Файл: Блім 3А 17 (vii), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) топ элементтері жне оларды осылыстары.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары |
Педагогтің аты-жөні: | Жарылғапова Зәуреш Жарылғапқызы. |
Күні: | 08. 02. 2023 ж. |
Сыныбы: | 9 «Е» |
Қатысушылар саны | 26 |
Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Аммиак. Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы. №12 зертханалық тәжірибе «Аммиак молекуласының моделі» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.1.4.6 - аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі. | Оқушылармен амандасу, түгендеу. -Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. -Көңіл- күйлерін,сабаққа дайындығын сұрау. -‘Flippity’-бағдарламасы бойынша ‘спиннер’ әдісі арқылы оқушыларды 4-топқа бөлу. | Оқушылар топқа бөлінеді I топ: Азот II топ: Аммиак III топ: Нитрат IV топ: Тыңайтқыш Топ ережесі:
өзгенің пікірін құрметтеу.
| Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. | Оқулық, жұмыс дәптері. Тапсырма жазылған парақшалар |
Жаңа сабаққа кіріспе Мағананы ашу | Жаңа сабақ мәтіні жазылған парақшалар таратылады. Сонымен бірге оқулықтағы аммиак аммиактың құрылысы қасиеттері қолданылуын оқуға тапсырма беріледі. Зертханалық жұмыс. № 12 Аммиак молекуласының моделін құрастыру. Зертханалық жұмыс. Аммиктың зертханада алынуы. | Оқушылар берілген мәтінмен және оқулықтағы аммиак тақырыбын оқып танысады. Дәптеріне тақырыпты, мәтінде берілген тірек сөздерді, аммиактың құрлымдық формулаларын, қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады. Оқушылар мәтінді қорғайды. Аммиак молекуласының моделін құрастырады. Оқушылар тәжірибе бойынша реакция теңдеуін жазады. | Дескриптор_Жалпы_–_3_балл'>Дескриптор'>Тиімділігі: Жылдам әрі жан-жақты сыни ойлануды дамыту. Дескриптор: Жалпы – 3 балл Аммиактың формулалары көрсетілген сызбаны талдайды. Аммиак молекуласындағы химиялық байланыс түрін анықтайды. Дескриптор Жалпы – 3 балл Аммиакты іс жүзінде алды. Қасиетімен танысты. | Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып,видео ролик көру Презентация Тәжірибеге қажетті реактивтер мен құралдар. |
Сабақтың ортасы. Бекіту тапсырмалары. | “Хаттар”-әдісі бойынша 4-топқа тапсырма жазылған хаттар беріледі. | Оқушылар тапсырманы орындап,жауап береді. I топ тапсырмасы Есеп. 294г магний карбонатын (MgCO3) қатты қыздырғанда 120 г магний оксиді (MgO) түзілді.Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы магний оксидінің шығымын есептеңдер. II топ тапсырмасы ТТР-теңдеуін электрондық баланс әдісімен теңестіріңдер CuS+HNO3 CuSO4+NO2+H2O III топ тапсырмасы Ерітіндіде жүретін мына реакциялардың молекулалық және иондық теңдеулерін құрастырыңдар. Заттың әрекеттесуін іс жүзінде көрсету. FeCL3+KOH BaCL2+ H2 SO4 IV топ тапсырмасы Берілген қосылыстағы азоттың тотығу дәрежесін анықтаңдар. NH3; N2O, NO2, N2, HNO3 | Дескриптор Жалпы – 4 балл Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің массалық шығымын есептейді. Тотығу – тотықсыздану реакцияларының мәнін анықтайды. Иондар арасындағы алмасу реакциясын жұзеге асрады. | 9 сынып оқулығы. Жұмыс дәптері. |
Жұптық жұмыс. Тапсырмалар орындату. | “Сәйкестендіру” әдісі “Шындық немесе жалған”-әдісі, ‘WordWall’-бағдарламасы бойынша «анаграмма» -әдісі және қышқыл жаңбырдың экологиялық зардаптары тақырыбына постер қорғайды. Тапсырмалар орындайды. | I топ тапсырмасы Формулаларға сәйкес заттардың аттарын табу. 1) NH3 2)NO2 3)NH4NO3 4)(NH4)3PO4 5)NH4HSO4 A)аммоний гидросульфаты В) аммоний нитраты C)аммиак D)азот диоксиді E)аммоний фосфаты II топ тапсырмасы Шындық немесе жалған 1) NH4CL-де азоттың тотығу дәрежесі «теріс» болды. 2) NH3-суда жақсы еритін,өткір иісті,түссіз газ. 3)N-периодтық жүйеде VA топшасының 3-периодында орналасқан 4) N-атомының ядро заряды +7 5) N2О5-тұз түбейтін оксид 6) NH3-өндірісте алу азот пен сутектің тікелей әректтесуіне негізделген N2+3H2=2NH3+92КДж III топ тапсырмасы Адасқан әріптерді табу. Аммиак, қопарылғыш зат, нитраттар, аммоний тұзы, тыңайтқыш, өршіткі. IV топ тапсырмасы Қышқыл жаңбырлардың экологиялық зардаптарын атау. -Организмге мөлшерден тыс түсетін нитраттар нәтижесінде жұқпалы және тері аурулары пайда болады. -Қышқыл жауын-шашыннан балықсыз көлдер пайда болып, ағаштар өспей қалады. -Топырақ құнарсызданады, ауыл шаруашылығының өнімдері азаяды. | Берілген тапсырмаларын талдайды. Тапсырмаларды орындайды Дескриптор. Жалпы – 3 балл Формулалар бойынша заттарды тани алады. “Дұрыс, келісемін” “Жарайсың!” және 1-10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай бағаланады. | ‘WordWall.kz Платформасы Интернет желісі. Слайдтар Үлестірмелі материалдар «Қышқыл жаңбырдың зиянды әсері» - сурет. |
Сабақтың соңы. Қорытындылау Кері байланыс Үйге тапсырма | “Еркін марафон” – әдісі бойынша мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың пікірін тыңдайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. § 37. № 1 - 4 есептер. (36 бет ) | Оқушылар өз ойларын айтады.
Кері байланыс жасалады. Бүгінгі тақырып бойынша түсінген, түсінбеген мәліметтері бойынша стикер жазып қалдырады. | Топ басшысы бағалау парақшасы арқылы орындалған тапсырмаларға 1-10 балдық жүйе бойынша ұпайларын қояды. «Білім теңізі, теңіз жағалауы» суреті бойынша бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. | 9 сынып оқулығы. Кеменің суреті. Оқулық Үлестірмелі материалдар «Қышқыл жаңбырдың зиянды әсері» - сурет. |