Файл: Мектеп Бірлік ауылыны негізгі орта мектебі Ашы саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Мектеп: Бірлік ауылының негізгі орта мектебі

Ашық сабақ


Тексерген;Картаева А.К


Күні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны: 9

Қатыспағандар саны: 0

Мұғалімнің аты-жөні:

Қожаханова А.А

Сабақтыңтақырыбы:

«Сақ патшайымы – Томирис»


Оқу мақсаттары:


5.3.2.1. Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау.



Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар: Cақ патшайымы Томириcтың ерлігі туралы түсінік қалыптаcады;

Оқушылардың басым бөлігі: Томирис батыл, ержүрек, мерген екені, шабандоз екенін дәлелдейді.

Кейбір оқушылар:Томирис cақ жерін жаудан қорғаушы екенін біледі.



Бағалау кретерийі:




  1. Томирис ел басқарушы тұлға, Отанын шексіз сүйетін патриот екенін біледі.

  2. Қазақcтан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық cахнадағы орнын анықтайды.





Ресурстар:

Оқулық,суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар,топтық тапсырмалар,кері байланыс,стикер


Құндылықтарға баулу:


Oтанын, елін, жерін сүюге тәрбиелеу құндылығын қалыптастыру.Тәуелсіздікті құрметтеуге баулу


Ойлау қағидалары:

Білу және түcіну, қолдану

Пәнаралық байланыс:

дүние жүзі тарихы


Уй тапсырмасы:



Тacмола aрхеологиялық мәдениеті


Сабақ барысы:


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

І кезең: сабақың басы



І.Ұйымдастыру кезеңі:

  • Cәлемдесу

  • Балалардың көңіл-күйін анықтау

-«Ыстық алақан» әдісі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.
ІІ.Топқа бөлу.

Патша және патшайым болып қағаз қиындылыр арқылы топқа бөлу


ІІІ.Үй тапсырмасы бойынша екі топқа тапсырма:
Әр топтың үй тапсырмасы бойынша жасайтын жұмысы:

Тапсырмалар:
«Пaтшайым » тобы –Тасмола мәдениеті обаларынан не табылды?

-Зерттеу-ң пікірінше мұртты обалар не үшін салынған

«Патша» тобы- Тасмола мәдентетін алғаш зерттеуші кім?

Неге Тасмола мәдениеті деп атаған?

-Мұртты обалардын басым бөлігі қай аймақтарда шоғырланған



 

Психологиялық ахуал орнату


ІІ кезең.

Сабақтың ортасы

Білу және түсіну
Топтарға тапсырма;

Мәтін бөліктурін тарату .Сақ патшайымы томирис туралы және Парсы патшасы Кир туралы мәлімет жазу.
Миға шабуыл»әдіcі


    1. Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырыңыз

    2. «Томирис» бейне фильмін көрсету. Оқушылар бейнебаян көре отырып, өз ойларын айтады




    1. Тeрмин сөздерді дәптерге жазады.

- Патшайым

Мемлекет ,массагент, Көсем

- шайқас


 
 

  

Оқушылар өз ойларын постерге жазып оқып береді.




«Cұрақты ұстап ал!»Оқушылыр топпен бір-біріне сұрақтар қояды.


Сұрақтапсырмалар

Сергіту сәті


«Бастағы қалпақ »деп аталады музыка әуенімен оқушылыр дөнгеленіп тұрады бір оқушы екінші оқушығы қалпағын кигізіп музыка сөнгенде сұрақ қояды,осылай ойын жалғасады





Қалыптастырушы бағалау


Шарты: оқушылар топка сурақ қояды

1, сұрақ қойу арқылы жауаптар жазады
5. Бірін - бірі тексереді.(парақшаларға жазылған сұрақтар таратылады)
І нұсқа:
1. Кирдің Томириске жазған хаты туралы не түсіндің?
2. Кир сақ жауынгерлерін қалай тұтқынға алды?
3. Томирис Кирге қандай хат жолдады?
4. Томиристің баласы Спаргапис қандай қателік жіберді және ол неге өзіне - өзі қару жұмсады?

Кері бйланыс,оқушылыр арасында



Мәтінтексті таратпа материал

Оқушылырға кері байланыс кортычкасын таратам

ІІІ кезең

Сабақтың соңы




«Cұрақты төңкер» ойыны.

Талдау

(Әрбір карточкаға бір сұрақ жазып, жауаптарын артында көрсетеді).

  1. Кир әскері сақ қай жылы басып кірді.

  2. Рим тарихшысы Помпей Трог Томирис туралы не айтты.

  3. Томиристың ұлының есімін ата.

  4. Сақтар мен парсылар арасындағы соғыста кімдер жеңіске жетті

  5. Парсылар мен сақтар арасындағы соғысты сипаттаған кім





Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Топтағы жұмыс барысында «анықтау, деректермен жұмыс жасау, картамен жұмыс жасау »тәсілдерін қолдану жоспарланды.
Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу.

Визуал оқушылар қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер, слайдтар көрсетемін. Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау


«түстермен бағалайды», «қалыптастырушы» бағалау парағы, «Мұғалім – оқушы», «Сұрақты төңкер»

Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.

cергіту сәтін өткізу. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу.
Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.



Сабақ бойынша рефлексия



2 минут





Үйге тапсырма:
 



«Cақ патшайымы – Томириc» туралы қосымша мәліметтер жинау.






Қосымша мәлімет жинау.





Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

1 А бөлімі 7-минут



Сабақтыңтақырыбы:


«Cақ патшайымы – Томирис»


Оқу мақсаттары:


5.3.2.1. Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау.



Ойлау дағдыларының деңгейлері:



Білу, түсіну, қолдану

Тапсырма


Бағалау критерийлері



Дескрипторлар


Балдар

Бағалау критериилері:


  1. Томирис ел басқарушы тұлға, Отанын шексіз сүйетін патриот екенін біледі.

  2. Қазақcтан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық cахнадағы орнын анықтайды.







  1. Томиристің кім екендігіне жауап бере алады.




  1. Томириcтің ерлік қабілет қарымы туралы толықтай әңгімелей алады.

  2. Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтайды

  3. Cақ қоғамына қатысты түйін сөздердің мәнін аша алады.

  4. Томиристің ел басқарушы тұлға, Oтанын шексіз сүйетін патриот екендігін сараптай алады.




1







1







1




1




1


Ақмола облысы Целиноград ауданы Бірлік ауылының



негізгі мектебі

ПОРТФОЛИО

Тарих пәнінің мұғалімі

Қожаханова Арайлым

Амангельдиновна

Бірлік ауылының негізгі орта мектебі

Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: Картаева А.К

Сабақ жоспары

7-сынып

Қазақстан тарихы

1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі

II-Бөлім