ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Мұғалімнің жұмыс дәптері
Мектеп: | И. Құтпанұлы атындағы ОМ | |
Мұғалім: | Мысанова Г.Б. | |
Сабақтың тақырыбы: | Топырақ және оның құрамы мен құрылымы | |
Күні: | 16-17.01.23 | |
Сынып: | 7 а,ә,б,в,г,д | |
Оқу мақсаты: | 7.3.4.2 -топырақ құрамын, түрлерін анықтап, құрылымын графикалық түрде көрсетед | |
Сабақ мақсаты | I. Барлық оқушылар біледі. | Б.: Оқулықта берілген мәліметтер бойынша топырақ ұғымын, құрамын біледі |
Т.: Топырақ түзілу факторлары арқылы топырақтың заттық құрамын оқушылармен өзара әрекеттесу арқылы түсінеді | ||
II. Оқушылардың басым бөлігі біледі. | Қ.: Топырактың құнарлылығы жайлы ойларын жеткізеді | |
Т.: Топырақ кесіндісінің графикалық сызбасын жасай алады. | ||
III. Кейбір оқушылар біледі. | Ж Топырақ эрозиясының себептерін анықтап, салдарын жазады, қорғау шараларын ұсына алады. | |
Б.: құрамдас бөліктерінің маңыздылығына баға береді. | ||
Бағалау критерийлері |
| Топырақ дегеніміз және оның түрлерін, топырақтанушы ғалым В.В. Докучаев туралы біледі. |
| Тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді қалыптастырады; | |
| Оқушылар алған білімдерін тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен жұмыс жасай білуге үйренеді; | |
| Қосымша ізденуге, қорытынды жасауға дағдыланды. | |
| Алған білімдерін өмірлік жағдайда пайдаланады | |
РЕСУРСТАР | Кесте, таратпа қағаздар | |
Тілдік ерекшеліктер | Менің ойымша топырақ ... қабаты. Топырақ қалыптасттыратын факторларға ... жатады. Топырақтың құрылымы... қалыптасады. | |
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды топтық жұмыс арқылы бір-бірін құрметтеуге, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, талдау, қорытынды жасау | |
Пәнаралық байланыс | Биология, химия | |
Алдыңғы оқу | Оқушылар осыған дейін ауа райы туралы білетін ойларын айта алады. Ауа райының элементтерін,ондағы құбылыстары жайлы біледі. Атмосфераның құрылысы, қабаттарының ерекшеліктері туралы ойларын сипаттай алады.5-6 сыныптағы білімдері. |
САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
| ЖОСПАР | ||||||||||||||||||||||||
Жоспар‑ ланған уақыт | Жоспарланған жұмыстар | | | ||||||||||||||||||||||
| | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | ||||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ БАСЫ (5 мин) | | І. Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Сынып реттілігін қадағалау
| Оқушылармен сабаққа дайындық жасайды | Сабаққа қажетті оқу құралдарындайындайды Сұрақтарға жауап береді | |||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ (36 МИН ) | I‑кезең: (8 мин.). | Мұғалім оқушыларға ашық сұрақ қояды. Топырақ ұғымын қалай түсінесіңіздер? Оқушылардың пікірін тыңдап, талдау жасау арқылы дұрыс жауапқа бағыттайды. Топырақ - өсімдіктердің, жануарлардың (әсіресе микроорганизмдердің), климат жағдайларының және адамдардың әсерімен өзгерген жер бетінің үстіңгі борпылдақ қабаты. (Т)Оқушылардан топырақты қалыптастырушы факторлар Оқушылар топырақ үлгілерін пайдаланып, топырақ қалыптастыратын факторларды, құрылымын, түрлерін атап өтулері керек. (Д) Оқушылар В.В. Докучаевтың топырақтанушы ғалым ретінде оқып үйренеді. Қазақстанның топырақ зерттеушісі О спанов Өмірбек Оспанұлы (1906-1993) - топырақ зерттеуші ғалым, геология-минералогия ғылымдарының кандидаты, Қазақстанда топырақтану ғылымының негізін салушы. Алғаш сортаң топырақтарды жақсарту үшін оларға гипс ендіру жөнінде тәжірибе жүргізсе, кейінірек бұл зертханалық жұмыстың нәтижелерін Түркімениядағы тақырлы топырақтарға кеңінен енгізіп, бірнеше жыл тәжірибе жұмыстарын жалғастырды. Нәтижесінде «Тақырлы топырақтардың пайда болуы және оларды жақсарту» жайында диссертациялық жұмысын В.Докучаев атындағы Топырақтану институты ғылыми кеңесінде жемісті қорғаған. Диссертацияны 1940 жылы В.Докучаев атындағы топырақтану институты «Генезис и мелиорация такыров» деген атпен жеке монография етіп шығарды. | Сабаққа кіріспе сұрақтарын қояды | Сұрақтарға жауап береді Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | |||||||||||||||||||||
II‑кезең: (28 мин) | Деңгейлік тапсыралар:
«Сөйлемді толықтыр» - 3 минут Көп нүктенің орнына керек сөздерді орналастырыңыз: 1. Топырақтану ғылымының негізін орыс ғалымы ............................. қалады. 2.Топырақ жер қыртысының жұқа жоғарғы .....................................қабаты. 3.Топырақ .........................., ................................. факторлардың әрекеттесуі нәтижесінде ғана пайда болады. 4. Топырақтың заттық құрамы ұзақ уақыт бойы .................................. дамудың арқасында қалыптасады. 5. Топырақтың маңызды бір қасиеті – оның ............................. 6. Топырақ қасиетіне қарай .......................... және .......................... болып екіге бөлінеді.
2-тапсырма: Сәйкестендіру
3-тапсырма: топырақ құрамын анықтауға тәжірибе жасайды. Оқушыларға алдын ала қауіпсіздік ережелері түсіндіріледі. Жетістік критерийі: 1. Оқушылар тәжірибе жасайды. Бір кесек топырақты стакандағы суға салып, не болғанын зерттейді. 2. Топырақтың су эрозиясына ұшырайтынын анықтап қорғау шарасын ұсынады. Тәжірибе 1. Бір кесек топырақты стакандағы суға саламыз.Көпіршіктер көрінді ме? Не байқадық? (Жауабы:Оқушылар бұл тәжірибеден топырақтың құрамында ауа бар екенін айтады). 4-тапсырма: Тірек-сызбамен жұмыс. Топырақтың құрылымы. Құрылымды, құрылымсыз Топырақтың құрылымы Құрылымды Құрылымсыз Тығыздығына қарай онша құнарлы болмайды Өте тығыз, тығыз, борпылдақ, үгілгіш қар суы сіңбей, сай-салаға ағады 5-тапсырма: «Кестемен жұмыс». Адамның рухани- адамгершілік қасиетінен топырақтың тіршілікке берер пайдасын анықтау
6-тапсырма: ІІІ. Постер қорғау 3-топ 1-топ. Топырақтану ғылымының негізін қалаған ғалымдар туралы мағұлмат беру . 2-топ.Топырақты физикалық жағынан қарастыру. 3-топ .Топырақты биология жағынан қарастыру. 7 -тапсырма: Топырақты қалыптастырушы заттар: Сұйық Қатты Газ тәрізді Тірі ағалар 8- тапсырма. «Қарашірік – топырақтың ең құнарлы бөлігі» эссе жазу. 9-тапсырма. : Топтық жұмыс Топырақ тақырыбына Синквейн әдісі
10-тапсырма. Ғаламшар үшін топырақтың маңызын бағалаңдар
| | | ||||||||||||||||||||||
САБАҚТЫҢ СОҢЫ 4 мин | (2-3 мин.) | «Жапондық бағалау» Жұдырық – ұнады – НЕГЕ? Cұқ caуcaқ – cұрaғым бaр – ҚАНДАЙ? Екicaуcaқ – ұнaмaды – ҚАЙ СӘТІ ҰНАМАДЫ? Ү. Үйге тапсырма. Қоспаны бөлудің қандай тәсілдерін ұсына аласың? Суретін салу | | | |||||||||||||||||||||
| САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ | ||||||||||||||||||||||||
Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері | | Дағдылардың қалыптасуы | |||||||||||||||||||||||
| | Заттардың түрлерін білдім | |||||||||||||||||||||||
| | Алған білімімді қолдана аламын | |||||||||||||||||||||||
| | ажыратааламын,талдау жасаймын | |||||||||||||||||||||||
| | | |||||||||||||||||||||||
| | |
Ескерту: оқушы дағдыларды меңгергендігін (+ / -), мұғалім пайызбен (%) белгілейді
Қорытынды:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1. Сабақ мақсатына толық жетті ме? 2. Қандай түзетулер енгізу қажет? (мұғалім үшін) | _______________________________________ _______________________________________ _______________________________________ |
Қорытынды:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Деңгейлік тапсыралар:
-
тапсырма «Сөйлемді толықтыр» Көп нүктенің орнына керек сөздерді орналастырыңыз:
1. Топырақтану ғылымының негізін орыс ғалымы ............................. қалады. 2.Топырақ жер қыртысының жұқа жоғарғы .....................................қабаты. 3.Топырақ .........................., ................................. факторлардың әрекеттесуі нәтижесінде ғана пайда болады.
4. Топырақтың заттық құрамы ұзақ уақыт бойы .................................. дамудың арқасында қалыптасады.
5. Топырақтың маңызды бір қасиеті – оның .............................
6. Топырақ қасиетіне қарай .......................... және .......................... болып екіге бөлінеді.
2-тапсырма: Сәйкестендіру
1.Топырақтың қатты бөлігі | А) Ол суы жоқ бөлшектердің арасындағы қуыстарды толтырып,топырақ «атмосферасын» тудырады. |
2.Топырақтың газ тәрізді бөлігі | Ә) Ол қатты затпен және топырақ құрамындағы ауамен әрдайым қарым-қатынаста болады,сондықтан ол топырақтың аса маңызды айналмалы және белсенді бөлігі . |
3.Топырақтың сулы бөлігі | Б)Бұл тау жыныстарының және шіріндінің бөлшектері. Бөлшектер ұсақ,ірі,өте ірі болады. |
3-тапсырма: топырақ құрамын анықтауға тәжірибе жасайды. Оқушыларға алдын ала қауіпсіздік ережелері түсіндіріледі.
Тәжірибе 1. Бір кесек топырақты стакандағы суға саламыз.Көпіршіктер көрінді ме? Не байқадық?
(Жауабы:Оқушылар бұл тәжірибеден топырақтың құрамында ауа бар екенін айтады).
4-тапсырма: Тірек-сызбамен жұмыс. Топырақтың құрылымы. Құрылымды, құрылымсыз
Топырақтың құрылымы
Құрылымды Құрылымсыз
5-тапсырма: «Кестемен жұмыс». Адамның рухани- адамгершілік қасиетінен топырақтың тіршілікке берер пайдасын анықтау
Адамның рухани- адамгершілік қасиеті | Топырақтың тіршілікке берер пайдасы |
1 | |
2 | |
3 | |
4 | |
6-тапсырма: ІІІ. Постер қорғау 3-топ
1-топ. Топырақтану ғылымының негізін қалаған ғалымдар туралы мағұлмат беру .
2-топ.Топырақты физикалық жағынан қарастыру.
3-топ .Топырақты биология жағынан қарастыру.
7-тапсырма: Топырақты қалыптастырушы заттар:
8- тапсырма. «Қарашірік – топырақтың ең құнарлы бөлігі» эссе жазу.
9-тапсырма. : Топтық жұмыс Топырақ тақырыбына
Синквейн әдісі
-
Зат есім -
Екі сын есім -
Етістік -
Төрт сөздік сөйлем -
Бір сөз
10-тапсырма. Ғаламшар үшін топырақтың маңызын бағалаңдар
-
Адамзатқа
-
Өсімдіктерге
-
Жануарларға