Файл: азастан Республикасы Оуаарту министірлігі Шоан Уалиханов атындаы 12 мамандандырылан гимназия.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 17

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министірлігі

Шоқан Уалиханов атындағы №12 мамандандырылған - гимназия

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар:
Сабақтың тақырыбы:

Фигуралардаң кеңістікте орналасуы.Кеңістік фигураларын кескіндеу.Көрінбейтін сызықтар.

Педагогтің аты-жөні:

Аманжолұлы Елдос

Күні:

Сыныбы: 6 «ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.2.4-фигураларды олардың кескінделуі бойынша тану.Жазық және кеңістіктік фигураларын кескіндеу.

Сабақ мақсаттары

Барлығы:. Кеңістік фигураларының жазықтықта кескінделу ережелерін біледі.

Көпшілігі:Қарапайым геометриялық денелердің кеңістікте кескіндей алады.Геометриялық денелерді кескіндеуде үзік сызықтарды қандай жағдайда қолданатындығын түсінеді.

Кейбіреуі: мысалдар келтіріп өз тұжырымының дұрыстығын дәлелдейді;.

Бағалау критерийлері
Фигураларды олардың кескінделуі бойынша таниды..Жазық және кеңістіктік фигураларын кескіндейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Тік бұрышты параллепипедтің, цилиндрдің, конустың, шардың, үшбұрышты пирамиданың кескінделуін біледі.Соған сәйкес, аталған кеңістік фигураларына жаттығулар орындайды..

Пәндік лексика және терминдер:Жазық фигуралар,кеңістік фигуралары,куб,конус, тік бұрышты параллелепипед,пирамида, шар, цилиндр, геометриялық дене, көрінетін сызықтар, көрінбейтін сызықтар.

Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер:

-Қандай геометриялық денелерді білесіңдер?

-Қандай фигура дөңгелек деп аталады?

-Шеңбер дегеніміз не?

-Квадраттың кубтан айырмашылығы қандай?

-Дөңгелектің шеңберден қандай айырмашылығы бар?

- Сенің тұжырымым бойынша ...

Құндылықтарды дарыту

Зайырлықоғам және жоғары руханият: бір-бірінеқұрмет, ынтымақтастық.басқалардың пікірін тыңдау,өз пікірін еркін білдіру дағдыларының қалыптасуы бірлескен жұмыс арқылы іске асады.


Пән аралық байланыстар

Қоғамдық-гуманитарлық пәндер.
Сабақ барысы


Уақыты

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Оқушылардың көңіл-күйін біліп,психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Алдын-ала берілген атаулар»әдісі арқылы

Мақсаты: оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануыны арқылы қызығушылығын арттырып,сабақ тақырыбын шығару.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Фигуралардың кеңістікте орналасуы.Кеңістік фигураларын кескіндеу.Көрінбейтін сызықтар.

Цилиндр,конус ,пирамида,шар,тік бұрышты параллелпипед

Сабақтың ортасы 25 минут


Оқушылардың білімін өзектендіру:

Біз барлық нүктелері жазықтықта жататын фигураларды:үшбұрышты, тіктөртбұрышты, дөңгелекті оқып үйрендік.Мұндай фигуралар жазық фигуралар деп аталады.Бізді қоршаған ортада жазық фигуралар мен бірге кеңістік фигуралары кездеседі.Кеңістік фигуралары:тікбұрышты параллелепипед,куб,пирамида,цилиндр,шар ,конус. Сыныппен жұмыс:

Кеңістік фигураларын геометриялық денелер деп атайды.Геометриялық денелерді кескіндеуде, олардың көзге көрінетін бейнелері мен жазықтықтағы кескіндері ұқсас бола бермейді.

Ереже:

1.Геометриялық денелердің бейнелеріне сәйкес кесінділердің параллелдігі сақталады.

2.Кесінділердің параллельдігі және ұзындықтары арасындағы қатынас сақталады.

3.Бұрыштардың градустық өлшемдерінің мәндері сақталмайды.

4.Кескіндері көрінетін сызықтар тұтас сызықтармен сызылады.

5.Кескіндері көрінбейтін сызықтар үзікті сызықпен сызылады.

І .Тік бұрышты параллелепипедтің кескінделуі.. Тікбұрышты параллелепипедтің беті 6 тікбұрыштан тұрады. 12-қыры,8-төбесі,6-жағы бар.

ІІ.Цилиндрді кескіндеу. Цилиндрді тік төрт бұрышты бір қабырғасынан осы қабырғаны осі ретінде алып,айналдырғанда жас алатын дене.

ІІІ. Конусты кескіндеу. Конусты АВС тікбұрышты үшбұрышты АСқабырғасы бойымен айналдырғанда пайда болатын дене.

IV.Шарды кескіндеу. Шар жарты дөңгелекті ось ретінде диаметрден айналдырғанда пайда болатын дене.

V.Пирамиданы кескіндеу Пирамида- табаны барлық көпбұрыштан жәнетабан жазықтығында жатпайтын нүкте-ортақ төбелері болатын үшбұрыштардан құралған фигура.

Түрлері:үшбұрышты,төртбұрышты,бесбұрышты пирамида болып бөлінеді.

Оқулық бойынша№1153, №1154, №1156, №1159


Сыныппен жұмыс

Ұжымдық талдау жұмысы "Әткеншек" әдісімен


Тактада орындалған жұмыстар бойынша өзін өзі тексеру





Сабақтың соңы 5 мин


Кері байланыс (жеке әрбір оқушыға) Сабаққа рефлекссия.Бүгінгі сабақ бойынша өз ойдларын айтады Үйге тапсырма: Алдын ала дайындық тапсырмасын талдайды. 6.1тақырыптыоқу.№1023,№1031. Бағалау:оқушылардың үйренгенін қадағалап смайлик арқылы бағаланды




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1-тапсырма" тапсырма" тәсілі бойынша оқушыларды ойланту үшін жəне бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоямын.

2 тапсырма:"Берілген фигураны үшбұрышты және төртбұрышты пирамидаға дейін толықтырып салады.


Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтер арқылы бағалау. Сыныптастарының пікірін сараптайды. Сұрақтарға жауап береді,қортынды жасайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.