Файл: Блім Деректер базасы Сабаты таырыбы.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім: Деректер базасы

Сабақтың тақырыбы: Деректерді сұрыптау және сүзгілеу.

Мұғалімнің аты-жөні: Құдайбергенова Ә.И

Күні:

СЫНЫП: 9 А

Пәні: Информатика

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

9.2.2.3.Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асыру.

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар: Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асырады

Оқушылардың басым бөлігі: Сұрыптау функцияларын қолданып, жүзеге асыра алады.

Кейбір оқушылар: Деректер базасында элементтерді толығымен қолдана алады


Бағалау критерийі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Деректерді сұрыптауды ұйымдастыру

дерекқорды іздеу үшін функцияларды пайдалану

мәтіндік деректерді сұрыптау

сандық деректерді сұрыптау




Ойлау деңгейлері

Білу және түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: оқылым, жазылым, айтылым

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өріс және жазба, деректер түрлері және деректер пішімдері, фильтрлеу, деректерді іздеу

Диалогта қолданылатын тіркестер: сұрыптау функциялары

Қойылатын сұрақтар:

Фильтрлеу қалай жүзеге асады?

Өріс пен жазбаның айырмашылығы неде?

Құндылықтарды игеру

Топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, бір-бірін сыйлап, құрметтеуге баулу

АКТ қолдану дағдылары

презентация

Пәнаралық байланыс

Математика, геометрия

Алдыңғы оқу

Ақпаратты іздеу әдістері

Саралау

Деңгейлік тапсырмалар

Бағалау

Оқушыларға сұрақтар қою, кері байланыс беру, дескриптор бойынша бағалау

Ресурстар

Оқулық, карточка, АКТ

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Басы

10 минут

Шаттық шеңберін құру.

Сурет қиындылары арқылы 2 топқа бөлу.

Оқушылардың өткен тақырыпты «допты тос » әдісі арқылы пысықтаймын.

Дерекқорда өріс не жазба дегеніміз не?

Олардың алмасуы мүмкін бе? Неге жоқ?

«Дерекқор» дегеніміз не? Мысалдар келтіріңіз.


Ортасы

25 минут



(Т) Оқушыларға өздерін үлкен көлемдегі мәліметтермен жұмыс істейтін мамандар ретінде елестетулерін сұраңыз. Оларға қысқа уақытта сол мәліметтердің арасынан қажетті ақпаратты табу керек. Қандай параметрлермен немесе сипаттамалардың көмегімен оны жүзеге асыра алады?

Ұсынған ситуацияларды талқылаған кезде қағаз нұсқасына қарағанда электронды МҚ артықшылықтары көп екеніне назар аудартыңыз.

(Ұ, М) Мәліметтерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу бойынша МҚБЖ негізгі мүмкіндіктерін алдын ала дайындап қойған МҚ көмегімен көрсетіңіз.



Деректерді іздеу Найти батырмасының көмегімен жоғарыда көрсетілгендей орындалуы мүмкін. Түймені басқанда, келесі пішін пайда

болады:

Іздеу тізімінде тінтуір көрсеткішін немесе бүкіл кестені көрсететін өрісті көрсетуге болады.

«Совподение» тізімін пайдалану:

«Үлгі» өрісіне енгізілген деректер өрістің барлық атауымен, оның бөлігі немесе өріс басталатын таңбалармен сәйкес келуі.

Просмотр” тізімі іздеу бағытын яғни төмен не жоғары іздеу шартын қарастырады

С учетом регистра” жалаушасын таңдау арқылы әріптердің үлкен не кіші болуы шартын қарастыруға болады.

Барлық параметрлеріді енгізгеннен кейін “Найти далее” (не батырмасын басыңыз)

Access ізеу параметрлеріне сәйкес мәлімметрді тауып береді немесе мәліметтің табулмауына байланысты ақпарат беріледі

Практикалық жұмыс. Жылдам іздеу, сұрыптау мен сүзгілеуді жасау үшін оқушыларға өткен сабақта өздері әзірлеген мәліметтер қорымен жұмыс істеп, өзгерістер енгізуді ұсыныңыз.

Соңы

5 минут



Рефлексия

Бүгін сабақта не үйрендік?

Сабақ сендерге ұнады ма?

Сабақта сендер үшін не қиын болды?

Үйге тапсырма. Оқып келу


Үй тапсырмасы

МҚБЖ қолдану арқылы мәліметтерді іздеу және сорттау

Қосымша 1.

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы






Қосымша тапсырмалар орындау. Оқушыларға көмек көрсету.

Алгоритмді ауызша түрде ұсыну

Робот орындаушы бұйрығын пайдаланады

Виртуалды орындаушы үшін тиімді бағыт таңдау мүмкіндігімен танысады.

Денсаулықты сақтау технологиясы, Денешынықтыру сәттері және қозғалыс белсенді түрлерілігі.

Сабақта пайдаланылатын қауіпсіздік ережесінен қолданылған тармақтар.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.