ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Бөлім

ІVБӨЛІМ Веб-жобалау

Педагогтың аты-жөні

Т.Т.Калиев

Күні

20.02.2023

Сынып 10 а

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Веб-беттегі мультимедия

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Оқушылар веб-бетке видео, аудио салып жүктеп үйрену

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин


1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.



1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Жұмыс дәптері

Оқулық

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30мин

Сөздік

Мультимедиа – Мультимедиа – Multimedia Кескін – Изображение – Image
Бейне – Видео – Video
Дыбыс – Звук – Sound

Анимация – Анимация – Animation «Мультимедиа» термині ақпаратты мәтін мен дыбыс, бейне мен дыбыс сияқты бірнеше типпен ұсыну арқылы түсіндіріледі. Веб-бетке қосылатын мультимедиа элементтерінің көлемі жағынан үлкені – бейне файлдар. Мәселен, 1 минуттық бейне 10 Мбт жады көл мін алады. Дыбыстық файлдардың көлемі олардың сапасына байланысты, мысалы, жоғары сапалы 3 минуттық дыбыстық жазба 3,5 Мбт көлемді қажет етеді. Анимациялық элементтер веб-беттерде кеңінен қолданылады, ал көлемі орташа сападағы графикалық файлмен салыстырғанда көбірек орын алады.

Көп жағдайда браузерлер түрлі форматтардың шектеулі жиынтығын қолдайды. Жалпы алғанда, браузерлер HTML-құжаттарды, қарапайым мәтіндер мен кең қолданыстағы графи калық файл форматтарын шығара береді.

Браузерлерде мультимедиалық файлдарды ойнату мүмкіндіктері жоқ. Олардың орнына мультимедиа элементтерін веб-бетке шығару үшін браузерлерге қосылғаннан кейін жұмыс істейтін арнайы көмекші қосымшалар немесе кітапханалар (плагин) пайдаланылады.

Веб беттерде дыбыстарды қолдану ерекшеліктері

Веб-беттердегі дыбыстық әсерлер аудиофайлдар көмегі мен құрылады. Кең таралған аудиофайлдардың форматтарына мыналар жатады (13-сызба):



13-сызба. Аудиофайлдардың кең таралған форматтары

Веб-беттердегі аудиожазбаларды бірнеше тәсілмен ойнатуға болады: • батырманы басу;
• сілтеме бойынша өту;
• жаңа терезе ашу және т.с.с.

Кейбір веб-беттер дыбыстық файлдармен сүйемелденеді.

Веб- беттерде бейнелерді қолдану ерекшеліктері

Бейне файлдардың кең тараған форматтарына мыналар жатады (14-сызба):



14-сызба. Бейнефайлдардың кеңтараған форматтары

Веб-беттерде суреттерді қолдануерекшеліктері

Веб-бетке қойылатын кескіндерді таңдай отырып, мынадай факторларды ескеру қажет: • сайттың жүктелу жылдамдығы;

• кескіннің сапасы;
• айқындылығы.
Суреттердің кең тараған форматтарына мыналар жатады (15-сыз ба):



15-сызба. Суреттердің кең тараған форматтары

Анимация – қозғалыс әсерін құрайтын бірнеше кескіннің ойнатылуы. Flash- анимациялар назарды өздеріне аудартып, сайтқа қызығушылықты арттырады. Анимация құруға арналған программаларды шартты түрде қарапайым немесе қолмен құрылатын және дайын онлайн-сервистер деп екіге бөледі. Flash-қатарлар құру қағидасы осы екі жолға ұқсас: жеке кескіндер (кадрлар) белгілі ретпен қойылады, әрбір кадрдың көрсетілу ұзақтығы беріледі, арнайы әсерлер қосылады. Нәтижесінде мультфильм секілді бейне алынады. Веб-беттегі мультимедианың басты қызметі – сайтта ұсынылатын ақпаратты қабылдау үрдісін жеңілдету.

  • Авторлық құқық — программалық бұйымды әзірлеуге қатысты автордың құқықтық жағдайын анықтайтын заң шығаратын нормалар жиынтығы.

  • Плагиат (лат. plaqіo — ұрлау, ұрлық) — басқа aвтордың әдеби немесе ғылыми туындысын иемдену, шығарма үзінділерін өз еңбегінде авторын көрсетпей пайдалану.

1-тапсырма «Жеке жұмыс» WIX сайтын пайдалану

WIX сайтында аудио қалай қосамыз?





Дескриптор

  • Оқушылар сайтқа ақпарат жүктейді

  • Әуенді қалай қосу керектігін үйренеді




Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Жаттығуларды орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қалыптастырушы

Бағалау

Жапондық бағалау әдісі

Оқулық


Ақпараттық мәтін
Слайд

Ноутбук


Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


  1. Рефлексия.

Білім мен мақсатқа жетудің "дамуын" бағалау үшін келесі сөз тіркестерін жалғастыру

Мен білмеген едім...

Енді мен білемін...

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады





Кері байланыс

Үй тапсырмасы

П24