

2 мин

Бекіту

13 мин



(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

4-жаттығу.

Сөзжұмбақты шешіңдер.

1. Бейбітшілік құсы-көгершін.

2. Түнде ұшатын құс-үкі.

3. Төрт түліктің шөлге ең шыдамдысы-түйе.

4. Үрлеп аспанға ұшыратын зат-шар.

5. Тышқанның үй-мекені-ін.

Сөзжұмбақтың шешуіндегі сөз бойынша тыңдайтын мәтіннің не туралы екенін болжаңдар.

• Мәтінді тыңдаңдар.

Мәтінде кім туралы айтылған? Дина туралы не білетініңді айтыңдар.

• Мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сызыңдар.

Ерінбеген етікші болады.

• Мәтінге сүйеніп, өнер адамы қандай болу керектігі туралы нұсқаулық жазыңдар.

1. Өнер иесі өзін көп алдында еркін ұстауы керек.

2. Ашық жарқын болу керек.

3. Адал болуы керек.

Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады.

Қарқынды оқушыға:

- Жерлес өнер адамдарын ата.
Сергіту сәтінде «Ертегілер» қосылып шырқайды.
(Т) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

5-жаттығу.

Дөңгелекшелердің ішіндегі әріптер реті бойынша мақалды оқы.

Жақсының аты өлмейді.

Етістікті тап. Оның қай сөзбен байланысып тұрғанын айт.

Ж: Аты өлмейді.

Етістік зат есіммен байланысып тұр.

Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады.

Ән айтады.

Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- Сөзжұмбақты шешеді-1балл.

Тыңдайтын мәтіннің не туралы екенін болжайды-1балл.

- Мәтінде Дина туралы айтылғанын табады-1балл.

Мәтіндегі мақалды көркем жазып, етістіктің астын сызады-1балл.

Өнер адамы қандай болу керектігі туралы

нұсқаулық жазады-1балл.

Дескриптор:

Әріптер реті бойынша мақалды оқиды -1балл.

- Етістікті тауып, оның қай сөзбен байланысып тұрғанын айтады-2балл.

Оқулық, дәптер



Оқулық, дәптер



Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: 43-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.





Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз.

Сонымен қатар, 3-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.

Оның ішінде:

математикадан 3 бжб,1 тжб

қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб

әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб

дүниетанудан 1 бжб

жаратылыстанудан 1 бжб, 1 тжб болады.

БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.

ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.

БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.